PolskaZachodniopomorskie

Krzywy las

W okolicach Gryfina znajduje się „Krzywy Las”. Ta nazwa doskonale oddaje osobliwość z jaką mamy do czynienia. Na niewielkim obszarze rośnie około stu zdeformowanych drzew.

Sosny posadzono około roku 1934.  Idąc drogą w głąb lasu wychodzimy wprost na obszar, na którym rosną wykrzywione tuż przy ziemi drzewa. Wygląda do niesamowicie i groteskowo. Tym bardziej, że wygięte drzewa tworzą mały, kulisty obszar. Poza nim sosny są proste i normalne.

Selfie na krzywym drzewie

„Krzywy Las’ powoli staje się atrakcją turystyczną. Każdego roku przyjeżdżają tutaj tysiące turystów. Fotka albo selfi na nienaturalnie wygiętym pniu drzewa robi wrażenie. To miejsce zaczęło się pojawiać w przewodnikach. Specjaliści zbadali drzewa i ogłosili, że przyczyną deformacji jest świadoma działalność człowieka. Kiedy drzewka miały od 5 do 10 lat były przycinane. Kto miałby zadać sobie tyle trudu? Odpowiedź jest prosta- prawdopodobnie drzewa hodowano z myślą o wytworzeniu z nich specjalnych produktów. Drewno pozyskane z nienaturalnie wygiętych drzew może posłużyć do budowy łodzi, kadzi, mebli albo też wyrobu przedmiotów rękodzieła artystycznego.

Krzywy las robi niesamowite wrażenie

Na tropie UFO

Banalne rozwiązanie zagadki na ogół nie zapowiada nic dobrego. Drastycznie spada zainteresowanie nienaturalnym zjawiskiem i maleje liczna odwiedzających.

Przeszukaliśmy internet w poszukiwaniu alternatywnych rozwiązań tajemnicy, ale musimy przyznać – jesteśmy rozczarowani. Natrafiliśmy jedynie na historię o stacjonowaniu w tym miejscu w roku 1945 kilku radzieckich czołgów. To właśnie wielotonowe kolosy miały uszkodzić młode sosny. Słabe! Nie kupujemy tej bajki. Niestety nawet nasi niezawodni ufolodzy dali plamy i solidarnie milczą. Może prowadzą jeszcze badania lub też wyniki są tak szokujące, że nie można ich ogłosić.

Przecież oglądając to miejsce od razu widać, że lądował tu kosmiczny statek. Świadczy o tym kolisty obszar drzew objętych deformacją oraz fakt, że wszystkie sosny wygięte są w tym samym kierunku. Jednoznacznie wskazują północ. W ten sposób Grafy rozwiązały swoją pierwszą ufologiczną zagadkę.

Jak dojechać do Krzywego Lasu

Wyjeżdżając z Gryfina, kierujemy się na Pniewo i Nowe Czarnowo. Krzywy Las znajduje się na wysokości elektrowni Dolna Odra. W zasadzie między nią a kanałem doprowadzającym wodę. Wejście do lasu z asfaltowej drogi jest słabo oznaczone. Niewielką tablicę informacyjną łatwo przeoczyć, więc uważajcie. W razie czego każdy mieszkaniec w okolicy wskaże wam drogę.

Darmowy przewodnik po Polsce. Jeśli szukacie pomocy i inspiracji w podróży po Polsce, to zapraszamy do naszej Interaktywnej Mapy. Każde zaznaczone miejsce to link do obszernego tekstu na naszej stronie. Fotki, opis, historia i przydatne informacje. Oczywiście Krzywy Las też oznaczyliśmy. Z naszą mapą bezbłędnie traficie do celu.