PolskaWielkopolskie

Ścieżka przyrodniczo-leśna w Jeziercach

Zapraszamy na spacer leśnymi ścieżkami w Jeziercach w okolicy Pobiedzisk. To tylko 30 minut drogi autem z Poznania. Szlak prowadzi wokół kilku jezior, drewniane pomosty pomogą pokonać bagna i rozlewiska. Do dyspozycji mamy dwie trasy o długości 2,7 km albo 3,7 km. Obie są bardzo przyjemne i nie sprawią nikomu większych problemów. To idealne miejsce na spacery z dziećmi. Szlaki pokonamy w czasie od 2 do 3 godzin.

Jak dojechać?

Ścieżka przyrodniczo-leśna znajduje się w odległości niecałe 40 od Poznania. Należy kierować się na Pobiedziska albo Kostrzyn. Możemy skorzystać z trasy ekspresowej S5 i zjechać na węźle Czerniejewo. Na miejscu czekają dwa wygodne parkingi z miejscem do biwakowania i rozpalenia ogniska.

Park Krajobrazowy Promno

Jesteśmy na Równinie Wrzesińskiej na terenie Parku Krajobrazowego Promno, który powstał dla ochrony krajobrazu polodowcowego. Głównie moreny czołowej, którą porastają lasy. Występują także liczne małe jeziora rynnowe. Drugi charakterystyczny element krajobrazu to równiny sandrowe, powstałe z piasków i żwirów naniesionych przez wody z lodowca.

Ścieżka przyrodnicza

Pierwsza trasa obejmuje 15 przystanków. Podążamy dobrze oznakowanym szlakiem. Prowadzą nas drogowskazy oznakowane wizerunkiem sowy. Odliczanie kolejnych sów było dla naszego dziecka dodatkową atrakcją. Oprócz tego na szlaku znajdziemy tablice informacyjne, z których dowiemy się wielu ciekawych rzeczy o roślinach, owadach i zwierzętach.

Druga ścieżka to 22 przystanki i przybliżony czas pokonania 3 godziny, ale bez problemu przejdziecie ją szybciej i wcale nie trzeba, narzuć żadnego super tempa. Szlaki biegną między Jeziorami Babskimi. Jest to zespół pięciu jezior położonych w rynnie polodowcowej. Nazwy są trochę dziwne: Ósemka (rzeczywiście ma kształt 8), Uli, Cyganek, Baba, Okrąglak. Tereny wokół ostatniego jeziora objęte są ochroną w formie rezerwatu.

Opis trasy

1. Poletko łowieckie – obszar przeznaczony na siew roślin, zjadanych przez np. jelenie, daniele, dziki.

2. Zalesianie porolne – zalesieniu podlegają nieużytkowane rolniczo grunty.

3. Szkody wyrządzane przez zwierzynę.

4. Określenie wieku drzew iglastych za pomocą okółek.

5. Paśnik dla zwierzyny- pomoc dla zwierząt w trudnym okresie zimowym.

6. Drzewa dorodne – drzewa najzdrowsze, najlepiej rozwinięte, o najlepszych walorach technicznych.

7. Uprawa na pożarzysku.

8. Zarośnięte śródleśne jeziorko, bagno jako miejsce życia wielu specyficznych, unikalnych gatunków.

9. Stanowisko konwalii majowej.

10. Pułapki feromonowe – przyrządy służące do prognozowania i zwalczania szkodników za pomocą feromonów płciowych, czyli substancji zapachowych wydzielanych przez samice i wabiące samców.

11. Stanowisko borówki czernicy – zwana także czarną jagodą, jest zapylana wyłącznie przez trzmiele.

12. Budowa warstwowa drzewostanu – przedstawione zostają warstwy w lesie oraz charakterystyczne dla nich rośliny.

13. Skrzynki lęgowe – rola ptaków oraz dostosowanie skrzynek lęgowych.

14. Miejsca wypoczynku, punkt czerpania wody.

15. Żywicowanie – spała żywiczarska. Żywicowanie (pozyskiwanie żywicy) przeprowadzano poprzez nacinanie drzewa w kształcie litery V, pozostałości po nacięciach to tzw. spała żywiczarska. Obecnie w Polsce żywicowanie w polskich lasach jest zabronione.

16. Martwe drzewo – niezbędne dla utrzymania bioróżnorodności.

17. Plantacja choinkowa.

18. Szkółka leśna – w tym miejscu hoduje się sadzonki drzew i krzewów.

19. Mrowisko – mrówki pełnią ważną rolę dla lasu; likwidują gąsienice, które są szkodnikami liściożernymi; usuwają padlinę.

20. Osada leśna – jedna z 22 leśniczówek w nadleśnictwie Czerniejewie.

21. Punkt METEO – znajdujące się w nim przyrządy służą do pomiaru temperatury powietrza i gleby, ilości opadów oraz wilgotności; uzyskane dane pomagają określić stopień zagrożenia powodziowego.

Kamień pamiątkowy

Nad jeziorem Uli stoi olbrzymi kamień z tablicą upamiętniająca setną rocznicę skautingu. Nie jest to miejsce przypadkowe, ponieważ bardzo często organizowane są tu obozy i biwaki harcerskie. Czekamy na lato, żeby przetestować dziką plażę.

Maks od dawna potrafi posługiwać się kompasem. Przez prawie miesiąc codziennie pokonywał trasę do przedszkola i wyznaczał kierunki. Potrafi również wyznaczyć kierunek północny w lesie bez kompasu. Przy tak obfitych mchach na drzewach jest proste. Kolejne magiczne drzewo. Ostatnio czytaliśmy, że można również wyznaczyć kierunek południowy na podstawie gęstości i ilości konarów drzewa. Od południa jest ich o wiele więcej. Metoda trudniejsza i mogąca wprowadzić w błąd, ale działa. Chyba…

Na szlaku w wielu miejscach widzieliśmy ślady działalności bobrów, ale to drzewo to prawdziwe dzieło sztuki.

Mamy już kwiecień, ale ciągle strasznie zimno. Jednak wiosna się nie poddaje i idzie do przodu. Coś tam kolorowego złapaliśmy.

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.