Dziewicza Góra- najwyższe wzniesienie w Puszczy Zielonce
Dziewicza Góra nie jest wysoka, ale przestrzegamy, ponieważ wejście na szczyt nie jest tylko zwykłym spacerem. Podczas podejścia trochę się natrudzicie. Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka jest świetnym miejscem na spacery i wycieczki rowerowe. Dla mieszkańców zanieczyszczonego miasta Poznań to prawdziwy raj. Jeśli nie udało się wam wyjechać na weekendowy wypad w góry to nie martwcie się. Doskonałe szlaki turystyczne znajdziecie w Puszczy Zielonce. I choć jesteśmy na Nizinie Wielkopolskiej to zaznamy trochę górskiego klimatu
Spis treści
- Gdzie zaparkować
- Mapa najkrótszego szlaku na Dziewiczą Górę (1,6 km)
- Idealny szlak dla dzieci
- Dziewicza Góra – skąd pochodzi nazwa
- Legenda o pięknej dziewczynie i rannym niedźwiedziu
- Wieża widokowa
- Ścieżki edukacyjne
- Rodzinna gra terenowa
- Internetowy przewodnik po Polsce
Gdzie zaparkować
Najdogodniejszy i darmowy parking znajduje się od strony Czerwonaka przy Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Dziewicza Góra 4. Tu zawsze znajdziecie wolne miejsce. Na miejscu jest też toaleta.
Mapa najkrótszego szlaku na Dziewiczą Górę
Prezentujemy mapę najkrótszego szlaku na Dziewiczą Górę. Zdobecie szczyt, wejdziecie na wieżę widokową i żeby nie wracać tą samą drogą pompujemy zrobić małą pętelkę. Cała trasa ma długość 1,6 km i pokonanie jej razem z czasem na podziwianie widoków zajmie maksymalnie 1 godzinę. To znakomita propozycja wycieczki dla rodzin z małymi dziećmi.
Idealny szlak dla dzieci
Dziewicza Góra to najwyższe wzniesienie w Puszczy Zielonce. Ma wysokość 144 m n.p.m. Na mapie wygląda to skromnie, ale wspinając się na szczyt, trochę się zmęczycie. Szczególnie po okresie zimowym, kiedy mamy mniej ruchu na świeżym powietrzu. Miejsce to jest znakomite dla osób, które chcą potrenować przed wyprawą w góry. Kiedy nasz Maks miał dwa lata, właśnie tutaj sprawdzaliśmy, jak poradzi sobie z planowaną przez nas wycieczką do Kotliny Kłodzkiej. Później po szlakach wokół Dziewiczej Góry wędrowaliśmy jeszcze kilka razy. Stąd mamy fotki zrobione o różnych porach roku.
Dziewicza Góra – skąd pochodzi nazwa
Nazwa wzniesienia pochodzi od zakonu cysterek, któremu w roku 1242 roku książę Przemysł I nadał te tereny. Ciekawostką jest występowanie w okolicy owada o nazwie czerwiec polski. Prawdopodobnie hodowały go zakonnice i przetrwał on w dość dużej populacji. Owad ten aż do połowy XIX wieku używany był w przemyśle tekstylnym i farbiarskim do wyrobu czerwonego barwnika. Do tego celu używano proszku z larw tego ciekawego robaczka. Sprawdziliśmy w internecie, jak wygląda czerwiec. Wytężaliśmy wzrok, ale nie udało nam się nam go upolować na fotce. Powstało za to kilka ciekawych zbliżeń.
Legenda o pięknej dziewczynie i rannym niedźwiedziu
Opowiemy jeszcze mało znaną legendę. Dawno temu w okolicznych lasach żył olbrzymi niedźwiedź. Podczas polowania został trafiony strzałą. Uciekł, ale strasznie cierpiał. Zaszył się w gęstwinie i chciał przeczekać, aż rana się zagoi. Wtedy pojawiła się młoda dziewczyna (oczywiście piękna), która nie przestraszyła się groźnego stwora, a widząc ranę, postanowiła pomóc i opatrzyć. Wtedy stał się cud. Niedźwiedź zamienił się w młodego rycerza (oczywiście przystojnego). Okazało się, że był on pod wpływem zaklęcia. Tylko dobry uczynek obcej osoby mógł go odczarować. Dziewczyna miała na imię Anna. Potem było szczęśliwe zakończenie, czyli huczne wesele.
Wieża widokowa
W roku 1992 wielki pożar strawił 250 ha lasu. Pojawił się plan budowy wieży przeciwpożarowej. Powstała dopiero w roku 2005. Ma wysokość 40 metrów. Na jej szczycie znajduje się dostępny dla turystów taras widokowy. Warto pokonać 172 stopnie i podziwiać panoramę Poznania. Na wieży byliśmy kilka razy, ale ciągle nie możemy trafić na dobrą pogodę. Smog unoszący się nad miastem psuje fotografie. Taras widokowy dostępny jest w noc sylwestrową. Można stąd obserwować niebo oświetlone przez fajerwerki i race.
Ścieżki edukacyjne
Po okolicy można wędrować po ścieżce przyrodniczo-leśnej składającej się z 17 przystanków. Mamy do wyboru dwa warianty: krótszy trzykilometrowy szlak i dłuższy pięciokilometrowy. Start odbywa się z parkingu przy Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Dziewicza Góra 4 w Czerwonaku. To najwygodniejsze rozwiązanie także dla osób, które chcą tylko dotrzeć na szczyt wzniesienia i obejrzeć wieżę.
Rodzinna gra terenowa
Mamy jeszcze jedną propozycję zabawy dla dzieci i rodziców. Na parkingu możecie rozpocząć grę terenową. Przed wami 8 przystanków i zadań. Wszystkie oznaczone tabliczką z Sówką Wędrowniczką. Można je rozwiązać w internetowym formularzu lub na karcie pracy, którą przed wyprawą musicie w domu wydrukować. Trasa ma długość tylko 1 km, więc poradzą sobie z nią maluchy w każdym wieku. Tu link do strony Nadleśnictwa skąd można pobrać potrzebne materiały, ale spokojnie wystarczy wam ta mapa.
Internetowy przewodnik po Polsce
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.