Gdańskie rzygacze
Gdańskie rzygacze to świetny pomysł na fascynującą wycieczkę. Rzygacz, gargulec, garłacz, pluwacz – wszystkie nazwy nie brzmią zbyt miło, ale my uwielbiamy te kamienne stwory. Podczas krótkiej wizyty w Gdańsku urządziliśmy małe fotograficzne łowy.
Kiedy powstały pierwsze rzygacze o przedziwnych kształtach
Wszystko zaczęło się w czasach gotyku we Francji. To wtedy rzygacze przybierają fantazyjne formy- często ludzkie twarze, paszcze zwierząt i głowy dziwnych baśniowych stworów. Z Francji wędrują po całej Europie. W Polsce najbardziej popularne stają się w okresie renesansu. Na gdańskiej starówce rzygacze pojawiają się bardzo często. Zaatakowały nas na Ulicy Mariackiej i już nie potrafiliśmy się od nich uwolnić. Pewnie niektóre z nich już nie działają. Często doczekały się dziwnych przedłużeń, które wyglądają niezbyt estetycznie. Po mieście spacerowaliśmy w słoneczny dzień. Ciekawe jak kamienne rzygacze radzą sobie podczas ulewy? Może kiedyś to sprawdzimy. Najwięcej namierzyliśmy wodnych potworów, ale w mieście portowym nie powinno to dziwić. Gdańskie rzygacze to wciągająca miejska gra.
Ulica Mariacka w Gdańsku
Jeszcze kilka słów o Ulicy Mariackiej. Powstała w XIV wieku i nazywano ją ulicą Naszej Pani lub Frauengasse. W średniowieczu była ulicą zakładów szewskich i ław mięsnych. Powstał nawet specjalny budynek z jatkami, który posiadał ruchome blaty. W dzień służyły do sprzedaży, a nocą po zamknięciu zabezpieczały okna kramu. Dziś nie ma już po nich śladu. Na ulicy najwięcej jest jubilerów. Rządzi bursztyn, złoto i srebro. Wszystkiego pilnują kamienne gargulce.
Podczas wizyty w Gdańsku polecamy rejs statkiem. Zarezerwuj wycieczkę w gwarantowanej najniższej cenie.
Polecamy ciekawe miejsca w okolicy
- Wraki okrętów na Helu
- Zamek w Łapalicach – niedokończona budowla przyciąga tysiące turystów
- Wydmy Lubiatowskie – mniej znane wydmy ruchome nad Bałtykiem
Internetowy przewodnik po Polsce
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.