DolnośląskiePolska

Ślęża – najciekawsze szlaki na widowiskowy szczyt

Ślęża jest doskonale położona. Znajduje się zaledwie 30 km od Wrocławia, ale o popularności szlaków prowadzących na szczyt decydują jednak doskonałe widoki oraz  łatwa i krótka wędrówka. Nie potrzeba czasochłonnej wyprawy, żeby poczuć smak górskiej przygody. To propozycja wycieczki dla każdego. Dla seniorów, dla rodzin z dziećmi i do osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z górami. Ślęża nie jest wysoka, leży na wysokości 718 m n.p.m., ale przez stosunkowo dużą wysokość względną wydaje się o wiele wyższa. Ślęża jest doskonale widoczna z daleka. Majestatyczna góra na lekko pofalowanej równanie Pogórza Sudeckiego.

Spis treści

Ślęża charakteryzuje się dużą wysokością względną

Jak dojechać samochodem

Ślęża znajduje się w trójkącie dwóch dróg krajowych nr 35 (Wrocław-Świdnica) nr 8 (Wrocław-Kłodzko), ale w rzeczywistości nie jest tak różowo. Szczególnie w weekendy z dobrą pogodą na drogach jest duży ruch i tworzą się korki. Kilka razy staliśmy tu w dość długim korku. Te niedogodności zostaną wynagrodzone podczas planowania wędrówek po Masywie Ślęży. Możemy dowolnie wybierać miejsca startowe i przy okazji zobaczyć inne atrakcje w okolicy.

Niektóre szlaki są dość trudne

Jedziemy pociągiem

Do Sobótki dojeżdżają pociągi PKP Kolei Dolnośląskich z Wrocławia, Trzebnicy, Świdnicy, Dzierżoniowa, Bielawy oraz pojedyncze kursy z Jawora, Strzegomia oraz Jaworzyny Śląskiej. Wybór połączeń jest zaskakująco bogaty. Dojazd pociągiem z Wrocławia do Sobótki jest dobrą alternatywą wobec podróży autem. Podróż ze stacji Wrocław Główny do Sobótki zajmie nie dłużej niż 45 minut, natomiast najszybsze połączenie to 30 minut.

Znajdziemy też szlaki bardzo łatwe

Połączenia autobusowe

Tu mamy również dobre wiadomości. POLBUS Wrocław cały czas utrzymuje autobusy linii 522 i 512 z Wrocławia do Sobótki, a nawet na przełęcz Tąpadła i do miejscowości Sulistrowiczki. Do Sobótki autobusem można również dojechać ze Świdnicy. Dostępnych jest kilka kursów w ciągu dnia. Ale uważajcie, bus kursuje jedynie w dni robocze.

Najciekawsze szlaki na Ślężę

Ślęża pokryta jest gęstą pajęczyną szlaków turystycznych. Do tego dochodzą jeszcze szlaki archeologiczne i te turystyczne długodystansowe przechodzące w okolicach Masywu Ślęży. Korzystając z wszystkich szlaków wycieczkę na szczyt można planować na kilka sposobów. Ale spokojnie, nie trzeba zakładać, że podczas jednej wycieczki zobaczymy wszystkie atrakcje i ciekawe miejsca. Ślęża to bardzo wdzięczny szczyt. Warto tu wracać. W doskonałej sytuacji są mieszkańcy Wrocławia, dla których ten region może być kolejnym parkiem miejskim. Mogą tu wyskoczyć w każdej wolnej chwili.

Szlak trudny, ale humor dopisuje

Szlak żółty, start z Przełęczy Tąpadła. To chyba najszybsza i najłatwiejsza droga prowadząca na szczyt. Idealny dla rodzin z dziećmi i seniorów. Jednak uważajcie – szlak nie nadaje się wędrówkę z wózkiem dziecięcym. Na przełęczy znajdują się trzy płatne parkingi, więc nie będziecie mieć problemów ze znalezieniem wolnego miejsca. Wędrówka zajmie maksymalnie 2 godziny.

Szlak czerwony, start przy Zalewie Sulistrowickim. To bardzo dogodny szlak dla osób nocujących na campingu przy zalewie. Co prawda ośrodek pamięta czasy PRL-u i nawet możecie wynająć legendarny domek typu Brda, ale dla kamperów i namiotów to miejsce jest dobre. Wędrówka również zajmie 2 godziny.

Szlak czerwony, start z Sobótki. Szlak określany jako Droga Ślężan. Zdecydowanie najpopularniejsza trasa. Dobra propozycja, ponieważ w Sobótce bez problemu znajdziemy wolne miejsce na parkingu, ale możemy też rozpocząć wędrówkę przy dworcu PKP.  Przy okazji zobaczymy kilka zabytków. Przede wszystkim Sanktuarium św. Anny Samotrzeciej z XIV wieku, kościół św. Jakuba Apostoła w stylu barokowym, Muzeum Ślężańskie i ratusz z XIX wieku.

Szlak żółty, start pod Domem Turysty Pod Wieżycą. Dobra propozycja dla osób korzystających z noclegów w schronisku. Wtedy możecie samochodem podjechać pod sam budynek.

