Drewniany kościół w Łubowie – barokowa świątynia z roku 1660
Drewniany kościół w Łubowie to wspaniała barokowa świątynia z XVII wieku, której zwłaszcza wnętrze zachwyci każdego. Przebywając w okolicy, warto ten wyjątkowy zabytek zobaczyć. W tym artykule opiszemy historię, ale również podpowiemy, jak wejść do wnętrza, ponieważ na co dzień kościół nie jest udostępniony do zwiedzania.
Spis treści
- Gdzie leży Łubowo
- Trochę historii – Drewniany kościół w Łubowie
- Opis i architektura
- Ołtarz główny w estetyce manierystycznej
- Zwiedzanie kościoła
- Inne ciekawe miejsca w okolicy opisane przez nas
- Internetowy przewodnik po Polsce
Gdzie leży Łubowo
Łubowo to duża wieś w województwie wielkopolskim, położona w odległości 40 km od Poznania 10 km od Gniezna. W XV i XVI wieku posiadała prawa miejskie. Łubowo leży przy starej drodze nr 5 z Poznania do Gniezna. Dzisiaj oznaczona jest jako droga nr 194. Wybierając tę drogę mamy do pokonania tylko 40 km, ale do miejscowości można dojechać także drogą ekspresową S 5. Auto możemy zostawić na przykościelnym parkingu – współrzędne 52.511417, 17.452025. Dla ułatwienia nawigacji publikujemy pinezkę z mapy Google z dokładną lokalizacją.
Trochę historii – Drewniany kościół w Łubowie
Kościół św. Mikołaja w Łubowie jest kościołem parafialnym. We wsi jest jeszcze jedna świątynia – poewangelicki kościół Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (neogotycki budynek z roku 1891). Parafia w Łubowie istniała już prawdopodobnie w XII wieku, ale pierwsze pisemne wzmianki pochodzą z XV wieku. Pierwszy drewniany kościół w Łubowie został spalony w roku 1656 przez Szwedów. Zachowany do dziś kościół powstał około roku 1660 z fundacji kanonika gnieźnieńskiego, przełożonego zakonu maltańskiego – Stanisława Dzianotta. Stąd na szczycie wieży znajduje się krzyż maltański. Od strony północnej, przy nawie kościoła powstała w 1720 roku kaplica Matki Boskiej Pocieszenia. W trakcie restauracji kościoła, w 1820 r., dostawiono do niego wieżę. Kolejne duże prace renowacyjne przeprowadzono w roku 1929 i 2000.
Opis i architektura
Drewniany kościół w Łubowie to konstrukcja zrębowa z drewna dębowego na podmurówce z kamieni polnych. Natomiast późniejsza kaplica zbudowana jest z drewna modrzewiowego. Bryła kościoła jest urozmaicona z nawą o ściętych narożach i wyraźnie niższym prezbiterium. Wnętrze drewniane z odeskowanym stropem i polichromią. Sufit zdominowany przez duży wizerunek Matki Boskiej. Wokół kolorowe ornamenty z motywami roślinnymi. Wyposażenie kościoła pochodzi przeważnie z XVII i XVIII wieku, ale najstarsza jest chrzcielnica (XVI wiek).
Ołtarz główny w estetyce manierystycznej
Ołtarz główny wykonany został w estetyce manierystycznej w połowie XVII wieku. To bardzo charakterystyczny nurt, wywodzący się z renesansu. W uproszczeniu można powiedzieć, że chodzi o połączenie wykwintności formy z dążeniem do doskonałości technicznej. Artysta świadomie dąży do granic sztuczności, chcąc epatować rozmachem. I musimy przyznać, że efekt został osiągnięty. Zresztą dotyczy to całego wnętrza kościoła. Przez długi czas staliśmy jak zamurowani zaskoczeni kształtami i kolorami.
Zwiedzanie kościoła
Jak zawsze w przypadku zabytkowych kościołów w małych miejscowościach nie ma ustalonego terminu zwiedzania. Najlepiej dostosować swoją wizytę do terminów mszy, które w tym kościele odbywają się w niedzielę o godzinie 8.00 i 9.30. Przed lub też zaraz po zakończeniu nabożeństwa na pewno uda się zobaczyć wnętrze. W przypadku tego kościoła warto skontaktować się z proboszczem i umówić się na zwiedzanie. Na oficjalnej stronie parafii znaleźliśmy zaproszenie do zwiedzania kościoła. Zawsze warto próbować – ten zabytek zasługuje na uwagę. Nam udało się wejść do wnętrza dzięki uprzejmości pana opiekującego się kościołem. Przejeżdżając obok kościoła, zauważyliśmy mężczyznę, koszącego trawnik. Bez problemu zgodził się nam pokazać kościół.
Inne ciekawe miejsca w okolicy opisane przez nas
- Ścieżka przyrodniczo-leśna w Jeziercach
- Puszcza Zielonka – najciekawsze miejsca, szlaki piesze, mapy wycieczek
- Pożegnanie z dworem w Dzierżnicy
- Jezioro Kowalskie
- Kościół św. Mikołaja w Gąsawie – barokowa perełka na mapie drewnianych kościołów w Polsce
Internetowy przewodnik po Polsce
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To ponad 400 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.