Pałac w Karczewie
Pałac w Karczewie to kolejny zabytek zamieniający się w ruinę na naszych oczach. Czasami zdaje się nam, że liczba opuszczonych i niszczejących pałaców jest nieskończona. Jakikolwiek region Polski odwiedzamy, to zawsze natrafiamy na mnóstwo obracających się w ruinę zabytków. Tym razem w naszej Wielkopolsce w powiecie grodziskim oglądamy pałac z początku XIX wieku. Zapraszamy na spacer po ruinach i podróż w czasie.
Spis treści
- Trochę historii
- Pałac w Karczewie – stan obecny
- Kilka dat i faktów z historii pałacu
- Dokładna lokalizacja pałacu – czy można wejść do środka?
- inne ciekawe miejsca w okolicy opisane przez nas
- Internetowy przewodnik po Polsce
Trochę historii
Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1352. Wymieniony został Tomisław z Karczewa, dawny właściciel wsi. Nazwa pochodzi od słowa “karcz” oznaczającego porębę. W następnych latach posiadłość przechodzi kolejno w ręce Zadorskich, Czapskich i Mielżyńskich. W roku 1852 Florentyna Chłapowska wychodzi za mąż za Nepomucena Kęszyckiego i pałac oraz majątek przechodzą do rodziny Kęszyckich aż do wybuchu II wojny światowej.
Pałac w Karczewie – stan obecny
Pałac znajduje się nawet w niezłym stanie, biorąc pod uwagę, że od wielu lat stoi opuszczony i niezabezpieczony. Nie ma ogrodzenia, a wszystkie wejścia są otwarte. Obecnie jest na etapie pierwszej dewastacji. Ma powybijane szyby, wyrwane i wyniesione wszystkie metalowe elementy. Oczywiście z dawnego wyposażenia nic nie pozostało. Tylko położeniu z dala od głównych dróg i dużych miast pałac zawdzięcza ten stan.
Nawet dach trzyma się dobrze i budynek nie jest jeszcze zalewany. Wędrujemy przez wnętrza na wszystkich poziomach, od piwnicy po strych. Jest bezpiecznie, schody są solidne. W pomieszczeniach leży trochę śmieci, głównie butelki po alkoholowych imprezach. Znajdujemy ślady dawnego wystroju. Nie ma wątpliwości, że było tu kiedyś przedszkole. Informacje o pałacu należącym do PGR, pojawiające się w internecie, nie są prawdziwe.
Kilka dat i faktów z historii pałacu
Pałac wybudował w roku 1805 Mikołaj Mielżyński. Był to wówczas o wiele skromniejszy budynek. Dużej przebudowy w roku 1908 dokonał Józef Kęszycki. Za klasycystyczny projekt odpowiadał Roger Sławski, naczelny architekt Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu. Poniżej porównanie zdjęć z roku 1912 i obecnych.
Zachowały się dwa herby rodziny Kęszyckich. Jest to Nałęcz, czyli biała zawiązana chusta pokazana na czerwonym polu. Widzimy również kobietę w chuście trzymającą rogi jelenia. Zadzierajcie w górę głowy, na elewacji znajdziecie wiele ciekawych ozdób.
Schody i zabawy światłem. Jak my lubimy takie ujęcia. Dla takich fotek warto włóczyć się po opuszczonych budynkach.
Pałac wystawiony jest na sprzedaż. Macie 1,7 milionów złotych? I oczywiście dwa razy tyle na remont to możecie to cudeńko kupić. Za pałacem znajduje się jeszcze zaniedbany i zdziczały park.
Dokładna lokalizacja pałacu – czy można wejść do środka?
Dla ułatwienia nawigacji publikujemy pinezkę z dokładną lokalizacją pałacu. Budynek nie jest ogrodzony. Podczas naszej wizyty było wiele niezabezpieczonych wejść do budynku, ale w każdej chwili może się to zmienić. Tak już jest z opuszczonymi budynkami. Trzymamy kciuki, żeby zabytek udało się uratować. Przygoda urbexowa jest fajna, ale ratowanie zabytku jest ważniejsze. Oczywiście podczas penetracji wnętrza uważajcie na siebie.
inne ciekawe miejsca w okolicy opisane przez nas
- Ruiny gotyckiego kościoła w Gryżynie
- Parowozownia Wolsztyn
- Podróż nieczynną linią kolejową Czempiń- Śrem
- Wędrujemy śladami Bartka z Piekła
- Klasztor franciszkanów we Wschowie
Internetowy przewodnik po Polsce
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.