Kościół św. Wojciecha w Poznaniu to jedna z najstarszych świątyń w mieście
Kościół św. Wojciecha w Poznaniu to gotycka budowla, która znajdowała się poza murami obronnymi miasta. Dzisiaj to ścisłe centrum. Spod ratusza na Wzgórze Św. Wojciecha dojdziemy pieszo w 10 minut. Zwiedzając zabytki na starym mieście, warto tu zajrzeć, choć kościół na ogół nie jest uwzględniany przez przewodników w planach wycieczek. Mieszkamy w Poznaniu i lubimy tu zaglądać. Oryginalna polichromia we wnętrzu bardzo nas oczarowała.
Spis treści
- Informacje praktyczne
- Historia Kościoła św. Wojciecha w Poznaniu
- Wnętrze kościoła i krypta zasłużonych
- Czy kościół udostępniony jest do zwiedzania?
- Inne ciekawe miejsca w Poznaniu opisane przez nas
- Internetowy przewodnik po Polsce
Informacje praktyczne
- Kościół znajduje się przy ulicy Wzgórze Świętego Wojciecha 1,
- to niestety ścisłe centrum miasta i obowiązuje tu płatna strefa parkowania,
- spod ratusza na Starym Rynku pieszo dojdziecie w 10 minut to tylko 700 metrów,
- kościół na co dzień jest niedostępny dla turystów, wnętrze można obejrzeć przez kratę w przedsionku lub przed albo po nabożeństwie (poniżej publikujemy dokładny harmonogram tygodniowy).
Historia Kościoła św. Wojciecha w Poznaniu
Z ustaleniem dokładnej daty powstania historycy mają duży problem. Rozpiętość czasowa jest bardzo duża i zawiera się w przedziale XI-XIII wiek. Niepotwierdzona tradycja wiąże j powstanie kościoła z pobytem w tym miejscu św. Wojciecha, który miał głosić tu kazanie przed wyruszeniem na wyprawę misyjną.. Najstarsza pisemna wzmianka pochodzi z roku 1244 i mówi po powstaniu parafii poza murami miasta. Początkowo kościół był jednonawowy. W XV wieku dobudowano wieżę, a w XVI wieku południową nawę. Natomiast w XVII wieku wzniesiono barokową dzwonnicę.
W XIX w. kościół był wielokrotnie remontowany i odnawiany. W roku 1910 przeprowadzono kolejny duży remont. To wtedy ujednolicono okna i wstawiono witraże, będące kopiami dzieł Stanisława Wyspiańskiego z kościoła franciszkanów w Krakowie oraz Józefa Mehoffera z katedry we Fryburgu. Wnętrze ozdobiono polichromią autorstwa Antoniego Stanisława Procajłowicza. W 1922 r. w oknie prezbiterium umieszczono witraż przedstawiający św. Wojciecha wykonany przez Henryka Nostitz-Jackowskiego. Kościół w roku 1945 podczas walk o wyzwolenie mocno ucierpiał, ponieważ znajdował się bardzo blisko cytadeli, która była ostatnim punktem obrony dla Niemców. Odbudowa kościoła po wojnie trwała aż do roku 1950.
Wnętrze kościoła i krypta zasłużonych
Kościół św. Wojciecha posiada bogate wyposażenie. Do najcenniejszych elementów należą: ołtarz boczny w nawie prezbiterium, z ok. 1630 roku, ze środkowym obrazem przypisywanym Krzysztofowi Boguszewskiemu; ołtarz boczny w nawie południowej z obrazem przedstawiającym Opłakiwanie w polu środkowym, przypisywanym Angelo Bronzino oraz stalle z XVII wieku. W kościele zachowały się też malowane na blasze cynowej portrety trumienne z tablicami herbowymi z XVII i XVIII wieku. W podziemiach kościoła zostali pochowani wybitni Wielkopolanie, m.in. Józef Wybicki, Antoni „Amilkar” Kosiński, Andrzej Niegolewski, Heliodor Święcicki oraz Feliks Nowowiejski. W krypcie złożono również serce gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Krypta zasłużonych powstała w roku 1923 z inicjatywy proboszcza Bogusława Kościelskiego na wzór Skałki w Krakowie. Zaczęto wówczas przenosić do kościoła prochy zasłużonych Wielkopolan.
Czy kościół udostępniony jest do zwiedzania?
Kościół św, Wojciecha w Poznaniu to gotycka budowla o dużej wartości historycznej, ale nie ukrywamy, że nas najbardziej zafascynowała oryginalna polichromia. Gwiaździste błękitne niebo nad głowami robi wrażenie. Mieszkamy w Poznaniu i lubimy tu zaglądać. Właśnie dla tego niepowtarzalnego klimatu. Jednak kościół pomimo bliskości Starego Rynku i bogatej historii nie jest udostępniony do regularnego odwiedzania.
Na co dzień do wnętrza zerkniecie jedynie przez kratę w przedsionku i to przy wyłączonym oświetleniu, więc efekt zupełnie nie ten. Jedyna okazja, żeby podziwiać kościół to czas tuż przed i po mszy. Na szczęście jest ich w niedzielę sporo, więc łatwo się dopasować. Dla ułatwienia podajemy godziny nabożeństw: w niedzielę o godzinie 09.00, 11.00, 12.15, 18.00, 20.15, od poniedziałku do piątku o godzinie 18.30, w sobotę o godzinie 08.30, 18.30.
Inne ciekawe miejsca w Poznaniu opisane przez nas
- Kościół pw. św. Jana Jerozolimskiego – jedna z pierwszych budowli w Wielkopolsce wzniesionych z cegły
- Strzelnica dla piechoty – Twierdza Poznań
- Muzeum Enigmy w Poznaniu
- Rezerwat Przyrody Meteoryt Morasko – niesamowita wędrówka śladami kraterów po meteorytach
- Dziewicza Góra- najwyższe wzniesienie w Puszczy Zielonce
- Pałac w Radojewie
Internetowy przewodnik po Polsce
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.