PolskaDolnośląskieszlaki górskie

Wciągamy brzuchy na Błędnych Skałach

Jak dotrzeć na Błędne Skały - parking, szlak, opis trasy, przewodnik.

Błędne Skały to zespół malowniczych skał położony na zboczu Skalniaka w Górach Stołowych. Jesteśmy na wysokości ponad 800 m n.p.m., ale wędrówka pod górę nas nie zmęczy. Na szlaku czekają inne wyzwania. Jest wąsko, nisko i czasami trzeba nieźle się nagimnastykować, by pokonać skalny labirynt. To idealna miejsce dla dzieci. Maks pokonywał kolejne przeszkody z łatwością i z uśmiechem obserwował nasz wysiłek.

Informacje praktyczne (aktualizacja kwiecień 2024)

  • Wejście na Błędne Skały jest płatne, bilety najlepiej zarezerwować przez internet,
  • do kasy przy wejściu na szlak trafiają tylko sprzedane bilety, często się zdarza, że biletów już nie kupicie,
  • przejście całej trasy zajmuje prawie godzinę,
  • ruch jest jednokierunkowy,
  • do dyspozycji mamy dwa parkingi, dolny jest bezpłatny, ale do przejścia mamy 3 km, parking górny kosztuje 30 zł i znajduje się tuż przy wejściu na Błędne Skały,
  • na szlaku obowiązuje zakaz palenia,
  • obowiązuje również zakaz wchodzenia z psami.

Błędne Skały znajdują się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Obejmują obszar około 21 ha i są rezerwatem przyrody. Dla palaczy mamy złą wiadomość – na szlaku nie wolno palić! Dzikie Dziury to stara nazwa, która dobrze określa to miejsce. Niemcy mówili – Wilde Löcher, czyli Wilcze Doły.

Bilety i parkingi

Na turystów czekają dwa parkingi: dolny, który jest darmowy, ale położony jest ponad 3 kilometry od wejścia na Błędne Skały i czeka was godzinny spacer niebieskim szlakiem. Parking górny jest płatny, ale położony 400 metrów od celu. Kosztuje 30 złotych, a bilet należy kupić przez internet. Droga jest wąska i na drodze obowiązuje ruch jednostronny. Zmieniany jest co 30 minut. O pełnej godzinie przez 15 minut jedziemy pod górę. Po 30 minutach następuje zmiana i możliwy jest zjazd.

UWAGA! Na Błędne Skały od kilku miesięcy obowiązują limity wejść (400 osób na godzinę). Bilet można kupić tylko przez internet, podając datę wizyty i godzinę. Bilet normalny kosztuje 12 zł, ulgowy 6 zł. Do kasy trafiają bilety tylko z niesprzedanej puli w internecie. W weekendy i w sezonie raczej biletu nie kupicie. Tu strona Narodowego Parku Gór Stołowych, przez którą można kupić bilet. To świetny pomysł. Wiemy, że wiele osób będzie narzekać, ale tylko w ten sposób można było poradzić sobie z tłumami na szlaku. To jest cena za dużą popularność!

Powstanie skalnego labiryntu

W okresie kredy w tym miejscu istniało morze, na którego dnie osadziły się pokłady piaskowców. W trzeciorzędzie w czasie orogenezy alpejskiej powstały Sudety. Potem przez miliony lat skała była wystawiona na procesy erozyjne. Nierówna odporność poszczególnych warstw skalnych doprowadziła do powstania olbrzymich szczelin i korytarzy. Jest jeszcze druga teoria o powstaniu Błędnych Skał. Jednak porzucamy naukę i zagłębiamy się w świat legend. Kiedyś Skalniak był imponującą górą. Ludność w czasach pogańskich przybywała, by składać hołd swoim bożkom. Pewnego dnia na ceremonii pojawił się brodaty mężczyzna. Zwał się Liczyrzepa, ale kapłan prowadzący modły go zlekceważył. Wtedy gór duch się wkurzył. Tupnął nogą i rozpętał prawdziwe piekło. Góra z hukiem się rozpadła. Powstały olbrzymie szczeliny, do których powpadali niedowiarkowie. Z górami nie żartów. Pamiętajcie i bądźcie ostrożni.

Wędrówka przez skalny labirynt

Nie należy bać się labiryntu. Nie można się w nim zgubić. Szlak rozdziela się tylko raz. Na samym początku mamy ścieżkę prowadzącą do punktu widokowego. Idziemy podziwiać panoramę i za moment wracamy na szlak właściwy. Przygotujcie się na wąskie i niskie przesmyki. W wielu miejscach będziecie musieli ostro się nagimnastykować. Istny tor przeszkód. Nie pokonacie go z wózkiem dziecięcym. Nosidełka i plecaki będą prawdziwym, przekleństwem. Zamiast męczyć się z noszeniem dziecka, odłóżcie wizytę. Kiedy dziecko podrośnie i zacznie samo chodzić, na Błędnych Skałach będzie maszerowało aż miło. To idealny szlak dla dzieci. Zakamarki, szczeliny, ciasne przejścia, tunele i mosty zamieniają wędrówkę w zabawę w chowanego

Korekta granic

Na Błędnych Skałach mapa polityczna regionu wariuje i wskazuje, że Polska od północy graniczy z Czechami. Przy okazji warto wspomnieć, że po II wojnie granica z naszym południowym sąsiadem ponad 70 razy była zmieniona. Na ogół chodziło o drobne korekty, ale było też kilka poważnych zgrzytów. W czerwcu 1945 roku Czechosłowacja upomniała się o ziemię kłodzką i powiat prudnicki. Grupa mieszkańców Czech przekroczyła granicę i na ratuszu w Prudniku wywiesiła flagę czechosłowacką. Ogłosili przyłączenia miasta do Czechosłowacji. Interweniowali polscy żołnierze. Na szczęście obyło się bez strzelaniny.

Z Błędnych Skał na parking schodzimy malowniczą drogą. Na całości trasy obowiązuje ruch jednokierunkowy. Tłok i zatory robią się tylko w wąskich miejscach albo przy skałach, które każdy chce sfotografować. Selfie tu rządzi.

Poniżej mapa Błędnych Skał z naniesionymi najciekawszymi miejscami.