Kamieniołom Kopulak zachwyca marsjańskim krajobrazem
Kamieniołom Kopulak koło miejscowości Suchedniowa w Górach Świętokrzyskich przyciąga coraz większą liczbę turystów. Można go legalnie zwiedzać, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy w kamieniołomie na trwają prace wydobywcze. Kopulak jest okreso czynnym kamieniołomem.
Spis treści
- Informacje praktyczne
- Jak dojechać do kamieniołomu Kopulak
- Czy wolno zwiedzać kamieniołom Kopulak
- Skamieniałości sprzed milionów lat
- W kamieniołomie Kopulak obowiązuje zakaz kąpieli
- Lista TOP 20 atrakcji w Górach Świętokrzyskich
Informacje praktyczne
- Kamieniołom Kopulak znajduje się koło miejscowości Suchedniowa w woj. świętokrzyskim,
- legalne wejście na teren jest możliwe po sprawdzeniu, czy trwają tam prace wydobywcze i zgłoszeniu w zakładzie dzierżawiącym ten teren,
- wejście jest bezpłatne,
- przed kamieniołomem znajduje się darmowy parking,
- można spacerować z psem,
- UWAGA – zachowajcie szczególną ostrożność,
Jak dojechać do kamieniołomu Kopulak
W Suchedniowie jedziemy ulicą Langiewicza. Przy posesji 69 skręcamy w stronę lasu i jedziemy aż do szlabanu. Tu musimy zostawić auto i dalej wędrować pieszo. W tym miejscu bez problemu znajdziecie miejsce, gdzie można bezpiecznie zaparkować. Dla ułatwienia podajemy pinezkę z mapy Google pokazującą, gdzie znajduje się Kopulak.
Czy wolno zwiedzać kamieniołom Kopulak
Teren należy do Kopalni Piaskowca Sosnowica. Przez kilka dni w roku twa tu wydobycie. Świadczą o tym przygotowane do transportu wielkie bloki skalne. Przed wycieczką do kamieniołomu warto upewnić się, że nie trwają tutaj prace wydobywcze. Dla zwolenników legalnych wycieczek proponujemy telefon do kopalni, ale przecież wyprawy na nielegalu smakują lepiej. Wiecie, co robić! I oczywiście zachowajcie dużą ostrożność.
Skamieniałości sprzed milionów lat
Marsjański krajobraz znaleźliśmy w kamieniołomie Kopulak koło Suchedniowa. Czerwone podłoże, olbrzymie bloki skalne porozrzucane po terenie, rdzawo czerwone jezioro. Zieleń i czerwień – jesteśmy na obcej planecie. Na środku kolorowego jeziora tablica ostrzegawcza – ZAKAZ KĄPIELI. Jesteśmy więc na Ziemi, ale to nie koniec przygód. Cofamy się miliony lat wstecz do epoki, kiedy po ziemi chodziły dinozaury. W latach 2001-2003 w skałach piaskowca odkryte zostały ślady życia sprzed 240 milionów lat. Wtedy płynęła tu rzeka i tworzyła płytkie zakola. Naukowcy znaleźli mnóstwo tropów zwierząt. Przede wszystkim triasowych płazów i gadów. Kilkumetrowe archozaury odcisnęły w podłożu ślady tylnych łap. Największe ze znalezionych tropów miały od 30 do 45 cm długości. Skąd wiemy, że była to rzeka, a nie jezioro? Otóż naukowcy znaleźli na skałach zmarszczki falowe i powstałe po wyschnięciu wody szczeliny. Natrafiono również na mnóstwo skamieniałości bezkręgowców. Naukowcy zidentyfikowali kilka ichnoform związanych z poruszaniem się kręgowców w płytkiej wodzie, głównie śladów palców i pazurów pozostawionych na dnie przez płynące zwierzęta.
W kamieniołomie Kopulak obowiązuje zakaz kąpieli
Woda w sztucznym jeziorze ma kolor rdzawo czerwony. W promieniach ostrego letniego słońca wydaje się jaskrawo czerwona. Niebo odbite w lustrze wody nie jest błękitne, to powoduje, że czujemy się jak na obcej planecie. Gotowa scenografia, w której można kręcić film SF. Za kolor wody odpowiadają związki żelaza zawarte w podłożu. Oczywiście kąpiel jest zabroniona i nie chodzi o związki zawarte w wodzie. Pod powierzchnią czają się zjadliwe ostre skały. W każdej chwili ze stromego urwiska oderwać mogą się kamienne bloki.
Lista TOP 20 atrakcji w Górach Świętokrzyskich
Przygotowaliśmy obszerny artykuł o najważniejszych atrakcjach w Górach Świętokrzyskich. Opisujemy najpiękniejsze szlaki górskie, zabytki, atrakcje, polecamy restauracje i noclegi. TOP 20 atrakcji w Górach Świętokrzyskich.
Artykuł powstał we współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną “Góry Świętokrzyskie”. Polecamy noclegi w okolicy w Siedlisko Carownica.