Site icon GRAFY W PODRÓŻY

Cichy Memoriał w Puszczy Noteckiej

cichy memoriał

 

Do murali w mieście już dawno  wszyscy się przyzwyczaili, ale tym razem chcemy wam pokazać dzieło, które znajduje się w małej wiosce w Puszczy Noteckiej.

Antoniny to prawdziwa wioska na końcu świata. Kierujemy się w stronę Obrzycka. Tam pokonujemy Wartę i wjeżdżamy w las. Drogowskaz bezbłędnie pokazuje, gdzie należy zjechać z głównej drogi. Po chwili wąska asfaltowa droga przechodzi w najprawdziwszy leśny dukt.

 

Puszcza Notecka to jeden z największych w Polsce obszarów leśnych. Niektórzy narzekają, że to tylko jedna wielka produkcja drewna. Coś w tym jest. Większość lasu to sosny posadzone z myślą o wycince. Ale w tych równo rosnących sosnowych lasach można się zakochać. Przez kilometry wędrówki widoki niewiele się zmieniają.

 

Na rozwidleniu leśnej drogi, przy kapliczce na drzewie, skręcamy w lewo. Jesteśmy w małych Antoninach i wyjeżdżamy na wprost stodoły z muralem.

Cichy Memoriał” to murale stworzone przez Arkadiusza Andrejkowa z Sanoka. Projekt powstał w roku 2017 podczas wędrówki artysty przez podkarpackie wioski i miasteczka. Na drewnianych szopach, stodołach i budynkach Andrejkow zaczął uwieczniać postacie jej mieszkańców.

Pomyślałem o takiej nietypowej plenerowej galerii sztuki ulicznej. Ściany drewnianych stodół były dla mnie idealnie przygotowanymi podłożami malarskimi. Poprzez swoją surowość i brak podkładu były praktycznie gotowe, aby przystąpić do pracy – tak mówi o swoim pomyśle artysta.

Malowidło w wielkopolskich Antoninach pojawiło się w roku 2018. Na drewnianej stodole uwieczniono postać mieszkańca wioski pana Alfonsa Kowalskiego. Sąsiedzi twierdzą, że na rysunku jest wyjątkowo wiernie przedstawiony. Podobno pan Kowalski miał trochę za uszami i nie wszyscy dobrze go wspominają, ale niestety takie jest życie. Nam ten projekt bardzo się podoba. Fajnie, że na muralu uwieczniona została postać autentyczna. To przecież kawałek lokalnej historii.

Dla nas Puszcza Notecka to również świetne miejsce na grzybobranie. Przy okazji zapraszamy do naszej małej grzybowej galerii.

 

I oczywiście podajemy dokładną lokalizację muralu.

Exit mobile version