PolskaŚląskie

Wspinamy się na Okiennik Wielki

Okiennik Wielki

Wielkie ostańce to najbardziej charakterystyczny element krajobrazu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Widowiskowe skały przyciągają turystów i fanów wspinaczki. Okiennik Wielki to jedna z najpopularniejszych atrakcji regionu. Skała swoją popularność zawdzięcza oryginalnemu kształtowi. Stąd zresztą wzięła się nazwa. Okiennik to po prostu wysoka skała z wielkim oknem na samym szczycie. Przyznajemy, wygląda to niesamowicie.

Grupa wapiennych skał nazywanych Okiennikiem Wielkim znajduje się w miejscowości Piaseczno w gminie Kroszyce. Do celu prowadzą drogowskazy, ale bez obaw. Nawet bez nich traficie bez problemu. Okiennik Wielki to samotna skała na w miarę płaskim terenie. Już z daleka wypatrzycie skalne okno. Z głównej drogi skręcamy w wąska asfaltową drogę. Oznaczona jest jako ścieżka rowerowa, ale zakazu wjazdu dla samochodów nie ma. Można jeszcze około 500 metrów podjechać na parking tuż pod Okiennikiem. My zostawiliśmy auto i zrobiliśmy mały spacer. Przy okazji zrobiliśmy kilka jesiennych fotek.

Drewniany gród pod Okiennikiem

Wapienne skały tworzą duże gruzowisko. Przypomina to trochę ruiny zamku w stylu tych na Szlaku Orlich Gniazd. Historycy potwierdzają, że w XII wieku istniał tu drewniany gród obronny. Skała z oknem służyła jako donżon. Była to naturalna wieża mieszkalno-obronna. Podobno jeszcze w XIX wieku były widoczne ślady umocnień. W jaskini tuż pod szczytem archeolodzy znaleźli narzędzia krzemienne sprzed 60 tysięcy lat.

Rozbójnik mieszkał na Okiennku Wielkim?

Jest też legenda o rozbójniku, który grasował w XIX wieku na Jurze, W jaskini na  wysokiej skale miał schronienie. Nazywał się Malarski i zrabowane pieniądze rozdawał biednym. Przy tym był bardzo przystojny, dlatego cieszył się wielkim powodzeniem u kobiet. Kolejny łobuz, który potrafił skraść serce niejednej niewiasty. Niestety historia ma tragiczny finał. Zastrzelił go żandarm, który w przebraniu żebraka uśpił czujność rozbójnika.

Rozbójnik Maks szuka odpowiedniej do zamieszkania jaskini. Legendy to ważny element każdej podróży z dzieckiem.

Okiennik Wielki

Wejście na szczyt skały nie jest trudne, ale ostatnie przejście do okna po wąskim przesmyku nie należy do łatwych. Skalna półka jest nierówna i zwłaszcza po deszczu może być ślizga. Uważajcie! Za to widok na okolicę ze skalnego okna są wspaniałe. Otwór ma średnicę 7 metrów. Okiennik Wielki pojawia się na wielu pocztówkach z Jury. Jest też ulubioną skałą turystów na wykonanie pamiątkowych fotek.

Jurę Krakowsko-Częstochowską zwiedzaliśmy na zaproszenie Moje Miejce. Polecamy noclegi w super domkach w samym środku lasu.

Okiennik Wielki

Jeśli szukacie pomocy i inspiracji w podróży po Polsce, to zapraszamy do naszej Interaktywnej Mapy. Każde zaznaczone miejsce to link do obszernego tekstu na naszej stronie. Fotki, opis, historia i przydatne informacje.