Góra Chełmowa
Opisujemy kolejny niewysoki szczyt w Górach Świętokrzyskich. Górskiego klimatu tu nie znajdziecie, ale szlak prowadzi przez piękny las modrzewiowy. Odwiedzamy miejsce, gdzie narodził się Świętokrzyski Park Narodowy.
Góra Chełmowa znajduje się na północ od Nowej Słupi. Ma wysokość 351 m n..p.m. jest najwyższym wzniesieniem Pasma Pokrzywiańskiego. Góra zbudowana jest z piaskowca dolnodewońskiego, ale skał nie wypatrzycie. Górną warstwę stanowią pokładu lessu.
Jak dotrzeć na Górę Chełmową
Szczyt znajduje się bardzo blisko Nowej Słupi. Jeśli przyjechaliście samochodem, to bez problemu parking znajdziecie w centrum. Wówczas czeka was dość nudny spacer, dlatego polecamy wjechać w ulicę Chełmową i podjechać jeszcze około kilometra. Gdzieś na wysokości ostatnich zabudowań szukajcie miejsca, żeby zostawić auto. Parkingów tu nie ma, ale bez problemu znajdziecie bezpieczne miejsce na poboczu szutrowej drogi.
Jesteśmy już na czarnym szlaku, Teraz kontynuujemy naszą wędrówkę. Po chwili przekraczamy Słupiankę. Dla pieszych zbudowano drewniany most. Rolnicy, którzy korzystają z polnej drogi, muszą pokonać dość głęboki bród.
Opłaty za wejście do Świętokrzyskiego Parku Narodowego
Przecinamy dość ruchliwą drogę asfaltową (tu uważajcie, nie ma pasów dla pieszych) i zaczynamy wędrówkę pod górę. Za moment przekroczymy bramy Świętokrzyskiego Parku Narodowego. UWAGA- wstęp jest płatny. Bilet normalny kosztuje 8 zł, ulgowy 4 zł. W przeciwieństwie do popularnych szlaków na Łysicę i Łysą Górę tutaj nie ma kas biletowych. Bilet należy kupić online. Przy wejściu znajdziecie specjalny kod, który ułatwia kupno biletu. Żeby uniknąć niespodzianek, polecamy bilet kupić przed wycieczką korzystając z platformy sprzedaży biletów do Polskich Parków Narodowych.
Przy okazji warto przypomnieć, że właśnie tu narodził się Świętokrzyski Park Narodowy. W roku 1920 na stokach Góry Chełmowej założono rezerwat przyrody. Pierwsze starania o utworzenie rezerwatu zostały podjęte przez Polskie Towarzystwo Krajoznawcze już w roku 1908. Obecnie rezerwat wchodzi w skład Parku jako oddzielna enklawa.
Szlak na Górę Chełmową
Od bramy Parku na szczyt prowadzi bardzo łatwy szlak o długości 1,4 km. Trasa jest na tyle prosta, że polecamy ją dla rodzin z dziećmi. Zapomnijcie o nosidełkach. Każdy maluch powinien sobie tu poradzić. Góra Chełmowa zaliczana jest do Korony Gór Świętokrzyskich. Na szczycie znajdziecie tablicę z kodem QR. Skanując go, zameldujecie się w aplikacji do zbierania odznak Gór Świętokrzyskich.
Na terenie rezerwatu znajdują się naturalne stanowiska modrzewia polskiego. Niektóre drzewa mają ponad 300 lat. Badaniem modrzewi zajmował się profesor Marian Raciborski. Pomnik poświęcony słynnemu botanikowi znajduje się na szczycie Góry Chełmowej.
Królestwo mrówek
Na zboczach góry znajduje się aż 500 mrowisk. Występują tu głównie dwa gatunki -mrówka ćmawa i rudnica. Oba gatunki budują widowiskowe kopce z igliwia i ziemi. Wysokość mrowiska może dochodzić do 2 metrów. Wygląda to świetnie, ale uważacie, wystarczy przysiąść na chwilę, by mrówki to wykorzystały i zaczęły wspinaczkę po ubraniu. Niestety potrafią dość boleśnie ugryźć.
Cały szlak na szczyt prowadzi przez las. O tym, że dotarliśmy na Górę Chełmową informuje tablica. Szlak czarny prowadzi dalej do wsi Grzegorzowice i na Szczytniak. My wróciliśmy tą samą drogą.
Góry Świętokrzyskie zwiedzaliśmy na zaproszenie Lokalnej Organizacji Turystycznej Góry Świętokrzyskie. Podczas naszej wizyty korzystaliśmy z noclegu w Agroturystyce Gratka. Tu nasza relacja, bardzo polecamy to magiczne miejsce –Agroturystyka w Celinach w województwie świętokrzyskim.
Jeśli szukacie dobrego miejsca na obiad to polecamy Meat Paczkę w Nowej Słupi na ulicy Bodzentyńskiej 1. To klasyczna hamburgerownia, ale jakość was zaskoczy. Do tego frytki z prawdziwych ziemniaków.
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.