ZachodniopomorskiePolska

Zamek w Tucznie – co warto zobaczyć w Tucznie – zabytki i atrakcje

Zamek w Tucznie

Zamek w Tucznie to najciekawszy zabytek. Tuczno to małe miasto (1,8 tys. mieszkańców) położone w północno- zachodniej Polsce w województwie zachodniopomorskim. Miasto jest małe, ale za to z długą historią- prawa miejskie uzyskało w roku 1331. Trochę zamieszania jest z kwalifikacją regionalną. Historycznie Tuczno za ogół łączone jest z Wielkopolską, ale geograficznie to już Pomorze. Tuczno jest położone na pograniczu dwóch mezoregionów: Równiny Drawskiej i częściowo Pojezierza Wałeckiego.

Spis treści

Zamek w Tucznie
Zamek w Tucznie

Zamek w Tucznie – początki

Zamek to zdecydowanie najważniejszy zabytek, który warto zobaczyć. Zamek w Tucznie  położony jest na stromym wzgórzu na przesmyku między dwoma jeziorami. W przeszłości był bardzo ważnym punktem strategicznym z racji położenia między Brandenburgią i Ziemią Wałecką. O jego potędze świadczy fakt, że cesarz Karol IV wymienił go w 1375 roku jako jeden z najsilniejszych zamków na wschód od Odry.

Gród był z trzech stron otoczony trudno dostępnymi bagnistymi terenami. Za czasów Bolesława Krzywoustego strzegł  traktu prowadzącego z Człopy do Mirosławca i Wałcza, przechodzącego na wschód od wzgórza. W 1296 roku zamek został zdobyty przez Hasso von Wedla, protoplastę rodu Wedlów-Tuczyńskich, właścicieli miasta i zamku w latach 1306-1739. Hasso włączył gród w obręb Brandenburgii. Od rodziny właścicieli pochodzi też nazwa Zamek Wedlów Tucznie, z którym też się spotkacie.

Zamek w Tucznie
Zamek w Tucznie
Zamek w Tucznie

Zamek w Tucznie – ważna strategicznie twierdza

W roku 1365 Wedlowie, właściciele zamku złożyli hołd lenny królowi Polski. Sytuacja polityczna uległa zmianie. Na początku XV wieku zamek otoczono fosą, Jej fragment od strony południowej zachował się do dzisiaj. Znajduje się na terenie pięknego parku, po którym można spacerować. Na przyzamkowym stawie urządzono kilka wysepek. To świetne miejsce na spacery.

Zamek wielokrotnie oblegali Krzyżacy, zdobyli go w końcu w roku 1409.
W latach 1934–1937 na południowym stoku wzgórza zamkowego wzniesiono żelbetowe schrony bojowe wchodzące w skład umocnień Wału Pomorskiego, co doprowadziło do dużych zniszczeń zamku w roku 1945 podczas zdobywania umocnień. Jednak najwięcej ucierpiał podczas pożaru w roku 1947. Odbudowa trwała w latach 1966-76. W zamku dzisiaj działa hotel. Jeśli szukacie miejsca na romantyczny wypad, to dobrze trafiliście.

Zamek w Tucznie
Zamek w Tucznie

Zwiedzanie Zamku w Tucznie

Zamek w Tucznie
Zamek w Tucznie

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Tuż obok zamku stoi późnobarokowy Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Powstał w roku 1522, ale był wielokrotnie przebudowywany. Wrażenie robi sklepienie gwiaździste i żebrowe. Wyposażenie jest barokowe. W przedsionku kościoła podziwialiśmy wyjątkowo kolorowe freski. To miły kontrast w stosunku do ciemnego i trochę ponurego wnętrza. Wieża w stylu barokowym, została wybudowana w 1670 roku. Jest ona zakończona wąskim i cebulastym hełmem.

We wnętrzu zachowało się  bogate, późnorenesansowe i barokowe wyposażenie. Trzeba wymienić ołtarz główny z obrazami przedstawiającymi Koronację NMP i Komunię św. Stanisława Kostki (z XVII w.) oraz św.św. Wacława i Kazimierza (z XIX w.),   ambonę barokową, z połowy XVII wieku, chrzcielnicę kamienną, z drugiej połowy XVII wieku, w kształcie wazy, częściowo wmurowana w ścianę. Na emporze zach. prospekt organowy, manierystyczny z XVII wieku. Kościół udostępniany jest do zwiedzania po uprzednim umówieniu z proboszczem.

Zamek w Tucznie
Zamek w Tucznie
Zamek w Tucznie

 Stary młyn zamkowy

Wędrując brukowaną drogą za kościołem, okrążamy zamkowy park i wychodzimy na młyn wodny. Dawny zamkowy młyn zbudowano w XVIII wieku na rzece Runica. Obecne budynki pochodzą z roku 1887. Taka data widnieje na szczycie elewacji. W tym miejscu rzeka spada z dużej wysokości. Woda pieni się i zasuwa z wielką szybkością. Można posłuchać szumu wody.

Zamek w Tucznie

Remiza strażacka z XIX wieku

To poniemiecka remiza strażacka wybudowana w roku 1897. OSP wykorzystywało ją do roku 2002, dzisiaj mieści się w niej galeria i prezentowane są obrazy lokalnych artystów.

Zamek w Tucznie

Smocza Dolina

Spacery po niewielkim Tucznie doprowadziły nas w jeszcze kilka ciekawych miejsc. W Smoczej Dolinie odkryliśmy prawdziwego smoka. I jak tu dziecku wytłumaczyć, że te stwory istnieją tylko w bajkach.

Zamek w Tucznie

Jeziora i lasy w okolicy Tuczna

Tuczno położone jest nad jeziorami i otoczone lasami. To stwarza się warunki do wypoczynku. W okolicy znajdziecie mnóstwo ciekawych szlaków pieszych i rowerowych. Latem na turystów czekają plaże nad czystym jeziorem. Baza noclegowa jest bardzo rozwinięta. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Zamek w Tucznie

Inne ciekawe miejsca w okolicy

Zamek w Tucznie
Zamek w Tucznie

Internetowy przewodnik po Polsce

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.