Opuszczony kościół w Zrazimiu – magiczny klimat przyciąga turystów
Opuszczony kościół w Zrazimiu na Pałukach koło Żnina to dawna świątynia ewangelicka. Kościół wpisany jest na listę zabytków, ale powoli zamienia się w ruinę. Pomimo fatalnego stanu ruiny kościoła przyciągają pasjonatów z całej Polski. Zapraszamy w niesamowitą podróż w czasie, a jeśli będziecie w okolicy, to zachęcamy do zobaczenia tego miejsca na własne oczy. Jest klimat!
Spis treści
- Gdzie znajduje się Zrazim
- Historia powstania kościoła ewangelickiego
- Opuszczony kościół w Zrazimiu – stan obecny
- Zwiedzanie ruin kościoła
- Inne ciekawe miejsc w okolicy opisane przez nas
- Internetowy przewodnik po Polsce
Gdzie znajduje się Zrazim
Zrazim (niem. Herrnikich) – to niewielka wieś w gminie Janowiec Wielkopolski w powiecie żnińskim w województwie kujawsko-pomorskim. Jesteśmy na Pałukach. Region ten staje się coraz bardziej popularny wśród turystów. Zrazim znajduje się w odległości 16 km od Żnina. Najdogodniej dojechać tu drogą ekspresową S 5 Poznań-Bydgoszcz. Ostatni odcinek pojedziemy drogami lokalnymi. Opuszczony kościół w Zrazimiu znajduje się blisko drogi, ale cały teren jest drzewami i gęstymi krzakami. Z daleka widać jedynie wieżę kościoła. Dla ułatwienia nawigacji publikujemy pinezkę z mapy Google z dokładną lokalizacją ruin i współrzędne 52.778770, 17.533999
Historia powstania kościoła ewangelickiego
Niemiecka Komisja Kolonizacyjna kupiła Zrazim od hrabiny Bnińskiej (Marii z Sobierajskich) pod koniec lat 80. XIX wieku. To była klasyczna akcja germanizowania terenów Polski znajdującej się pod zaborem pruskim. Kolejnym etapem tego procesu było sprowadzenie kilkunastu rodzin niemieckich, które osiedliły się w miejscowości Zrazim. Właśnie wtedy wybudowano kościół, szkołę i dom dla pastora. Powstanie kościoła ewangelickiego datowane jest na rok 1892. Parafia ewangelicka działała do początku 1945 roku. Po opuszczeniu Zrazimia przez Niemców kościół i teren wokół przejął skarb państwa. W pastorówce urządzono mieszkania dla pracowników PGR-ów i szkoły. Natomiast kościół stał opuszczony. W pewnym momencie był wykorzystywany jako magazyn.
Opuszczony kościół w Zrazimiu – stan obecny
Nietrudno się domyślić, że tak użytkowany kościół powoli zamieniał się w ruinę. Można narzekać, ale warto zaznaczyć, że ten zabytek i tak miał więcej szczęścia niż inne kościoły ewangelickie w okolicy, które bardzo często były rozbierane. W roku 1996 kościół, pastorówka i park z XIX wieku zostały wpisane na listę zabytków. Niestety w żaden sposób nie przekłada się to ochronę zabytku. Właściciele kościoła często się zmieniają i nie odbierają korespondencji. Gmina też nie kwapi się do przejęcia obiektu, który w takiej sytuacji byłby możliwy, ponieważ deklaruje, że i tak nie ma środków na remont. Sytuacja patowa trwa, a opuszczony kościół w Zrazimiu zamienia się w ruinę.
Zwiedzanie ruin kościoła
Kościół znajduje się na wielkim wzniesieniu. Nie ma ogrodzenia, a sam budynek nie jest zabezpieczony. Można wejść do środka, ale teren wokół to prawdziwa dżungla. Trudno odszukać ścieżkę i przejście do ruin. Każdy krok i poruszenie kraków powoduje, że w powietrze wzbijają się chmary komarów. Bronimy się dzielnie i w końcu docieramy do ciężkich i wielkich drzwi prowadzących do wnętrza kościoła. Oczy powoli przystosowują się do półmroku.
Dostrzegamy zdobione sklepienie nawy. Zachowały się resztki malowideł. W prezbiterium sklepienie jest otynkowane. Zachował się potężny kamienny ołtarz. W przedsionku na błękitnym tle odnajdujemy dobrze zachowany cytat z Pisma Świętego w języku niemieckim – „Herr, wohin sollen wir gehen? Du hast Worte des ewigen Lebens”. Można to przetłumaczyć – „Panie, dokąd pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego”.
Inne ciekawe miejsc w okolicy opisane przez nas
- Kościół św. Mikołaja w Gąsawie – barokowa perełka na mapie drewnianych kościołów w Polsce
- Pałac Lubostroń – zwiedzanie i historia
- Śladami dawnej kopalni soli w Wapnie
- Kościół w Tarnowie Pałuckim to Jeden z najstarszych drewnianych kościołów w Polsce
Internetowy przewodnik po Polsce
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To ponad 400 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.