Prawdziwa górska wyprawa
SLEZA SZLAKI

Kościół na Ślęży powstał na fundamentach zamku

Ślęża stanowiła doskonały punkt obrony, dlatego Bolko II Mały, książę świdnicki wybudował tu warownię. Położenie ułatwiało obronę, ale warunki mieszkaniowe były trudne. Szczególnie duża wilgotność, częste mgły i opady oraz niska temperatura dawały się mieszkańcom we znaki. W XIV wieku zamek przejęli rozbójnicy i w jego murach urządzili swoją siedzibę i miejsce skąd mogli, kontrolować ruch handlarzy na pobliskich drogach. Zamek był kilkakrotnie zdobywany i splądrowany. W końcu w roku 1543 podczas potężnej burzy zawaliła się zamkowa wieża. Twierdza nie nadawała się już do zamieszkania. W późniejszych wiekach na ruinach zamku powstała najpierw drewniana kaplica, a potem murowany barokowy kościół. Ten zabytek można zwiedzać tylko w soboty i niedziele. W tygodniu jest zamknięty i pozostaje jedynie spacer wokół kościoła.

Wieża widokowa

Nieco za kościołem stoi wieża widokowa. Może to dobrze, ponieważ jest to toporna betonowa konstrukcja, która prawdopodobnie została postawiona z myślą o pracach badawczych i pomiarach triangulacyjnych. Wieża ma trzy kondygnacje i 12 metrów wysokości. Pod względem estetycznym to rzeczywiście koszmarek, ale z góry mamy całkiem niezły widok.

Niedźwiadek i inne kultowe rzeźby

Ślęża dla naszych przodków była miejscem świętym. Wysoka góra wyrastająca pośrodku równiny musiała budzić podziw. I jeszcze te ciągłe mgły i nisko zawieszone chmury ocierające się o szczyt Ślęży. Kapłani oddawali tu cześć słońcu, a na niższej górze Raduni księżycowi. Wtedy też powstały tajemnicze figury. Wędrując po Masywie Ślęży, znajdziecie ich kilka. Najpopularniejszy to właśnie niedźwiadek na szczycie Ślęży. W tej historii jest wiele niewyjaśnionych spraw. W sumie to nawet nie mamy pewności, czy jest to niedźwiadek. Niektórzy badacze mówią o dziku. Nie jest też to oryginalna lokalizacja figury. Niedźwiadek trafił tu dopiero w roku 1903 roku. Naukowcy powstanie rzeźby datują na okres około 400–200 roku p.n.e. W średniowieczu pogańskie figury mocno ucierpiały, ponieważ chrześcijanie w ramach pokuty obrzucali pogańskie symbole kamieniami.

Niedźwiadek czy dzik?

Kult Solarno-lunarny

Osadnictwo na tych terenach pojawiło się w epoce brązu. Trudno określić, kiedy Ślęża stała się miejscem kultu religijnego. Badacze uznają. że Ślęża została poświęcona Słońcu. Stąd pojawia się określenie Śląski Olimp. Pobliska Radunia ofiarowana została księżycowi. Kult słońca i księżyca na Ślęży przetrwał aż do XI wieku. Mieszko I przyjął nową wiarę w roku 966, ale chrystianizacja postępowała powoli. Tym bardziej że bóstwa słowiańskie nie były zazdrosne i ludność wiejska oddawała hołd jednocześnie starym bogom i nowemu. Jeszcze w XI wieku podczas święta w najkrótszą noc roku palono ogromne ogniska zwane Sobótkami. Obchodzono święta radości i pojednania – Słońca i Księżyca. Stąd zresztą pochodzi nazwa najbliższej miejscowości – Sobótka.

Ślęża poświęcona została słońcu

Kamienne wały kultowe

Tajemnicze konstrukcje kamienne zbudowano na początku epoki żelaza. Były to kręgi usypane z różnej wielkości kamieni. Powstały na Ślęży, Raduni i Wieżycy. Kamienie układano bez użycia zaprawy. W ten sposób powstałe kręgi oznaczały zasięgi miejsc świętych. Miały też strzec miejsca, zamieszkane przez bóstwa. Szczyt Ślęży otoczony został z południa, wschodu i północy wałem z kamieni. Umocnienia na wierzchołku Ślęży bez żadnych wątpliwości mają charakter religijny. Na Raduni wał miał długość około 2 km i był szeroki nawet na 5 metrów.

Lista ciekawych miejsc na szczycie Ślęży

  • Kościół Nawiedzenia NMP z roku 1852
  • Rzeźba niedźwiedzia obok kościoła
  • Dom Turysty im Romana Zmorskiego z roku 1908
  • Antena Nadawcza o wysokości 136 m i Radiowo Telewizyjne Centrum Nadawcze Ślęża
  • Wieża widokowa schowana za kościołem
  • Granitowy krzyż milenijny z roku 2000
Antena nadawcza

Polecamy nasze artykuły o ciekawych miejscach w pobliżu

Jest trudność- jest zabawa

Internetowy przewodnik po Polsce

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.

To już koniec
Exit mobile version