Polska

Przygotowania do zimy

 

Poprzednie trzy zimy były dla na przyjazne. Szczególnie w Poznaniu mogliśmy na palcach policzyć dni, kiedy padał śnieg. Używamy dwóch samochodów, po urodzeniu się Maksa rodzinny budżet trochę poszybował w stronę kryzysu finansowego. Dlatego tylko w jednym aucie zdecydowaliśmy się wymienić na zimę opony. Oczywiście padło na samochód, którym Kinga codziennie dojeżdża do pracy.
Co z naszymi podróżami. Maks nie miał jeszcze nawet dwóch lat i dlatego nie planowaliśmy żadnych zimowych wojaży. Co prawda marzył się nam wyjazd w góry, ale doszliśmy do wniosku, że z tak małym dzieckiem to i tak większość czasu spędzilibyśmy w pensjonacie.

Poznań bez śniegu
Najbardziej denerwowało nas, że nie mogliśmy maluchowi pokazać śniegu. W Poznaniu w ogóle nie było opadów. Zdesperowani w końcu ruszyliśmy na łowy. Pewnego dnia trochę popadało, temperatura była trochę poniżej zera. Jednak śnieg w mieście od razu topniał lub zamieniał się brunatną breję.
Wsiedliśmy do auta i wyjechaliśmy za miasto w poszukiwaniu śniegu. Dotarliśmy w okolice Rezerwatu Meteorytów na Morasku. Tam powstała galeria foto, którą prezentujemy poniżej.
Zdjęcia wyszły super, ale przepłaciliśmy to małymi kłopotami. Auto na letnich oponach miało problemy, żeby podjechać pod niewielkie wzniesienie przy wyjeździe z parkingu.

 

 

 

 

Zima kusi
Nigdy nie byliśmy zimą nad Bałtykiem. To było dawna nasze marzenie. W ferie w tamtym roku w końcu zdecydowaliśmy się je zrealizować, oczywiście z Maksem. Padło na Świnoujście. Zima już się kończyła. W prognozach pogody nie przewidywano opadów śniegu. Dlatego ruszyliśmy autem na letnich oponach. Nie planowaliśmy jazdy po bezdrożach. Trasa szybkiego ruchu S-3, żeby nie miała czarnej nawierzchni, potrzebne są naprawę obfite opady śniegu.
Bałtyk zimą to doskonały pomysł. Kto jeszcze nie był, to gorąco zachęcamy. Nawet nasz mały Maks świetnie sobie radził. Robiliśmy dziennie dwa duże spacery. Przypominamy fotki i dodajemy kilka nowych.

 

 

 

Przygotowanie do prawdziwej zimy
W tym roku nie planujemy już żadnych kompromis. Zabieramy synka zimą w prawdziwe góry. Dlatego zaczęliśmy szukać dobrej oferty na zimowe opony. Bez nich i łańcuchów nie ma mowy o bezpiecznej podróży w zimowych warunkach, a przecież w górach na pewno będzie śnieg.
Potrzebujemy opony zimowe 16. Rozpiętość cenowa jest dość duża. Kiedyś jeździliśmy na polskiej Dębicy. Sprawdziła się, dlatego oferta w cenie około 800 zł jest kusząca. Jeśli chcielibyśmy zostać przy naszej obecnej firmie to wydany aż 1300 zł. Różnica duża, mamy nad czym rozmyślać.
Na zimowy wyjazd w góry z nami chcą się zabrać znajomi. Jeżdżą trochę większym autem i potrzebują opony zimowe 19, ale rzuciliśmy okiem na ceny. Wbrew pozorom dużo drożej nie jest.

 

 

 

Czy warto zmieniać opony?
W przypadku wyjazdu w góry to w ogóle nie ma tematu. Nie wyobrażamy sobie jazdy na letnich oponach. Co w innych przypadkach?
Któraś z kolei zima bez śniegu daje do myślenia. Wiadomo, że na mokrej i suchej nawierzchni zimą opony letnie poradzą sobie lepiej niż zimówki. Jednak różnica jest naprawdę mała. Zauważmy ją dopiero przy ekstremalnej jeździe. Tylko, czy tak poruszamy się na co dzień? Oczywiście, że nie zamierzamy urządzać wyścigów rajdowych na drodze publicznej. Dlatego różnicy nie odczujemy.
Za to na drodze ze śniegiem opona zimowa dostaje drugiego życia. Różnice w przyczepności są tak duże, że jazda na oponach letnich to proszenie się o kłopoty. Nawet zachowanie dużego odstępu przed poprzedzającym nas autem może niewiele pomóc. Do tego dołóżmy problemy z podjazdem pod nawet nieduże wzniesienie oraz łatwość, z jaką auta wpada w poślizg podczas skrętu.
Warto również wspomnieć, że w wielu krajach w Europie jazda na oponach zimowych to obowiązek. W kłopoty możemy wpaść w Niemczech, gdzie przepisy mówią o dostosowaniu opon do warunków panujących na drodze.
Jeśli używacie tylko jednego auta, to wymiana opon na zimowe jest jedynym słusznym rozwiązaniem. Chyba że możecie sobie pozwolić na pozostawienie samochodu w garażu, kiedy za oknem pojawi się śnieg.
Do dzieła! W Internecie, a szczególnie na stronach Allegro znajdziecie opony w dobrych cenach. W dogodny sposób możecie obejrzeć całą ofertę w interesującym was rozmiarze.
Ktoś szuka opony zimowe 17

Jeśli ktoś potrzebuje opony zimowe 15 niech również spojrzy na ceny.  Zaletą wyszukiwarki Allegro jest to, że wyskakują nam wszystkie oferty opon w zadanym rozmiarze. Kolejność ofert możemy ustawić, jak nam wygodnie-  od  najtańszej, najpopularniejszej, najnowszej lub też odwrotnie.