NiemcyEuropa

Kuhstall – brama skalna w Szwajcarii Saksońskiej

Brama Kuhstall
Brama Kuhstall

Brama skalna Kuhstall jest drugim co do wielkości naturalnym łukiem w Górach Połabskich po Bramie Pravčickiej. Znajduje się jednak na terenie Niemiec na Neuer Wildenstein, wychodni skalnej o wysokości 337 m w głębi Szwajcarii Saksońskiej, na południe od wodospadu Lichtenhain. Brama to cud natury, który od dawna przyciąga tysiące turystów. Pięknymi widokami w Szwajcarii Saksońskiej zachwycali się już w XVIII wieku malarze epoki romantyzmu.

Zachęcamy do poznania malowniczych szlaków w Szwajcarii Saksońskiej. Wielu turystów odwiedza Czeską Szwajcarię i zachwyca się malowniczymi widokami, jednocześnie zapominają, że to tylko mały fragment Gór Połabskich. Warto przejść na niemiecką stronę i kontynuować poznawanie tych przepięknych terenów. Zachęcamy do wędrówki po Szwajcarii Saksońskiej i przedstawiamy jeden z piękniejszych szlaków prowadzący do widowiskowej bramy skalnej Kuhstall.

Spis treści

Kuhstall to drugi co do wielkości łuk skalny Gór Połabskich
Kuhstall to drugi co do wielkości łuk skalny Gór Połabskich

Informacje praktyczne

  • wejście pod bramę Kuhstall i punkt widokowy na jej szczycie jest bezpłatne,
  • parking na początku szlaku jest płatny (1 godzina kosztuje 1,5 euro),
  • z uzdrowiska Bad Schandauk kursuje tramwaj leśny, przejazd nim to dodatkowa atrakcja,
  • obok bramy Kuhstall znajduje się schronisko,
  • dojście do celu zajmie maksymalnie 1 godzinę i nie jest trudne,
  • o wiele trudniejsze do pokonania są widowiskowe schody w szczelinie między pionowymi ścianami, które prowadzą na ostatni punkt widokowy, byliśmy świadkami, jak kilku turystów zrezygnowało z wejścia,
  • pod samą bramę i schronisko  osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku z małą pomocą powinny bez problemu się dostać,
  • można wędrować z psami.
Szlak do Bramy Kuhstall
Szlak do Bramy Kuhstall
Szlak na Kuhstall to wielka przygoda
Szlak na Kuhstall to wielka przygoda

Ścieżka Malarzy (Malerweg)

Nazwa tego szlaku powstała dla upamiętnienia malarzy epoki romantyzmu, którzy w XVIII wieku zachwycili się cudownymi krajobrazami w regionie. Jednym z pierwszych był Johann Alexander Thiele, najbardziej znanym Bernardo Bellotto, czyli Canaletto, ale nas w tej historii zainteresował Anton Graff. Chyba rozumiecie dlaczego? (autorzy tego bloga gdzieś na przestrzeni wieków stracili jedno F w nazwisku). To oczywiście żart, ale właśnie Anton Graff z przyjacielem Adrianem Zingg stworzyli nazwę Szwajcaria Saksońska. Obaj malarze pochodzi z Szwajcarii i po prostu zachwycili się przepięknymi widokami, które przypominały im rodzinny kraj. Już za ich czasów wytyczono pierwsze szlaki w Górach Połabskich, ale prawdziwa Ścieżka Malarzy powstała dopiero w roku 2006. Szlak pieszy liczy aż 116 kilometrów i prowadzi przez najważniejsze i najpiękniejsze atrakcje Szwajcarii Saksońskiej. Trasa podzielona jest na kilka odcinków, ale pokonanie całości może zająć nawet 50 godzin. Szlak jest dobrze oznakowany. Na drogowskazach zobaczymy logo Malerweg, czyli odręcznie namalowaną literę M.

