Okiennik Wielki – krótki, ale widowiskowy szlak
Okiennik Wielki doskonale wpisuje się w klimat regionu. Wielkie ostańce to najbardziej charakterystyczny element krajobrazu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Widowiskowe skały przyciągają turystów i fanów wspinaczki. Okiennik Wielki to jedna z najpopularniejszych atrakcji regionu. Skała swoją popularność zawdzięcza oryginalnemu kształtowi. Stąd zresztą wzięła się nazwa. Okiennik to po prostu wysoka skała z wielkim oknem na samym szczycie. Przyznajemy, wygląda to niesamowicie.
Spis treści (aktualizacja sierpień 2024)
- Jak dotrzeć na Okiennik Wielki
- Mapa szlaku
- Drewniany gród pod Okiennikiem
- Rozbójnik mieszkał na Okiennku Wielkim?
- Opis szlaku na szczyt
- Polecamy inne widowiskowe szlaki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
- Nasz internetowy przewodnik po Polsce
Jak dotrzeć na Okiennik Wielki
Grupa wapiennych skał nazywanych Okiennikiem Wielkim znajduje się w miejscowości Piaseczno w gminie Kroszyce. Do celu prowadzą drogowskazy, ale bez obaw. Nawet bez nich traficie bez problemu. Okiennik Wielki to samotna skała na w miarę płaskim terenie. Już z daleka wypatrzycie skalne okno. Z głównej drogi skręcamy w wąska asfaltową drogę. Oznaczona jest jako ścieżka rowerowa, ale zakazu wjazdu dla samochodów nie ma. Można jeszcze około 500 metrów podjechać na parking tuż pod Okiennikiem. My zostawiliśmy auto i zrobiliśmy mały spacer. Przy okazji zrobiliśmy kilka jesiennych fotek.
Mapa szlaku
Zostawiliśmy auto na poboczu przy drodze głównej i zrobiliśmy mały spacer, ale można podjechać jeszcze bliżej szlaku na Okiennik Wielki. Na mapie zaznaczyliśmy parking najbliżej szczytu. To czyni wędrówkę bardzo krótką, ale w tym przypadku najważniejszy jest ostatni widowiskowy odcinek szlaku prowadzący na szczyt. W tej wersji do pokonania macie tylko 739 metrów. Blisko, prawda?
Drewniany gród pod Okiennikiem
Wapienne skały tworzą duże gruzowisko. Przypomina to trochę ruiny zamku w stylu tych na Szlaku Orlich Gniazd. Historycy potwierdzają, że w XII wieku istniał tu drewniany gród obronny. Skała z oknem służyła jako donżon. Była to naturalna wieża mieszkalno-obronna. Podobno jeszcze w XIX wieku były widoczne ślady umocnień. W jaskini tuż pod szczytem archeolodzy znaleźli narzędzia krzemienne sprzed 60 tysięcy lat.
Rozbójnik mieszkał na Okiennku Wielkim?
Jest też legenda o rozbójniku, który grasował w XIX wieku na Jurze, W jaskini na wysokiej skale miał schronienie. Nazywał się Malarski i zrabowane pieniądze rozdawał biednym. Przy tym był bardzo przystojny, dlatego cieszył się wielkim powodzeniem u kobiet. Kolejny łobuz, który potrafił skraść serce niejednej niewiasty. Niestety historia ma tragiczny finał. Zastrzelił go żandarm, który w przebraniu żebraka uśpił czujność rozbójnika.
Rozbójnik Maks szuka odpowiedniej do zamieszkania jaskini. Legendy to ważny element każdej podróży z dzieckiem.
Opis szlaku na szczyt
Wejście na szczyt skały nie jest trudne, ale ostatnie przejście do okna po wąskim przesmyku nie należy do łatwych. Skalna półka jest nierówna i zwłaszcza po deszczu może być ślizga. Uważajcie! Za to widok na okolicę ze skalnego okna są wspaniałe. Otwór ma średnicę 7 metrów. Okiennik Wielki pojawia się na wielu pocztówkach z Jury. Jest też ulubioną skałą turystów na wykonanie pamiątkowych fotek.
Polecamy inne widowiskowe szlaki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Jurę Krakowsko-Częstochowską zwiedzaliśmy na zaproszenie Moje Miejce. Polecamy noclegi w super domkach w samym środku lasu.
Nasz internetowy przewodnik po Polsce
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.