OpolskieCzechyPolska

Góry Opawskie – 8 najciekawszych szlaków w polskich Górach Opawskich i czeskich, nazywanych Zlatohorská vrchovina

Góry Opawskie

Góry Opawskie są cały czas mało znane i pod względem ilości turystów zdecydowanie przegrywają z innymi pasmami górskimi w Sudetach. Tymczasem są równie widowiskowe i zapewniają udane górskie wycieczki, dlatego chcemy was zainteresować Górami Opawskimi, tym bardziej że szczyty tutaj nie są wysokie i nadają się świetnie na rodzinne wycieczki. Jak wspomnieliśmy, nie są to wysokie góry, ale właśnie tutaj, na Gwarkowej Perci znajduje się widowiskowa 11- metrowa drabina, która jest najwyższą tego typu atrakcją w całych polskich Sudetach. Przedstawiamy najciekawsze szlaki w Górach Opawskich.

Spis treści

Góry Opawskie
Diabelskie Kamienie – Najciekawsze szlaki w Górach Opawskich

Krótka charakterystyka – Góry Opawskie (Zlatohorská vrchovina)

Jestesmy w Górach Opawskich najbardziej na wschód wysuniętym pasmem Sudetów, które rozdziela granica dwóch państw. Po czeskiej stronie góry te nazywają się Zlatohorská vrchovina, co możemy przetłumaczyć jako Złotogórskie Pagórki. To nie przypadek, ponieważ w przeszłości w wielu miejscach na terenie tych gór wydobywano złoto. Warto podkreślić, że czeska część tych gór jest o wiele większa. Na terenie Czech znajduje się też najwyższy szczyt tego pasma, czyli Příčný vrch (Góra Poprzeczna). Można powiedzieć, że Góry Opawskie są trudne do zakwalifikowania pod względem geomorfologicznym. Z ustaleniem jednego podziału na mikroregiony mają problemy polscy badacze, a Czesi robią to jeszcze inaczej. W Polsce najczęściej stosuje się taki podział fizyczno-geograficzny:

  • Pasmo Gór Białych (Bělská pahorkatina) 
  • Obniżenie Rejvízskie (Rejvízská hornatina) 
  • Grupa Góry Poprzecznej (Příčný vrch) 
  • Grzbiet Biskupiej Kopy (Biskupská kupa) 
  • Pasmo Hynčickie (Hynčická hornatina) 
  • Pasmo Kobyli (Kobylská hornatina) 
  • Obniżenie Zlatohorskie (Zlatohorské údolí)

Jeśli chodzi o podział administracyjny, to Góry Opawskie znajdują się na krańcach województwa opolskiego. Ale starczy już tych naukowych informacji, przedstawiamy najciekawsze szlaki w polskich Górach Opawskich i po czeskiej stronie, nazywanej  Zlatohorská vrchovina.

Góry Opawskie
Wieża Skalna Piekielnik ( Skalní věž Pekelník) – Najciekawsze szlaki w Górach Opawskich

Příčný vrch (Góra Poprzeczna) – najwyższy szczyt Gór Opawskich

Příčný vrch (975 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Opawskich. Pewnie niektórych zaskoczyliśmy tą informacją, ponieważ wiele osób uważa, że najwyższym szczytem jest Biskupia Kopa. Tymczasem najwyższy szczyt Gór Opawskich to Příčný vrch położony po czeskiej stronie. Przedstawiamy szlak na Příčný vrch z miejscowości Dolní Údolí. Płaska charakterystyka szczytu powoduje, że jest on mało widowiskowy, ale musimy od niego zacząć nasz przewodnik. Przecież to szczyt zaliczany do Korony Sudetów. Příčný vrch to góra charakteryzująca się płaskim szczytem, prawie o długości 2 km. Zresztą nazwę powinnyśmy tłumaczyć i po polsku nazywać Poprzeczna Góra. Najwyższy punkt odnajdujemy tylko dzięki oznaczeniu. Wokół drzewa i żadnego widoku. Dziwny to szczyt.

