WęgryEuropa

Tokaj – co zobaczyć w stolicy regionu słynącego z produkcji wina

Tokaj to rejon na Węgrzech słynący z produkcji wina. Z tego powodu został uhonorowany wpisem na listę dziedzictwa UNESCO. Sprawdzamy, czy warto odwiedzić Tokaj i jakie atrakcje skrywa ten region. Świadomie skupiamy się na pokazaniu samego miasta Tokaj. Atrakcje w okolicy przedstawiamy w osobnym artykule. Taki zabieg pozwoli poznać Tokaj dokładniej.

Spis treści

Tokaj
Winne wzgórza Tokaju

Gdzie leży Tokaj

Od dawna na Kingi liście podróżniczych marzeń było wypicie Tokaju Aszu w Tokaju. Co zrobić? Marzenia należy spełniać! Po naszej wędrówce po Węgrzech nareszcie udało się odwiedzić Tokaj. Tokaj leży w regionie winnym Tokaj- Hegyalja i jest jego stolicą. Tutaj winorośle są uprawiane od tysiąca lat. Leży w północno-wschodnich Węgrzech. Przez wzgórza płyną dwie rzeki Cisa oraz Bodrog. Na słonecznych wulkanicznych wzgórzach, które od północy osłonięte są Karpatami, dojrzewają winogrona. Dwa rodzaje pleśni Cladasporium cellare i Botrytis cinerea oraz mikroklimat przyczyniły się do powstania regionu winiarskiego znanego na całym świecie. Wjeżdżając w okolice Tokaju, zobaczymy za oknami łagodne stoki górskie, na których rosną winorośle. Najwyższy szczyt Tokaju ma zaledwie 895 m n.p.m.

Tokaj
Tokaj w dzień jest senny
Tokaj

Historia regionu

Pierwsza wzmianka o okolicy Tokaju pojawia się w 1067 roku, a nazwa osady w 1353 roku. W XIII w. za panowania króla Béli IV osiedlili się w Tokaju włoscy winiarze. Znaczenie twierdzy wzrosło w czasach panowania Jana Zapolyi(1526-1540), który obdarzył miasto wieloma przywilejami. Dzieje regionu burzliwe. W drugiej połowie XVI w. miasto zostało spustoszone przez Turków. Później przeszedł on na własność Stefana Batorego, następnie w ręce Gábora Bethlena- księcia Siedmiogrodu, a w końcu Rakoczych- książąt Siedmiogrodu. Dzięki dochodom z winnic Franciszek II Rakoczy największy węgierski magnat mógł sfinansować powstanie przeciw Habsburgom. Rozkwit winiarstwa w Tokaju nastąpił w XVII-XVIII w., gdy w okolicy osiedlili się kupcy greccy. Niestety region też miał ciężkie czasy. Rozbiory Polski utrudniły eksport wina. Plaga fioksery wińca- mszyca atakująca winnice z 1885 roku. Rok 1920 i podpisanie Traktatu z Trianon, które wpłynęło na podział terytorium Węgier. Po 1945 r. winnice zostały rozdrobnione. W 1952 r. Tokaj pozbawiono praw miejskich, które odzyskał dopiero w 1986 r.

Tokaj
Małe winnice przyciągają turystów
Tokaj

Tokaj pojawia się w hymnie węgierskim

W 2002 r. UNESCO wpisało tokajski region winiarski na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego. Wpisem uhonorowano zarówno region w znaczeniu fizycznogeograficznym i tradycje winiarskie. Na liście znalazło się 28 miejscowości, w tym oczywiście miasto Tokaj, tworzące obszar o powierzchni 11 149 ha. Dużą ciekawostką była dla nas informacja, że Węgry nawet w hymnie państwowym wspominają o Tokaju: “[…] I pozwól srebrnemu deszczowi Zraszać winne grona Tokaju […]”.

Tokaj
W Tokaju najważniejsze jest wino
Tokaj
My doceniliśmy jeszcze fajny klimacik

Zwiedzamy miasto Tokaj

Tokaj to małe miasteczko, gdzie czas odmierzany jest zbiorem winogron. Nie ma tu tylu zabytków co w Egerze, jest inaczej, wolniej, spokojniej. Atmosfera raczej kameralna. Po prostu urokliwie.

Tokaj
Za fontanną znajdują się słynne piwnice

Centralną częścią miasta jest plac Kossuth tèr. Przy nim stoi kościół katolicki Serca Jezusa z Początku XX wieku, cerkiew prawosławna świętego Mikołaja. Tokaj to miejscowość wielowyznaniowa. Nie ma tu przewagi jednej religii. Znajdziemy tu również Synagogę, kościół ewangelicki, ale też cerkiew grekokatolicką. Na placu znajduje się również milenijny pomnik patrona Węgier świętego Stefana oraz kamienice zamieszkiwane przez greckich kupców. Jest tutaj też studnia Bachusa. Bachus rzymski bóg wina siedzi sobie na beczce, w rękach trzyma wyborny trunek i kiść winogron. Tuż za nim znajdują się 600-letnie piwnice Rakoczego. Labirynt korytarzy sięga 1,5 km w głąb góry. Przechowywano tutaj cenny trunek już w XV wieku. Znajduje się tu sala rycerska, gdzie w roku 1526 wybrano na króla Jan Zapolya. Niedaleko placu znajduje się Muzeum Tokajskie- w dawnym domostwie greckich kupców. Zebrano tu m.in. wypowiedzi znanych osób na temat Tokaju, kolekcję narzędzi winiarskich, archiwa miejskie.

Tokaj
W głębi palcu Kościół Serca Jezusa
Tokaj
Cerkiew Szent Miklós z XVIII wieku
Tokaj
Pięknie odnowiona synagoga w Tokaju

Najważniejsze zabytki i atrakcje (w linku jest dokładna lokalizacja)

Tokaj

TOP 20 atrakcji na Węgrzech (nasz obszerny przewodnik)

Węgry to jeden z ulubionych kierunków wśród polskich turystów i zarówno na dłuższe urlopowe wyjazdy jak i na szybkie weekendowe wypady. Nie ma się co dziwić, Węgry mają wiele do zaoferowania: zabytki, baseny termalne, dobrą kuchnią i wino, a przede wszystkim wspaniałą pogodę. Na brak słońca raczej nikt nie powinien narzekać. Letnie upały również nie należą do zbytnio uciążliwych. Dlatego przygotowaliśmy listę aż 19 najciekawszych atrakcji na Węgrzech. Wśród tych oczywistych polecamy jeszcze kilka mniej znanych miejsc.

Tokaj
Tokaj
TOKAJ ATRAKCJE I ZABYTKI