PolskaŚwiętokrzyskie

Marsjański krajobraz kamieniołomu Kopulak

Kamieniołom Kopulak

Marsjański krajobraz znaleźliśmy w kamieniołomie Kopulak koło Suchedniowa. Czerwone podłoże, olbrzymie bloki skalne porozrzucane po terenie, rdzawo czerwone jezioro. Zieleń i czerwień – jesteśmy na obcej planecie. Na środku kolorowego jeziora tablica ostrzegawcza – ZAKAZ KĄPIElI. Jesteśmy więc na Ziemi, ale to nie koniec przygód. Cofamy się miliony lat wstecz do epoki, kiedy po ziemi chodziły dinozaury. W latach 2001-2003 w skałach piaskowca odkryte zostały ślady życia sprzed 240 milionów lat. Wtedy płynęła tu rzeka i tworzyła płytkie zakola. Naukowcy znaleźli mnóstwo tropów zwierząt. Przede wszystkim triasowych płazów i gadów. Kilkumetrowe archozaury odcisnęły w podłożu ślady tylnych łap. Największe ze znalezionych tropów miały od 30 do 45 cm długości. Skąd wiemy, że była to rzeka, a nie jezioro? Otóż naukowcy znaleźli na skałach zmarszczki falowe i powstałe po wyschnięciu wody szczeliny. Natrafiono również na mnóstwo skamieniałości bezkręgowców. Naukowcy zidentyfikowali kilka ichnoform związanych z poruszaniem się kręgowców w płytkiej wodzie, głównie śladów palców i pazurów pozostawionych na dnie przez płynące zwierzęta.

Zakaz kąpieli

Woda w sztucznym jeziorze ma kolor rdzawo czerwony. W promieniach ostrego letniego słońca wydaje się jaskrawo czerwona. Niebo odbite w lustrze wody nie jest błękitne, to powoduje, że czujemy się jak na obcej planecie. Gotowa scenografia, w której można kręcić film SF. Za kolor wody odpowiadają związki żelaza zawarte w podłożu. Oczywiście kąpiel jest zabroniona i nie chodzi o związki zawarte w wodzie. Pod powierzchnią czają się zjadliwe ostre skały. W każdej chwili ze stromego urwiska oderwać mogą się kamienne bloki.

Czy wolno zwiedzać kamieniołom Kopulak?

Teren należy do Kopalni Piaskowca Sosnowica. Przez kilka dni w roku twa tu wydobycie. Świadczą o tym przygotowane do transportu wielkie bloki skalne. Przed wycieczką do kamieniołomu warto upewnić się, że nie trwają tutaj prace wydobywcze. Dla zwolenników legalnych wycieczek proponujemy telefon do kopalni, ale przecież wyprawy na nielegalu smakują lepiej. Wiecie, co robić! I oczywiście zachowajcie dużą ostrożność.

Jak odnaleźć Kopulak?

W Suchedniowie jedziemy ulicą Langiewicza. Przy posesji 69 skręcamy w stronę lasu i jedziemy aż do szlabanu. Tu musimy zostawić auto i dalej wędrować pieszo. Poniżej mapa, na której znajdziecie pinezkę z kopalnią Kopulak. Przy okazji zapraszamy do naszego przewodnika TOP 20 atrakcji Gór Świętokrzyskich.

Artykuł powstał we współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną “Góry Świętokrzyskie”. Polecamy noclegi w okolicy w Siedlisko Carownica.