PolskaLubuskie

Kościół pw. Nawiedzenia NMP w Klępsku

Zabytkowy kościół w Klepsku

To jeden z najpiękniejszych małych kościołów w Polsce. Do tego z ciekawą historią. Kościół pierwotnie powstał jako świątynia katolicka. Potem został zaadaptowany na potrzeby społeczności ewangelickiej, by po II wojnie znowu zostać świątynią katolicką. To świetny przykład wielonarodowej i wielowyznaniowej historii ziem polskich.

Dla nas to absolutny hit. Po wejściu do wnętrza Kościoła w Klępsku trudno się skupić. Które rzeźby i malowidła podziwiać? Jeszcze trzeba fotografować, żeby podzielić się fotkami z naszymi czytelnikami. Lepiej zwolnić, ochłonąć niż zepsuć sesję fotograficzną.

Zabytkowy kościół w Klepsku
Wnętrze kościoła w Klępsku zachwyca

Informacje praktyczne

  • To jeden z kościołów na oficjalnym  Szlaku Regionu Kozła
  • najstarsze elementy budowli pochodzą z XIV wieku
  • kościół powstał jako świątynia katolicka, potem przez kilka wieków służył społeczności luterańskiej, a po II wojnie ponownie jest kościołe katolickim
  • kościół udostępniany jest dla turystów po wcześniejszym telefonicznym umówieniu z proboszczem (68) 385-23-74.
  • dobrym rozwiązaniem jest również zwiedzanie kościoła w niedzielę po mszy, która zaczyna się o godzinie 10.00
  • zwiedzanie jest teoretycznie za darmo, ale warto wykupić cegiełkę za 10 zł na utrzymanie świątyni.
Zabytkowy kościół w Klepsku
Kościół w Klępsku z zewnątrz prezentuje się skromnie
Zabytkowy kościół w Klepsku

Historia

Kościół w Klępsku pierwotnie był drewniany. Według najnowszych badań w pierwotnej strukturze konstrukcji zachowały się jedne z najstarszych elementów wśród drewnianych kościołów w Polsce. Znajdziemy tu charakterystyczne rozwiązania dla drewnianych kościołów późnego średniowiecza. Na podstawie badań dendrochronologicznych przeprowadzonych w 2006 r. przyjmuje się, iż pierwotny drewniany kościół w Klępsku został zbudowany w latach 1367-1377. W 1537 r. ziemia sulechowska, na której terenie leży Klępsk, weszła w posiadanie Margrabiów Brandenburskich, zaś w 1576 r. świątynię przejęli lokalni ewangelic i przebudowali na swoje potrzeby. Z konstrukcji zrębowej od budowli szkieletowej.

Zabytkowy kościół w Klepsku
Zabytkowy kościół w Klepsku

Z małego Klępska do Adelajdy

O historii i o zabytkowym wnętrzu można długo rozmawiać, ale nas zainteresowała emigracja mieszkańców Klępska w roku 1838. Był to wynik pewnych nieporozumień i braku zgody na zmiany w liturgii wprowadzone przez tzw. Unię Pruską. Próby zjednoczenia przez Fryderyka Wilhelma III tylko zaogniły sprawę. Szczególnie groźba grzywny, a nawet więzienia za niedostosowanie się do nowego porządku. Pierwsza grupa emigrantów wyruszyła Odrą na barce 8 czerwca 1838 roku. Dalej Sprewą do Berlina i Łabą do Hamburga. Tam przesiedli się na żaglowce i wyruszyli w czteromiesięczny rejs do Australii. Nie było jeszcze Kanału Sueskiego, więc musieli opłynąć całą Afrykę. Na miejscu założyli osadę, którą nazwali Klemzig, tak jak wioskę w Niemczech, skąd wyruszyli. Dzisiaj to dzielnica Adelajdy. Prawda, że to niezła podróżnicza historia? Wspomnimy jeszcze, że w ostatnich latach Klępsk odwiedzili potomkowie emigrantów z Australii.

Zabytkowy kościół w Klepsku
Zabytkowy kościół w Klepsku

Gotycko-renesansowy wystrój kościoła

Najcenniejszym walorem artystycznym w kościele w Klępsku jest w pełni zachowana dekoracja malarska i snycerska wnętrza, dzięki której świątynię zaliczamy do czołowych realizacji luterańskich doby reformacji w Europie Środkowowschodniej. Znajduje się tu  117 malowideł wkomponowanych w architekturę kościoła oraz opatrzonych 90 inskrypcjami. Bardzo cenne jest również wyposażenie: chrzcielnica z 1581 roku, ambona z 1614 roku i gotycki ołtarz z roku 1400.

Zabytkowy kościół w Klepsku

Marcin Luter w katolickim kościele

Warto podkreślić, że w obecnym rzymskokatolickim kościele, zachowały się wszystkie elementy wyposażenia z okresu luterańskiego. Dlatego wprawne oko od razu wychwyci figurę Marcina Lutra. A także płyty upamiętniające poległych niemieckich żołnierzy w czasie I wojny światowej.

Zabytkowy kościół w Klepsku
W kościele w Klępsku pozostała figura Marcina Lutra
Zabytkowy kościół w Klepsku
Tablice upamiętniające ofiary I wojny w kościele w Klępsku