PolskaŚwiętokrzyskieszlaki górskie

Góra Miedzianka to doskonale widoki i lekcja geologii

Góry Świętokrzyskie nie są wysokie, ale za to kryją wiele ciekawych miejsc i fascynujących historii. Jesteśmy w Paśmie Chęcińskim, którego najwyższym szczytem jest Góra Zamkowa (360 m n.p.m. Na pewno znacie to miejsce. Zamek Królewski w Chęcinach przyciąga tysiące turystów. Jednak zabieramy was kilka kilometrów dalej i zdobywamy Górę Miedziankę (354 m n.p.m.), zaliczaną do Korony Gór Świętokrzyskich.

Wspaniałe widoki

354 metry to wynik niezbyt imponujący, ale zapewniamy, że droga na szczyt wcale nie jest łatwa. Pamiętajcie o odpowiednim obuwiu, ponieważ na szlaku jest mnóstwo stromych podejść i olbrzymich kamieni, po których trzeba się wspinać. Nagroda czeka na szczycie- wspaniała panorama na oddalone o 40 kilometrów Łysogóry. Podobno w pogodne w dni można również dojrzeć oddalone o ponad 200 kilometrów Tatry. Wspinaliśmy się w fatalną pogodę. Nad nami wisiały ciężkie deszczowe chmury. Widoczność była bardzo słaba, więc o Tatrach mogliśmy zapomnieć. Doskonale natomiast widać ze szczytu pobliski kamieniołom, a zanim Kielce. Miedzianka często nazywana jest Świętokrzyskim Giewontem. Góra jest malownicza, więc porównanie chyba trafne.

Miedzianka to wyjątkowo malowniczy szczyt

Kopalnia rud miedzi

Cały masyw zbudowany jest z wapieni dewońskich, a góra nazwę zawdzięcza pokładom rud miedzi, które wydobywane były już od XIV wieku. W XVII wieku żupnik Jan Płaca opracował pierwszą polską ordynację górniczą. Załamanie wydobycia nastąpiło po najeździe kozacko-węgierskim. W roku 1817 Stanisław Staszic, próbował ożywić górnictwo w tym regionie, ale poszło raczej kiepsko.

Wszystko zmieniło się za sprawą braci Łaszczyńskich. Stanisław Łaszczyński opracował metodę otrzymywania miedzi i cynku za pomocą elektrolizy. To spowodowało wznowienie wydobycia rud miedzi, Eksploatacja złóż trwała aż do końca I wojny światowej. W okresie międzywojennym próbowano kontynuować wydobycie, ale było to coraz mniej opłacalne. Po II wojnie poszukiwania nowych pokładów rudy trwały, ale ostatecznie zrezygnowano z wydobycia. W roku 1958 powstał rezerwat przyrody Góra Miedzianka, który ochroną objął przyrodę, ale także pozostałości po górnictwie – wyrobiska, sztolnie i jaskinie.

Miedzianka nazwę zawdzięcza rudzie miedzi, która tutaj była wydobywana

Jaskinie i sztolnie

Za zboczach Miedzianki znajduje się kilka nieczynnym sztolni. Wszystkie są od kilku lat zabezpieczone kratami. Wejście jest niemożliwe. Oczywiście wielu poszukiwaczy przygód próbuje obejść zabezpieczenia, ale jest to bardzo niebezpieczne. Do tego jesteśmy na terenie rezerwatu.

Występujące tu jaskinie powstały na skutek zjawisk krasowych, ale wykorzystywane były przez górników. Często zostały sztucznie powiększone i pogłębione. Najlepiej zaobserwować to w Sztolni Zofia, gdzie naturalna jaskinia ma 279 metrów, a ze sztolniami aż 715. Nie ukrywamy, że podziemne atrakcje nas kusiły, ale tutaj jest naprawdę niebezpiecznie. W sztolni Zofia miał miejsce śmiertelny wypadek. Odpuściliśmy!

Poniżej spis wszystkich jaskiń na Miedziance:

  • jaskinia w Sztolni Zofia na Miedziance – 715 m,
  • jaskinia Psia – 16 m,
  • jaskinia Hematytowa – 27 m,
  • jaskinia Nowa na Miedziance – 15 m,
  • jaskinia Południowa na Miedziance – 12 ,
  • schronisko z Mostem Skalnym – 15 ,
  • schronisko Zachodnie – 35 m,
  • schronisko Dwuotworowe – 8 m,
  • schronisko Zakryte – 2,5 .
Dla Maksa każdy znaleziony kamień jest bezcenny

Szlak na Miedziankę

Jeśli przyjechaliście samochodem to najlepiej skorzystać z bezpłatnego parkingu przy muzeum, ale uwaga -czynny jest tylko w godzinach otwarcia placówki. Nie jest to jednak duży problem, ponieważ w okolicy znajdziecie kilka dogodnych miejsc, gdzie bezpiecznie parkujecie.

Na szczyt wejdziecie nawet w 15 minut, ale takiej ekspresowej wyprawy nie polecamy. Owszem szczyt zaliczycie, ale na zboczach Miedzianki znajduje się wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Poniżej mapa ze wszystkimi sztolniami. Bardzo ułatwia poruszanie po Miedziance.


Wyświetl większą mapę

Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego w Miedziance

Muzeum powstało w roku 2008 i pokazuje historię górnictwa regionu chęcińskiego. Ekspozycja znajduje się budynku pogórniczych, na terenie ostatniej historycznej kopalni rud miedzi z lat 50. XX wieku. W jednej ze sal zobaczymy  skały, minerały i skamieniałości pochodzące z regionu świętokrzyskiego, terenu całej Polski oraz świata. Duża część zbiorów obejmuje narzędzia, sprzęt górniczy, mundury, odznaczenia. W muzeum poznacie historię górnictwa w Miedziance. Obok budynku muzeum znajduje się jedyna zachowana w Górach Świętokrzyskich wieża szybowa o konstrukcji kratowej z 1902 roku. Ustawiona jest ona nad szybem Piotr, ostatnim szybem wydobywczym kopalni miedzi w Miedziance.

Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego w Miedziance. Godziny otwarcia: od 15 kwietnia do 15 października- wtorek-niedziela w godzinach 10:00-17:00. Od 16 października do 14 kwietnia- wtorek-niedziela w godzinach  9:00-16:00. Ceny biletów: bilet normalny – 10 zł, ulgowy – 8 zł.Góry Świętokrzyskie zwiedzaliśmy na zaproszenie Lokalnej Organizacji Turystycznej Góry Świętokrzyskie. Podczas naszej wizyty korzystaliśmy z noclegu w Agroturystyce Gratka. Tu nasza relacja, bardzo polecamy to magiczne miejsce –Agroturystyka w Celinach w województwie świętokrzyskim.

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.