Dolina Białej Wisełki – chyba najpiękniejszy szlak w Beskidzie Śląskim

Dolina Białej Wisełki to popularna atrakcja w Beskidzie Śląskim. Przez wielu uważana jest za najbardziej malowniczy szlak w regionie. Dla wielu turystów to tylko początek drogi na szczyt Baraniej Góry (1215 m n.p.m.), ale dla rodzin z dziećmi i seniorów to doskonała propozycja na udaną wycieczkę. Większość trasy wędrujemy w malowniczej dolinie wzdłuż potoku, który w wielu miejscach tworzy wodospady. Główny cel naszej wycieczki to właśnie Kaskady Rodła.
Spis treści (aktualizacja marzec 2025)
- Dojazd do Białej Wisełki i parking
- Mapa naszego szlaku – Dolina Białej Wisełki
- Rzeka Biała Wisełka
- Rezerwat Przyrody Wisła
- Kaskady Rodła
- Nasze wędrówki z dzieckiem w górach
- Inne ciekawe miejsca w okolicy opisane przez nas
- Internetowy przewodnik po Polsce

Dojazd do Doliny Białej Wisełki i parking
Jadąc z głębi kraju, trzeba kierować się na Szczyrk i Wisłę. Z centrum tej ostatniej miejscowości do początku szlaku w Dolinie Białej Wisełki jest tylko 9 km. Pojedziecie klasyczną kręta drogą górską. W sezonie może być tłoczno, więc bądźcie ostrożni. Na miejscu jest kilka parkingów do wyboru. Polecamy płatny parking przy ulicy Biała Wisełka 22. Kosztuje 10 zł za cały dzień. Opłata w parkomacie. Dla ułatwienia nawigacji publikujemy pinezkę z mapy Google z dokładną lokalizacją parkingu.
Po drodze warto zrobić małą przerwę i obejrzeć Jezioro Czerniańskie. To sztuczny zbiornik powstały w roku 1973. Zapora ziemna powstała w miejscu połączenia Białej Wisełki z Czarną Wisełką. Po tamie można spacerować i podziwiać widoki po obu stronach. Po drodze zatrzymał nas jeszcze jeden widowiskowy wodospad, a w zasadzie pewien plener fotograficzny.


Mapa naszego szlaku – Dolina Białej Wisełki
Wędrujemy małym odcinkiem szlaku niebieskiego Wisła Czarne -Zwardoń. Trasa jest bardzo łatwa i bez przewyższeń. Idealnie nadaje się dla rodzin z dziećmi i seniorów. Przy tym widoki są naprawdę wspaniałe.

Rzeka Biała Wisełka
Nazwa Biała Wisełka pochodzi od tego, że woda płynie bardzo wartko i się pieni. Na krótkim odcinku znajduje się aż 25 różnej wielkości wodospadów. Rzeka ma długość ok. 7,0 km, średni spadek 8,2%, powierzchnia zlewni ok. 17 km², więc mamy do czynienia z dość skromnym potokiem.. Wypływa w dolince po północnej stronie szczytu Baraniej Góry i spływa w kierunku północno-zachodnim między dwoma grzbietami Baraniej Góry.


Rezerwat Przyrody Wisła
Wchodzimy na teren rezerwatu faunistycznego. Można też mówić wodnego, ponieważ głównym celem ochrony jest populacja ssaków, ptaków, gadów, płazów, ryb i bezkręgowców żyjących w środowisku wodno-lądowym. Teren rezerwatu obejmuje cieki wodne Białej i Czarnej Wisełki wraz z ich dopływami. Rezerwat Przyrody Wisła powstał w roku 1959 z myślą ochrony przede wszystkim pstrąga potokowego.


Kaskady Rodła
Zapowiadaliśmy, że wodospadów będzie mnóstwo. To znacznie podnosi atrakcyjność tego szlaku. Zresztą szum wody będzie wam towarzyszył podczas całej wędrówki. Kaskady Rodła są zespołem około 25 naturalnych wodospadów. Nie idzie wskazać jednego najważniejszego, który zasługuje na nazwę Kaskady Rodła. Warto jeszcze zaznaczyć, że formalnie Kaskady Rodła znajdują się na potoku Wątrobnym, który dopiero za tzw. Wrotami J. Kubisza łączy się z potokiem Roztocznym i powstaje właściwa Biała Wisełka, ale obecnie już na większości map używa się nazwy Biała Wisełka. Dwa największe wodospady są w odcinku górnym rzeki i mają 3,5 oraz 5 metrów wysokości. Nazwa Kaskady Rodła oficjalnie powstała dopiero w roku 1987 w 65. rocznicę powstania Związku Polaków w Niemczech.


Nasze wędrówki z dzieckiem w górach
Podróżowanie z dzieckiem to wyzwanie. Zaczynając naszą przygodę z blogowaniem, założyliśmy, że wszystkie wycieczki zrobimy wspólnie. Nie wyobrażamy sobie wyjazdu bez Maksa. Dlaczego? Po prostu ten mały podróżnik tak polubił wędrówki, że chyba nam, by tego nie wybaczył lub po prostu jesteśmy trochę rodzinnie stuknięci. Nie używamy żadnych nosidełek i wózków. Słynne “na apka” – “na barana” zarezerwowane było do sytuacji awaryjnych. Odpukać takich nie mieliśmy! Wynika to z naszego drugiego postanowienia – nic nie musimy. Nie musimy wejść na szczyt, nie musimy opisać trasy, nie musimy zrobić fotek, nie musimy dojść do celu… Musimy tylko dobrze się bawić. Wszyscy!
Słowo „zabawa” to klucz, bo na szlaku wszystko jest zabawą. Olbrzymie głazy pod nogami, po których trzeba skakać, powalone drzewa, które omijamy, ślady zwierząt, zwierzęta czmychające, gdzieś w oddali, ciekawe rośliny i owady. Podróż to nieustanne opowiadanie. Maks chłonął to wszystko z wielką ciekawością, a teraz szokuje znajomych – skąd on to wie – słyszymy bardzo często pytanie.
Ten szlak jest doskonałym przykładem, jak planowaliśmy nasze wycieczki. W Dolinie Białej Wisełki wędrowaliśmy, kiedy Maks miał 2 lata. Łącznie przeszedł na tym szlaku 8 km i choć do Baraniej Góry pozostał już tylko kawałek bez namysły odpuściliśmy. Nie byliśmy na tym szczycie w przeszłości. Kusiło nas bardzo, ale postanowiliśmy odpuścić. Pisaliśmy – dla nas zabawa jest najważniejsza. Nie kolejne wyzwania! Jeszcze tu wrócimy i Maks zdobęcie ten szczyt sam na własnych nogach, a nie wniesiony przez rodziców.
Podczas weekendu w Żywcu spaliśmy w Ośrodku Wypoczynkowym Igor. Polecamy wszystkim to miejsce. Domki są super. Nasz Maks był zachwycony placem zabaw w ośrodku.


Inne ciekawe miejsca w okolicy opisane przez nas
- Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku – wspaniały zabytek na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego
- Góra Żar – łatwy, ale widowiskowy szlak z Międzybrodzia Żywieckiego
- Żywiec – atrakcje i zabytki

Internetowy przewodnik po Polsce
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To ponad 400 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.