Ścieżka Malarzy

Mapa naszego szlaku do bramy Kuhstall (odległość 3,3 km)

Szlak na bramę Kuhstall ma długość 3,3 km. Proponowany czas na jej pokonanie to 1 godzina i 13 minut, ale to zdecydowanie za krótko. Przecież są tu punkty widokowe i jeszcze warto wstąpić na kawę w schronisku. My spędziliśmy tu niecałe 3 godziny.

Na szlaku jest malowniczo

Parking w Lichtenhainer Wasserfall

Startujemy w małej osadzie turystycznej Lichtenhainer Wasserfall. To także ostatni przystanek na trasie leśnego tramwaju. Przed wyruszeniem na szlak warto obejrzeć mały wodospad za budynkiem z informacją turystyczną i kawiarnią. Parking jest płatny. Niestety nie ma możliwości płacenia kartą. Godzina postoju samochodu osobowego kosztuje 1,5 euro. Wejście pod bramę, podziwianie widoków, fotografowanie i kawa w schronisku zajmie maksymalnie 3 godziny.

tramwaj turystyczny
Przystanek końcowy turystycznego tramwaju

Opis szlaku

Początkowo idziemy leśną drogą prowadzącą wzdłuż potoku. Oczywiście Maks znalazł dogodne zejście i małą plażę, żeby wymoczyć stopy w lodowatej wodzie. Po chwili droga się rozgałęzia. Jeśli szukacie małego wyzwania, to zdecydowanie polecamy wędrówkę w prawo. Tutaj również długo nic nie będzie się działo. W sumie to nawet byliśmy już lekko zawiedzeni, ale ostatni odcinek prowadzący po stromych skalnych schodach jest cudowny. Całą różnicę wysokości pokonujemy w tym miejscu. Trasa prowadząca w lewo przy wspomnianym rozgałęzieniu jest o wiele łatwiejsza i prowadzi cały czas lekko pod górę. Bez problemu można jechać nawet rowerem. W ten sposób wychodzimy bezpośrednio obok bramy Kuhstall i schroniska.

Schody na Kuhstall
Schody, schody, schody…
kuhstall
Idziemy przez las

Skalna brama Kuhstall – zwiedzanie

Kuhstall jest drugim co do wielkości naturalnym łukiem w Górach Połabskich po Pravčickiej Bramie. Znajduje się na Neuer Wildenstein, wychodni skalnej o wysokości 337 m w głębi Szwajcarii Saksońskiej, na południe od wodospadu Lichtenhain i powyżej doliny Kirnitzsch. Nazwa ma dwa źródła, ale zawsze chodzi o ukrywanie bydła pod bardzo szerokim łukiem skalnym, który w zasadzie jest wielką jaskinią z dwoma wejściami. W ludowych opowieściach bydło ukrywano przed szwedzkimi żołnierzami podczas wojny trzydziestoletniej, a drugiej opowieści pojawiają się rozbójnicy ukrywający się w średniowieczu w górach.

Skalna Brama Kuhstall
Skalna Brama Kuhstall
Schronisko powstało w roku 1824
Schronisko powstało w roku 1824

Punkt widokowy

Na początku XIX wieku Kuhstall stał się jedną z głównych atrakcji Szwajcarii Saksońskiej. Schronisko zostało zbudowane w roku 1824, a roku 1898 powstała linia tramwajowa do wodospadu Lichtenhain. Wykuto w skale schody prowadzące na szczyt łuku skalnego, gdzie znajduje się doskonały punkt widokowy. Na górę prowadzą dwie drogi. Trudniejsza to strome schody w wąskiej szczelinie między dwoma pionowymi ścianami. Ich konstrukcja jest nietypowa i sprawia wrażenie, że jeden zły krok dzieli nas od upadku w szczelinie. Byliśmy świadkami, jak kilku turystów zrezygnowało z tej drogi.

Punkt widokowy na Bramie kuhstall
Punkt widokowy na Bramie kuhstall
Trudne schody na szczyt Bramy Kuhstall
Trudne schody na szczyt Bramy Kuhstall

Największe atrakcje Gór Połabskich  po czeskiej stronie (Czeska Szwajcaria)

kuhstall
Nasz Indiana Jones na szlaku
kuhstall