PolskaŚląskieszlaki górskie

Góra Zborów

Ta góra cieszy się olbrzymią popularnością na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i nie jest to przypadek. Trasa na szczyt jest emocjonująca i widowiskowa, a na górze czekają na turystów cudowne widoki. Dodamy do tego małą jaskinię i mamy pomysł na super wycieczkę na weekend.

Informacje praktyczne (ostatnia aktualizacja marzec 2024)

  • Góra Zborów znajduje się na wysokości 462 m n.p.m. To najwyższe wzniesienie dawnego województwa częstochowskiego,
  • w okolicy znajduje się kilka jaskiń, do których można wejść
  • darmowy parking znajduje się przy Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturalnego Jury (Podlesice 83 Kroczyce).
  • UWAGA – wstęp do Rezerwatu Przyrody Góra Zborów jest płatny, bilet normalny kosztuje 5 zł, bilety obowiązują przez cały rok, dzieci do 5 lat wchodzą za darmo, 
  • na wycieczkę na  Górę Zborów można zabrać psa

Doskonała lekcja geografii

Góra Zborów nazywana jest także Góra Berkową. Zespół skał wchodzących w skład Góry Zborów leży w obrębie wsi Kroczyce. Tutaj doskonale można obserwować zjawiska krasowe, czyli proces rozpuszczania skał przez wody powierzchniowe i podziemne. W tym przypadku mamy do czynienia ze skałami wapiennymi, więc efekt jest niesamowity. Dlatego znajdziemy tutaj kilka jaskiń. Góra Zborów znajduje sie na wysokości 462 m n.p.m. To najwyższe wzniesienie dawnego województwa częstochowskiego.

Szczyt góry nie jest porośnięty lasem. Znajdziemy pojedyncze rachityczne drzewa. Wszystko to sprawia, że widok jest doskonały.

Czarownice na Górze Zborów

Legendy głoszą, że na szczycie góry zbierały się czarownice przed odlotem ma sabat na Łysej Górze w Górach Świętokrzyskich.. Stąd zresztą pochodzi nazwa wzgórza. Oczywiście te zacne damy latały na miotłach. Nie trzeba dużej fantazji, by dopatrzyć się dziwnych kształtów w skałach. Są postacie ludzkie, zwierzęta i dziwne stwory. Otoczenie pobudza wyobraźnię. Można pewnie również dojrzeć czarownice. W tak magicznym miejscu wszystko jest możliwe.

Wędrując na szczyt Góry Zborów, na jednej z niedostępnych skał wypatrzyliśmy kozy. Wszyscy wiedzą, kto je stworzył. Wystarczy poczytać braci Grimm i wszystko jasne. Do tego kozy mają oczy diabła. Gdzie spotyka się takie zwierzęta, muszą być również czarownice.

Przydatne informacje- bilety na Górę Zborów

Wycieczkę warto rozpocząć na parkingu obok Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturalnego Jury (Podlesice 83 Kroczyce). Parking jest darmowy i na ogół bez problemu znajdziecie wolne miejsce. Jednak główny powód to bilety. Mało turystów wie, ale Góra Zborów znajduje się na terenie rezerwatu przyrody, do którego wstęp jest płatny. Dobra wiadomość -bilet kosztuje tylko 5 zł. Dzieci do lat 5 wchodzą za darmo. Z parkingu do podnóża góry czeka was około 20-minutowy spacer.

Rezerwat przyrody nieożywionej Góra Zborów obejmuje teren o powierzchni  45 ha. W jego granicach znajdują się  dwa wzgórza: Góra Zborów i Kołaczyk. Zobaczymy liczne wapienne ostańce o wysokości nawet 30 metrów.To raj dla fanów wspinaczki. Ludzi na linach na pewno tu spotkacie. Nasz Maks z wielkim przejęciem obserwował ich popisy na ścianie. To im wiele skał zawdzięcza oryginalne nazwy: Biała Baszta, Chomicza Skała, Dolny Wielbłąd, Koguty, Kruk, Minogi, Świnka, Zajączek, Sfinks, Skrzat, Sówka. To dowód, że z tajemniczymi postaciami nie żartowaliśmy. Wypatrzycie tu mnóstwo skał o dziwnych kształtach.

Na terenie rezerwatu występuje ponad 200 gatunków roślin. Szata roślinna ma charakter pasmowy. Od dołu wzniesienia rosną kolejno: las sosnowy, lasy grądowe, buczyna sudecka, buczyna kwaśna, murawy kserotermiczne. Najwyżej zobaczymy rośliny naskalne. Uważny obserwator może wypatrzeć: puchacza, drozda skalnego, krzyżodzioba, dzierzbę.

Poniżej prezentujemy mapę rezerwatu ze szlakami turystycznymi. Doskonale widać, jak mały obszar skał wydzielony jest na potrzeby ruchu wspinaczkowego. Przestrzegajcie tych ograniczeń, bo możecie narazić się na karę grzywny.

Góra Sulmów

Planując wycieczkę na Górę Zborów, warto zarezerwować więcej czasu i odwiedzić jeszcze jedną malowniczą skałę. Auto zostawiliśmy na tym samym parkingu i zaczęliśmy wędrówkę ścieżką po drugiej stronie głównej drogi. Na Górę Sulmów również dotrzecie w kilkanaście minut, ale tu panują bardziej kameralne klimaty. Nie spotkaliśmy ani jednego turysty. Do tego na sam szczyt weszliśmy dokładnie o zachodzie słońca. Widok wspaniały. Takie chwile się zapamiętuje.

Jurę Krakowsko-Częstochowską zwiedzaliśmy na zaproszenie Moje Miejce. Polecamy noclegi w super domkach w samym środku lasu.. Noclegi opisaliśmy dokładnie w osobnym tekście – „Moje Miejsce- świetna miejscówka na Jurze.

Jeśli szukacie pomocy i inspiracji w podróży po Polsce, to zapraszamy do naszej Interaktywnej Mapy. Każde zaznaczone miejsce to link do obszernego tekstu na naszej stronie. Fotki, opis, historia i przydatne informacje.