Kościół w Lubaszu – piękna barokowa świątynia z rokokowym wnętrzem
Kościół w Lubaszu to przede wszystkim znane Sanktuarium Królowej Rodzin, które przyciąga tysiące pielgrzymów, ale nie zapominajmy, że to również późnobarokowa świątynie o dużej wartości jako zabytek. Jednonawowy kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubaszu z rokokowym wnętrzem zachwyca turystów, którzy zdecydują się odwiedzić północną Wielkopolskę.
Spis treści
- Gdzie znajduje się Lubasz
- Kościół w Lubaszu – historia
- Cudowny obraz
- Kościół w Lubaszu – zwiedzanie
- Inne ciekawe miejsca w okolicy opisane przez nas
- Internetowy przewodnik po Polsce
Gdzie znajduje się Lubasz
Lubasz to duża wieś położona w województwie wielkopolskim w odległości około 70 km od Poznania i 7 km od Czarnkowa. Przez miejscowość przebiega ważna droga wojewódzka nr 182. Kościół znajduje się na niewielkim wzniesieniu zwanym Krasną Górą. Jest doskonale widoczny z głównej drogi, ale dla ułatwienia nawigacji publikujemy pinezkę z mapy Google z dokładną lokalizacją. Obok kościoła znajduje się duży bezpłatny parking.
Kościół w Lubaszu – historia
Lubasz był wsią prywatną, a jej właścicielami była najpierw rodzina Lubańskich, potem Gorajskich. Parafia zaliczana jest do jednej z najstarszych w archidiecezji poznańskiej. Przypuszcza się, że istniała już w XII wieku, ale najstarsza wzmianka pochodzi z roku 1392. Pierwszy kościół św. Wawrzyńca i Zygmunta był konstrukcją drewnianą i powstał fundacji Lubaskich na przełomie XVI i XVII wieku. Niestety dokładnej daty historycy nie potrafią wskazać.
Druga również drewniana świątynia została wzniesiona z myślą o cudownym obrazie, przywiezionym przez cystersa z Przemętu Adama Ryskoniusa. Kościół na Krasnej Górze spłonął w roku 1664. Kolejny kościół zbudowany w tym miejscu również był drewniany i dopiero w 1750 rozpoczęto budowę murowanej świątyni. W latach 1761-1774 trwały prace przy wyposażeniu wnętrza. W roku 1856 w dość dużej odległości od kościoła postawiono neogotycką dzwonnicę. Polichromia na stropie kościoła, która dominuje nad całym wnętrzem, została wykonana w roku 1937 przez prof. Wacława Taranczewskiego z Poznania.
Cudowny obraz
Historia kultu Matki Bożej w Lubaszu wiąże się z legendą o objawieniu na Krasnej Górze, którego świadkiem był pewien leśnik. Ale jej początku należy upatrywać w roku 1553, kiedy wywodzący się ze Stajkowa w Parafii lubaskiej cysters,o. Adam Ryskoniusz przekazał parafii wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem. Obraz miał pochodzić z Rzymu, ale nie udało się tego potwierdzić. Autor obrazu jest nieznany.
Obraz Matki Boskiej pochodzi z końca XVI wieku i namalowany jest farbami olejnymi na dwóch dębowych deskach o wymiarach 93,5 × 130,5 cm i ma rzeźbioną srebrną ramę. Wzorowany jest na obrazie „Salus Populi Romani” (Wybawienie Ludu Rzymskiego) z Bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie, zwanej także Bazyliką Matki Boskiej Śnieżnej. Przypuszcza się, że historia obrazu ma jakiś związek z jezuitami, gdyż Jezus trzyma w lewej dłoni książeczkę z herbem jezuitów. Obraz przetrwał zniszczenie kościoła w roku 1664 w pożarze. Co oczywiście zostało uznane za cud. Dzisiaj obraz znajduje się w ołtarzu głównym.
Kościół w Lubaszu – zwiedzanie
Barokowy kościół na co dzień nie jest udostępniony do zwiedzania. W dni powszednie obejrzymy go tylko z zewnątrz. Dodatkowo warto, zwrócić uwagę na neogotycką dzwonię i pospacerować po cmentarzu, na którym zachowały się dawne nagrobki. Najstarszy pochodzi z roku 1844. Zobaczymy również neoklasycystyczne grobowce rodzin właścicieli okolicznych majątków z drugiej połowy XIX wieku. Jednak planując podziwianie tego zabytku, warto dostosować wizytę do godzin rozpoczęcia nabożeństw i zobaczyć wnętrze kościoła przed lub po mszy. Dla ułatwienia podajemy godziny nabożeństw: w poniedziałek 18.00, wtorek 17.00, 18.00, środa 9.00, 18.00, czwartek 17.00, 18.00 piątek 17.00, 18.00, sobota 18.00. W niedzielę o godzinie 07.30, 09.30, 11.30, 16.00.
Inne ciekawe miejsca w okolicy opisane przez nas
- Szwajcaria Czarnkowska i pałac w Goraju
- Pałac w Kruszewie- kolejna perełka zamienia się w ruinę
- Kościół w Słopanowie – drewniana świątynia z XVII wieku z fascynującymi malowidłami
- Cichy Memoriał w Puszczy Noteckiej
Internetowy przewodnik po Polsce
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.