Site icon GRAFY W PODRÓŻY

Najdziwniejszy zabytek w Polsce

kalisz napis na sądzie okręgowym solidarność stan wojenny

 

W listopadzie 1981 roku na murze Sądu Okręgowego w Kaliszu pojawił się napis – „Przywrócić prawu godność”. Był to protest przeciwko łamaniu prawa w PRL. Akcję zainicjował Bogusław Śliwa- prawnik, który ze względu na swoją działalność w podziemiu wyjechał później do Szwecji. Zmarł na emigracji w Sztokholmie. Szczególnie w stanie wojennym napis kuł w oczy komunistów. Wielokrotnie próbowano go zamalować, ale ciągle się pojawiał i był doskonale widoczny. Już w wolnej Polsce pojawiło się pytanie, co dalej z napisem? Kaliszanie zostali podzieleni. Cześć mieszkańców uważała że to tylko akt wandalizmu, który można śmiało usunąć, ale wiele osób twierdziło, że napis ma wartość historyczną i trzeba objąć go ochroną. Podczas remontu budynku sądu pojawiło się kilka koncepcji. Chciano na przykład napis zdjąć i umieścić go w muzeum. Ostatecznie pozostał na murze. Zaczęły się starania, by konserwator zabytków objął go ochroną.

Rok temu poseł Jan Mosiński ogłosił, że napis przejdzie konserwację, zostanie zabezpieczony szklaną płytą, obok znajdzie się tablica informująca w języku polskim i angielskim o autorze hasła oraz historii jego powstania. Może nawet powstanie podświetlenie napisu.

Mija kolejny rok i odwiedzający Kalisz na zabytkowym murze mogą podziwiać napis wyglądający jak zwykły akt wandalizmu. Niektórzy się podśmiewają, że znowu jest bardzo aktualny. Jeśli napis zostanie w końcu wpisany na listę zabytków to warto przyjechać do Kalisza, by zobaczyć prawdopodobnie najoryginalniejszy  zabytek w Polsce.

Exit mobile version