Dokładny opis tego szlaku znajdziecie w naszym artykule – Příčný vrch – szlak na najwyższy szczyt Gór Opawskich

Góry Opawskie
Příčný vrch (Góra Poprzeczna) – Najciekawsze szlaki w Górach Opawskich

Większość turystów wędrówkę na Příčný vrch rozpoczyna z miasta Zlaté Hory. My ruszamy z miejscowości Dolní Údolí. Z darmowego parkingu naprzeciwko stoku narciarskiego przy głównej ulicy przecinającej wieś. Najpierw idziemy szlakiem zielonym, potem przechodzimy na zielony. To podejście jest bardziej wymagające, ale zapewnia lepsze widoki.

Gwarkowa Perć – największa atrakcja polskich Gór Opawskich

Gwarkowa Perć to według nas bezsprzecznie największa atrakcja Gór Opawskich. Jest to twór sztuczny, ponieważ widowiskowe skały zostały odsłonięte w okresie wydobycia łupków fyllitowych. Kamieniołom działał tu w XIX wieku. Dzisiaj mamy magiczne pionowe skały, a dodatkową atrakcją jest największa w Sudetach 11-metrowa drabina, po której dostajemy się na szczyt wyrobiska i możemy wędrować dalej w kierunku Biskupiej Kopy – najwyższego szczytu Gór Opawskich po polskiej stronie, choć to nie jest do końca prawda, ponieważ najwyższy punkt na Biskupiej Kopy leży już za granicą.

Nie ukrywamy, że oprócz widowiskowego nieczynnego kamieniołomu na Gwarkową Perć przyciągnęła nas 11-metrowa drabina, którą trzeba pokonać, żeby wędrować dalej. Powstał w roku 1985 dzięki staraniom Klubu Górskiego PTTK „Krokus” z Opola. Trochę obawialiśmy się wspinaczki po metalowych stopniach w warunkach zimowych, ale nie było źle. Trzeba też pamiętać o rękawiczkach, bo nawet krótki kontakt z zimnymi barierkami jest bardzo nieprzyjemny i niebezpieczny. Należy też uważać na samej górze. Przy krawędzi urwiska jest stromo i bardzo niebezpiecznie.

Góry Opawskie
Gwarkowa Perć – Najciekawsze szlaki w Górach Opawskich

Po pokonaniu drabinki wspinamy się po zboczach Bukowej Góry (506 m n.p.m.) w stronę żółtego szlaku, którym po 300 metrach dotrzemy do Piekiełka, kolejnego kamieniołomu. Nie wiemy, dlaczego uważany jest za mniej widowiskowy niż Gwarkowa Perć. Nam bardzo się podobał. Nazwa Piekiełko pochodzi od legendy. W XIX wieku głębokie na kilkanaście metrów wyrobisko uważane było za mityczne wrota do piekła. Na skałach znajduje się stanowisko bardzo rzadkiej paproci zwanej zanokcicą północną. Poznacie ją po bardzo wąskich liściach.

Góry Opawskie
Piekło – Najciekawsze szlaki w Górach Opawskich

Wędrujemy szlakiem zielonym oznaczonym jako Ścieżka Dydaktyczna Rezerwat Przyrody Cicha Dolina. Przy drugim moście przechodzimy na drugą stronę rzeki Bystry Strumyk i w zasadzie jesteśmy na miejscu. Cała trasa w jedną stronę to tylko 1,5 km. Więcej informacji znajdziecie w artykule – Gwarkowa Perć – największa atrakcja Gór Opawskich – opis i szlaki

Diabelskie Kamienie (Čertovy kameny) – znakomity punkt widokowy w czeskich Górach Opawskich, na który prowadzi pionowa drabina

Diabelskie Kamienie (Čertovy kameny) to cudowny punkt widokowy w czeskich Górach Opawskich położony na szczycie osamotnionej skały na stoku góry Zlatý chlum. Widoki są wspaniałe, ale turystów przyciąga w to miejsce przede wszystkim świetna trasa wspinaczkowa. Są metalowe schody, łańcuchy i pionowa drabinka na samym szczycie. Zdobycie tej skały o wysokości  693 m n.p.m. to świetna przygoda. Można narzekać, że wspinaczka jest dość krótka, ale przecież w Sudetach nie mamy takich atrakcji zbyt dużo. Wielu turystów idzie na łatwiznę i pod Diabelskie Kamienie podjeżdża autem i wejście na punkt widokowy kończy wycieczkę. My polecamy przejść cały niebieski szlak od Czeskiej Wsi. Po drodze zobaczymy kilka niesamowitych formacji skalnych.

