Muzeum Inżynierii i Techniki Motoryzacji w Głuszycy – historia, opis, zwiedzanie, ceny biletów

Muzeum Inżynierii i Techniki Motoryzacji w Głuszycy to placówka bardzo młoda, ale za jej powstaniem kryją się lata pracy nad wyszukaniem i renowacją starych pojazdów, które dzisiaj możemy podziwiać. Przeważają tu pojazdy militarne, ale pojazdów cywilnych też zobaczymy sporo – zwłaszcza tych z czasów PRL. Dla niektórych będzie to sentymentalna podróż do lat młodości dla młodych raczej poznawanie nieznanych modeli i marek samochodowych. W sumie to na jedno wychodzi – wszyscy będą się świetnie bawić.
Spis treści
- Gdzie znajduje się muzeum?
- Godziny otwarcia i ceny biletów
- Zwiedzanie muzeum
- Inne ciekawe miejsca w okolicy opisane przez nas
- Internetowy przewodnik po Polsce

Gdzie znajduje się muzeum?
Zabytkowe pojazdy zgromadzono w dawnej fabryce włókienniczej Meyera Kaufmanna w Głuszycy. Można powiedzieć, że zabytki pokazywane są w zabytkowej przestrzeni. W czasie II wojny światowej w tej fabryce Niemcy produkowali elementy do samolotów, głównie golenie do samolotów typu Messerschmitt oraz elementy skrzydeł. Głuszyca (niem. Nieder Wüstegiersdorf) to miasto w województwie dolnośląskim na granicy Gór Sowich i Kamiennych. Znajduje się w odległości 15 km od Wałbrzycha i 78 od Wrocławia. Dla ułatwienia nawigacji publikujemy pinezkę z mapy Google z dokładną lokalizacją – Muzeum inżynierii i techniki motoryzacji w Głuszycy.


Godziny otwarcia i ceny biletów
Muzeum Inżynierii i Techniki Motoryzacji, Leśna 3, Głuszyca. Godziny otwarcia: codziennie od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-16.00. Ceny biletów: 30 zł bilet normalny, 20 ulgowy.


Zwiedzanie muzeum
Muzeum zwiedzamy z przewodnikiem. Jest nim jeden z właścicieli obiektu. To pasjonat, który posiada olbrzymią wiedzę na temat starych samochodów i potrafi o nich fantastycznie opowiadać. Nie było pytania, na które nie potrafiłby odpowiedzieć. Oczywiście na temat zgromadzonych tu samochodów. Podczas zwiedzania usłyszycie mnóstwo ciekawych informacji od kradzieży pomysłu na Garbusa przez Ferdinanda Porsche. W roku 1961 wówczas czechosłowacka Tatra upomniała się o swoje prawa i wywalczyła w sądzie 3 miliony marek odszkodowania od Volkswagena. W ZSRR takie „zapożyczenia” przez lata były czymś normalnym. Na jednym z radzieckich samochodów zobaczymy nieudolnie ukryty oryginalny znak firmy, który został zastąpiony radziecką marką. Takich ciekawostek tutaj można dowiedzieć się wiele. Nie będziemy wam psuć zabawy. Tu warto przyjechać i zwiedzić samemu muzeum.

Wymienimy tylko kilka zabytkowych samochodów, które można podziwiać w Głuszycy:
- Dodge WC-54 – legendarna amerykańska wojskowa karetka z czasów II wojny światowej.
- GAZ-67 ze Związku Radzieckiego. Podpatrzone rozwiązania z amerykańskiego samochodu Bantama w radzieckim opakowaniu, dlatego ten samochód nazywany był „Iwan Willys”.
- Fiat Campagnola z 1955 – włoski legendarny samochód terenowy.
- Moris / Austin MINI C3, z roku. 1979, produkowany od 1959 do roku 2000.
- Nysa z pierwszych lat produkcji – powstał w Fabryce Mebli Stalowych „Zachód”, gdzie produkowano metalowe łóżka dla szpitali i kasy pancerne.
- Chevrolet Canada – cieżarówka produkowano w Kanadzie podczas II wojny światowej.
- Z samochodów z czasów PRL zobaczymy oczywiście malucha, ale też Poloneza, Tarpana , Fiata 127p, Syrenę, Syrenę Bosto i kultowy motorower Komar.



To tylko nieliczne samochody z bogatej kolekcji. Dużo z prezentowanych zabytkowych pojazdów jest sprawna i cały czas jeździ. Kilka oczekuje na renowację.

Inne ciekawe miejsca w okolicy opisane przez nas
- Upiór z Rybnicy Leśnej, czyli fascynująca podróż z dreszczykiem w Górach Kamiennych
- Muchołapka w Ludwikowicach Kłodzkich – zwiedzanie, historia, ceny biletów
- Wieża widokowa na Górze Świętej Anny (647 m n.p.m.) – piękny punkt widokowy na Wzgórzach Włodzickich
- Nazistowskie mauzoleum w Wałbrzychu (Schlesier Ehrenmal)
- Podziemia Zamku Książ
- Czerwona Skała – fascynująca formacja skalna w dawnym kamieniołomie we wsi Golińsk

Internetowy przewodnik po Polsce
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To ponad 400 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.

