PolskaPomorskie

Skarszewy i kościół wybudowany w ciągu 24 godzin

skarszewy kościół w 24 godziny luteranie

Nietolerancja, szczególnie kiedy dotyczy wiernych religii mającej wspólne korzenie to bardzo przykre zjawisko, ale ta historia uczy, że robienie komuś na złość może odnieść zupełnie inny skutek. W XVIII wieku mieszkańcy zjednoczyli się i wybudowali kościół w ciągu 24 godzin. Na pamiątkę tych wydarzeń wyczyn powtórzono w roku 2013.

Małe Skarszewy były kiedyś stolicą województwa gdańskiego

Zwiedzając Gdańsk, warto po drodze odwiedzić niewielkie miasto Skarszewy mające bardzo ciekawą przeszłość. Zobaczymy tam kościół wybudowany w 24 godziny. Nie wszyscy wiedzą, że to małe miasteczko w przeszłości było stolicą województwa gdańskiego, a wszystko to przez władze Gdańska, które pilnie strzegły wywalczonych królewskich przywilejów i stawiały na niezależność polityczną miasta. Wojewoda pomorski urzędował więc w Skarszewach i mógł z bliska obserwować konflikt narastający między ludnością katolicką, a protestancką.

W roku 1741 doszło do tragedii. Podczas odprawianego nabożeństwa pękła belka podtrzymująca konstrukcję. W wyniku paniki kilka osób straciło życie. Zbór został zamknięty i wierni pozostali bez swojej świątyni. Dla katolików to była świetna okazja, by rozprawić się z przeciwnikami. Wojewoda trzymający ich stronę blokował budowę nowego kościoła i nie wydawał stosownych pozwoleń.

Kościół wybudowany w 24 godziny

Ale protestanci na Pomorzu byli bardzo silni. Wpadli na świetny plan jak ominąć urzędnicze pozwolenia. Wówczas na budowę potrzebna była zgoda wojewody, ale tylko w przypadku kiedy prace trwały dłużej niż 24 godziny. Czy można wybudować kościół w jeden dzień?

Skarszewiacy w noc z 14 na 15 września 1741 przekonali się na własne oczy, że jest to możliwe. Nie pomogły blokady drogi, gwizdy, krzyki i protesty katolików. Materiały budowlane przyjechały na ponad 130 wozach konnych. Budowla z muru pruskiego rosła błyskawicznie. Noc z pełnią księżyca wybrano nie przez przypadek. Spodziewano się, że rozpalone ogniska dla oświetlenia budowy będą gaszone przez przeciwników.

Kościół mimo protestów powstał w 24 godziny i przez następne lata służył wiernym. W roku 1881 rozebrano go, ponieważ potrzebna była większa świątynia. Budynek stoi do dzisiaj, lecz służy katolikom.

Dlatego inicjatywę księdza proboszcza, władz miasta i ludności, by powtórzyć historyczne wydarzenia i postawić replikę małego kościoła należy szczególnie pochwalić. Kościół w 24 godziny postawiono w 2013 roku. Wykorzystano dokładnie tą samą datę – 14 i 15 września.

Oczywiście przy obecnej technice i maszynach budowlanych to przedsięwzięcie było o wiele łatwiejsze do wykonania. Jednak w tej akcji najważniejszy jest gest, to jak powiedzenie słowa „przepraszam” za złe zachowanie katolików przed laty.

Replikę kościoła dzisiaj na razie możemy oglądać tylko z zewnątrz. Władze miasta planują utworzenie w nim muzeum.

W Skarszewach obok kościoła bez trudu odnajdziemy zabytkowe mury miejskie.. Większość została rozebrana, a część wtopiona w ściany nowych budynków mieszkalnych. Pozostawione fragmenty to wyjątkowy zabytek, ponieważ kamienne umocnienia miasta były największą średniowieczną budowlą obronną na Pomorzu.

Jeśli szukacie pomocy i inspiracji w podróży po Polsce, to zapraszamy do naszej Interaktywnej Mapy. Każde zaznaczone miejsce to link do obszernego tekstu na naszej stronie. Fotki, opis, historia i przydatne informacje.