PolskaWielkopolskie

Jedyny w Polsce drewniany ratusz

jedyny w Polsce drewniany ratusz znajduje się w Sulmierzycach

Dla miłośników zabytków mamy kolejny wspaniały zabytek. To jedyny zachowany w Polsce drewniany ratusz. Duma nas rozpiera, ponieważ znajduje się on w naszej Wielkopolsce, a dokładnie w małych Sulmierzycach.

Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z roku 1420. Prawa miejsce nadał Kazimierz Jagiellończyk w roku 1457. Powtórna lokacja miała miejsce w roku 1604.

Jednak w roku 1972 doszło do przykrego incydentu. Sulmierzyce straciły prawa miejskie. Niezadowolenie i protesty mieszkańców były tak duże, że władza się ugięła się i po roku wycofała się z tej decyzji.

Poprzedni ratusz spłonął w pożarze. Obecny zbudowano w roku 1743. Na wieży znajduje się metalowa chorągiewka z datą budowy. Kolejne potwierdzenie znajdziemy na belce nad drzwiami wejściowi, gdzie wyryto napis – ANNO DOM. 1743”

Drewniany ratusz w Sulmierzycach

Budynek jest niewielki. Znajduje się pośrodku rynku. Podczas przebudowy w roku 1879 rozebrano przylegające do ratusza galerie podcieniowe. Obniżono też wieżę i zlikwidowano zegar.

Do dziś zachował się czytelny układ wnętrz. Możemy zobaczyć pokój burmistrza i salę posiedzeń rady miejskiej. Można też obejrzeć lamus, czyli dawny areszt miejski.

Od roku 1957 w ratuszu swoją siedzibę ma Muzeum Regionalne Ziemi Sulmierzyckiej. Ma pokaźną kolekcję lamp naftowych, żelazek, zegarów. Warto również wspomnieć o chrzcielnicy z XVI wieku.

Niestety pandemia pokrzyżowała nam plany i do wnętrza się nie dostaliśmy. Wrócimy tu kiedyś.

Blogowanie to fajna sprawa. Od naszego czytelnika otrzymaliśmy informację, że ratusz w Sulmierzycach ma swoją kopię. W Pilicy powstał budynek mocno inspirowany tym z Wielkopolski. Zainteresowanych odsyłamy do tekstu na blogu Dawny Starogard.

Jedyny w Polsce drewniany ratusz znajduje się w Sulmierzycach

Jedyny w Polsce drewniany ratusz znajduje się w Sulmierzycach

Jedyny w Polsce drewniany ratusz znajduje się w Sulmierzycach

Jedyny w Polsce drewniany ratusz znajduje się w Sulmierzycach