Polska

Sulechów

 

Słyszeliście o Lubuskim Trójmieście? Powiemy szczerze, że też niedawno natrafiliśmy na tę nazwę. Wszystko przez nasze ostatnie wycieczki w tamte strony. W roku 2003 trzy miasta postanowiły założyć stowarzyszenie i działać wspólnie. W skład Lubuskiego Trójmiasta wchodzi Zielona Góra, Sulechów i Nowa Sól. Miasta łączy 40 kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S3, który rzeczywiście umożliwia szybkie dotarcie do każdego miejsca. Zieloną Góra już opisaliśmy. Przyszedł czas na Sulechów. Najmniejsze miasto w tym trójkącie, ale warte uwagi.

 

Sulechów znalazł się w granicach  księstwa Mieszka I. Potem należał do księstwa głogowskiego, w dalszych wiekach stał się częścią Marchii Brandenburskiej. Z tego powodu miasto historycznie zaliczane jest do Dolnego Śląska, choć obecnie to samo serce Ziemi Lubuskiej.

 

 

Rynek i ratusz

Samochód zostawiliśmy na parkingu na Rynku. Miasto jest małe i do wszystkich ważnych miejsc szybko i wygodnie można dotrzeć na własnych nogach. Uważajcie w centrum miasta działa strefa płatnego parkowania,  my mieliśmy szczęście do Sulechowa wybraliśmy się w niedzielę, kiedy parking jest bezpłatny.

W centralnym punkcie rynku znajduje się ratusz. Pierwsza drewniana siedziba władz miasta powstała na początku XV wieku, lecz spłonęła podczas pożaru miasta w roku 1557. Na tym samym miejscu postawiono murowany budynek w stylu renesansowym. Budynek miał wieżę z dzwonem ogłaszającym alarm i ogłaszającym rozpoczęcie posiedzeń rady miejskiej. W piwnicach był areszt i warzelnia piwa. Ratusz po raz drugi spłonął w roku 1633. Budynek, który możemy podziwiać dzisiaj został mocno przebudowany w połowie XIX wieku.

Oprócz ratusza na rynku na uwagę zasługuje kilka pięknych i zabytkowych kamienic. Sulechów był miastem bardzo bogatym, przez wieki był to jeden z ważniejszych ośrodków handlu, rzemiosła i przede wszystkim tkactwa.

 

 

Zamek

Stroje kąpielowe - porównaj na Ceneo.pl

Obok rynku idąc w stronę Alei Wielkopolskiej natrafimy na zamek. Powstał na miejscu umocnień na początku XIV wieku. Z XIV wieku pochodzi wieża zamkowa oraz piwnice pod zachodnim skrzydłem. W XVI wieku miała miejsce rozbudowa. Obecny wygląd zabudowań zamkowych pochodzi z XVIII wieku, kiedy właścicielem obiektu byli margrabiowie magdeburscy. W XIX wieku rozebrano skrzydła wschodnie i północne. Dzisiaj w obiekcie działa dom kultury.

Obok możemy obejrzeć dawny zbór kalwiński z XVIII wieku. Dzisiaj znajduje się tu klimatyczna kawiarnia i działa sala kinowa.

Akcesoria fotograficzne - porównaj ceny

 

 

Kościół Podwyższenia Krzyża Swiętego

To najstarszy kościół w mieście. Przez wieki przeszedł kilka dużych przeróbek, dlatego  znajdziemy w nim różne style, ale dominuje późny gotyk. W wieży kościelnej w XVI wieku działała pierwsza biblioteka. Kościół stoi tuż przy murze obronnym. W tym miejscu możemy podziwiać najlepiej zachowane fragmenty.

 

 

Brama do miasta

Z czterech dawnym bram prowadzących do miasta zachowała się tylko jedna. Brama Krośnieńska powstała w roku 1704. To konstrukcja ceglana, w całości  otynkowana. Zbudowano ją w stylu barokowym z bogatymi zdobieniami.  Obok również znajdzie dobre zachowany mur obrony. Przechodząc brukowaną uliczką przez bramę za moment znajdziemy się w samym centrum starego miasta.

 

 

Na naszym Instagramie z Sulechowa do tej pory znalazły się aż trzy fotki, to najlepiej pokazuje, jak bardzo to małe miasteczko nam się spodobało. Kto jedzie trasą ekspresową S3 w stronę Szczecina i Świnoujścia powinien koniecznie tutaj  zrobić sobie małą przerwę w podroży.

 

 

 

 

 

Rowerki i zabawki ogrodowe - sprawdź opinie