Wąwóz Lipa i salamandry
Rezerwat Wąwóz Lipa znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Chełmy na Pogórzu Kaczawskim. Miejsce jest mało znane i rzadko odwiedzane. Zupełnie nie rozumiemy dlaczego? Wartości przyrodnicze i walory krajobrazowe tego zakątka są duże. To tutaj spotkaliśmy salamandrę. Oko w oko z pięknym ognistym jaszczurem to super przeżycie.
Sami na Wąwóz Lipa natrafiliśmy przez przypadek. Wejście na żółty szlak w rezerwacie przebiegał tuż za płotem agroturystyki Storczykowe Wzgórze, gdzie zaplanowaliśmy nocleg. Kiedy natrafiliśmy na informację o salamandrach, to od razu ruszyliśmy na poszukiwania. Żółto-czarne jaszczurki są aktywne w nocy i pod wieczór. Godzina 18 to dobry czas na małą wyprawę. Tym bardziej że trasa w rezerwacie nie jest długa. Zaplanowali godzinny spacer.
Jak dotrzeć do Wąwozu Lipa
Rezerwat znajduje się między miejscowościami Lipa i Nowa Wieś Mała. W poszukiwaniu salamandry byliśmy tu dwa razy. Pierwszy raz startowaliśmy z drogi przed wioską Lipa. I tu mieliśmy mały problem. Rezerwat jest tak rzadko odwiedzany, że trudno było znaleźć ścieżkę prowadzącą do wąwozu. O wiele łatwiej odnaleźć drogę z drugiej strony. Z parkowaniem również nie ma tu problemu. Za działką agroturystyki Storczykowe Wzgórze kierujcie się polną drogą w stronę lasu. Po chwili natraficie na tablicę informacyjną rezerwatu. Jesteście na miejscu. Pokonujecie stromą skarpę i jesteście na żółtym szlaku.
Rezerwat przyrody
Rezerwat Wąwóz Lipa powstał w roku 1996 i zajmuje obszar o powierzchni 55 ha. Leży na południowym zboczu stoków Nowowiejskiej (412 m n.p.m.) i Obserwatora (408 m n.p.m.). Tereny między tymi wzgórzami tworzy najbardziej malownicze miejsce. Wąwóz Lipa to dolina o charakterystycznym profilu poprzecznym w kształcie litery V. Powstał na skutek erozji wodnej. Trudno w to uwierzyć, kiedy patrzymy na niewielki strumyk na dnie doliny, ale krajobraz został ukształtowany w czasach o wiele odleglejszych. Pozostawione głazy narzutowe zdradzają, że obszar został przeobrażony podczas zlodowacenia. W krajobrazie dominują metamorficzne skały zieleńcowe, złożone z diabazów oraz łupków zieleńcowych. Napotkamy tu również lawy poduszkowe, które powstają podczas podmorskich wybuchów wulkanów.
Przyroda Wąwozu Lipa
W rezerwacie występuje 274 różnych gatunków roślin, z czego aż 22 objętych jest ochroną. Wczesna wiosna to szczególnie dobry okres na wycieczkę w te strony. Wtedy można obserwować masowe kwitnienie:śnieżycy wiosennej, śnieżyczki przebiśniegów, kokoryczy pustej, kokoryczy wątłej. Powstaje widowiskowy dywan z kwiatów. Nas najbardziej zainteresowała szansa na spotkanie z salamandrą. Pierwszego dnia nie wyszło, ale za to drugiego- pełny sukces. Udało się! Mamy swoją plamistą piękność. Wiecie, że salamandra to drapieżnik? Posiada ostre jak igiełki zęby oraz gruczoły jadowe na grzbiecie. Na szczęście jad nie jest groźny dla ludzi, ale trzeba uważać. Może podrażnić oczy i błonę śluzową. Jak wam się podoba ten ognisty jaszczur? Prawda, że piękny?
To nie koniec atrakcji przyrodniczych. W latach 90. XX wieku na terenie wąwozu obserwowane były muflony, które zostały sprowadzone w 1906 roku na teren niektórych pasm Sudetów (m.in. Góry Bardzkie, Masyw Śnieżnika), a stamtąd rozprzestrzeniły się na pozostałe obszary gór. Wędrowanie z dzieckiem w zasadzie wyklucza spotkanie takich zwierząt. Nasz Maks podczas wędrówki non stop nawija. Buzia mu się zamyka i komentuje wszystko. O ilości pytań już nie wspominamy. Cisza na szlaku jest u nas towarem deficytowym.
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.