Kościół Świętego Krzyża na Obidowej w Chabówce
Kościół Świętego Krzyża na Obidowej w Chabówce to jeden z najlepiej rozpoznawalnych drewnianych kościołów na terenach górskich w Polsce. Swoją popularność zawdzięcza położeniu tuż przy słynnej “Zakopiance”. Do tego tuż obok znajduje się duży parking, więc wielu turystów robi tutaj krótki przystanek na odpoczynek połączony ze zwiedzaniem wspaniałej świątyni z roku 1757.
Spis treści
- Informacje praktyczne
- Historia kościoła
- Legenda o początkach kościoła
- Inne ciekawe miejsca w okolicy opisane przez nas
- Internetowy przewodnik po Polsce
Informacje praktyczne
- Kościół zbudowano w roku 1757,
- znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej nr 47 (Zakopianka),
- przy kościele znajduje się darmowy parking,
- zabytek udostępniony jest do zwiedzania z zewnątrz i przez kratę w przedsionku, w sezonie turystycznym otwarty w ramach projektu Szlaki Architektury Drewnianej,
- zwiedzanie jest bez biletów, ale warto wrzucić kilka monet do skarbonki na utrzymanie kościoła.
Historia kościoła
Kościół Świętego Krzyża na Obidowej w Chabówce wzniesiony został w miejscu wcześniejszej kaplicy, wspomnianej na początku XVIII wieku. Budowę rozpoczęto w roku 1757 – taka data znajduje się belce tęczowej, ale trwała wiele lat. Kościół zachował się do naszych czasów niemal w niezmienionej postaci i ten fakt bardzo podnosi jego wartość. Podczas remontu w roku 1901 na ścianach pojawiła się pseudobarokowa polichromia o motywach iluzjonistycznych podziałów architektonicznych. Wtedy przemalowano też kompozycje starsze.
W 1994 w kościele wybuchł pożar. Wiele wskazuje, że było to podpalenie. Świątynię udało się uratować, ponieważ akcję gaśniczą szybko podjęła Straż Pożarna, której wóz przypadkiem przejeżdżał Zakopianką. Uszkodzone zostały dachy, prawy ołtarz boczny, a także ołtarz główny, w którym zniszczeniu uległ m.in. obraz Ukrzyżowania w polu środkowym. Inne elementy wystroju w większości uratowano, powstały jednak poważne szkody, nie tylko od ognia, ale i od wody. Pożar zabytkowego kościoła zmobilizował mieszkańców do pomocy i odbudowy świątyni w niezmienionej postaci. Prace budowlane zakończono w ciągu kilku tygodni, dłużej trwała konserwacja uszkodzonych dzieł sztuki.
Legenda o początkach kościoła
Kościół postawiony z dala od większych osiedli ludzkich był zapewne przyczyną powstania kilku legend. Jedna z nich mówi, że pewnego razu zamożny kupiec wracał z podróży, wioząc ze sobą dużą sumę pieniędzy za sprzedane towary. Był już był blisko domu, kiedy napotkał zbójców na drodze. Nie wiedząc, co zrobić, upadł na kolana i zawołał: „Krzyżu Święty ratuj mnie!” Wówczas na niebie pośród chmur pojawił się ognisty krzyż (którego wyobrażenie znajduje się na polichromii sufitowej kościoła).
Według innej wersji – zbójcy zamienili się w kamień, a dowodem na to mają być fragmenty kamiennych rzeźb z ludzkimi sylwetkami, które znajdują się w parkanie, okalającym teren kościoła. W pobliżu tego zdarzenia wytrysnęło cudowne źródełko zwane Źródłem Pociesznej Wody, któremu przypisuje się niezwykłe właściwości. Jako wotum dziękczynne za cudowne uratowanie kupiec ufundował ten kościół.
Inne ciekawe miejsca w okolicy opisane przez nas
- Kościół w Dębnie – niesamowita perełka południowej Małopolski wpisana na listę UNESCO
- Zamek Dunajec w Niedzicy – ceny biletów, historia, zwiedzanie
Internetowy przewodnik po Polsce
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.