Turystyczna historia tego punktu widokowego jest bardzo długa. Pierwsi turyści na skałę po specjalnie zbudowanych drewnianych schodach weszli w roku 1898. Właścicielem lasu był Niemiec Harich i to on postawił obok skały restaurację, a dla ułatwienia wchodzenia na szczyt skąd rozpościera się znakomity widok, postanowił wybudować drewniane schody. Pomysł bardzo się spodobał i przyciągał mnóstwo turystów.

Przez wiele lat Diabelskie Kamienie były nazywane Kamieniami Haricha od nazwiska właściciela tych terenów i restauracji. W latach 50. XX wieku drewniane schody były już w bardzo złym stanie, dlatego zastąpiono je metalową konstrukcją, ale nic nie jest wieczne. Również i one po wielu latach użytkowania stały się niebezpieczne. W roku 2023 zainstalowano zupełnie nowe zabezpieczenia i teraz wejście na szczyt jest całkowicie bezpieczne. Widoki są cudowne!

Góry Opawskie
Diabelskie Kamienie (Čertovy kameny) – Najciekawsze szlaki w Górach Opawskich

Startujemy z darmowego parkingu w miejscowości  Česká Ves przy Auto moto veterán muzeum – Česká Ves. Dla ułatwienia nawigacji publikujemy pinezkę z mapy Google z dokładną lokalizacją parkingu. Mały odcinek idziemy przez wzdłuż głównej ulicy. W zasadzie zaraz po przejściu przez most wejdziemy w teren górzysty. Startujemy z wysokości około 400 m n.n.p. i morza i dość szybko dojedziemy prawie do 700 m n.p.m. Więcej informacji znajdziecie w naszym artykule – Diabelskie Kamienie (Čertovy kameny) – znakomity punkt widokowy czeskich Górach Opawskich, na który prowadzi pionowa drabina

Biskupia Kopa – uwielbiany przez turystów szczyt w Górach Opawskich

Nazwa Biskupia Kopa wywodzi się od biskupów wrocławskich, którzy otrzymali te tereny w XV wieku od węgierskiego króla Macieja Korwina. Na stokach Biskupiej Kopy znajdował się zamek Leuchtenštejn. Była to w zasadzie   strażnica, która kontrolowała drogę ze Zlatych Hor do Opawy przez przełęcz pod Zamkową Górą. Do dzisiaj zachowały się fundamenty budowli, prawdopodobnie wieży obserwacyjnej. Najważniejsza atrakcja na szczycie to niewątpliwie wieża widokowa.

Często nazywana jest latarnią morską w górach, ale podobieństwo jest naprawdę duże. Wieża powstała w roku 1898 z okazji 50-lecia  panowania cesarza Franciszka Józefa. Przypomina o tym malowniczy portret nad wejściem. Jest to  jest jedną z najstarszych tego typu konstrukcji. Wieża stoi dokładnie w najwyższym punkcie Biskupiej Kopy. Wejście na 18-metrową wieżę kosztuje 50 CZK. Bilet kupujemy w automacie i przechodzimy przez bramki. Można płacić w czeskich monetach lub kartą. Widoki na górze są przednie. Wejście na wieżę obsługiwane jest automatycznie,

Zainteresowanych mapą szlaku odsyłamy do naszego artykułu – Biskupia Kopa – przedstawiamy 3 szlaki na popularny szczyt w Górach Opawskich, w którym znajdziecie aż trzy mapy różnych wariantów szlaków.

Góry Opawskie
Biskupia Kopa – Najciekawsze szlaki w Górach Opawskich

Przednia Kopa w Głuchołazach

Przednia Kopa nie jest szczytem wysokim, ma tylko 496 metrów n.p.m., ale wycieczka na jej szczyt jest fajną przygodą. Jednak nie radzimy lekceważyć tej góry. My wędrowaliśmy zimą i wcale nie było łatwo – śnieg, lód, zamarznięte liście i kamienie uciekające spod stóp potrafią nieźle utrudnić sprawę. Po drodze podziwiamy dwie sztolnie, gdzie wydobywano złoto.

W latach 70. XIX wieku grupa mieszkańców założyła Promenadeverein (Towarzystwo Promenadowe) w celu promowania uzdrowiska, Wyznaczono kilka tras spacerowych. W 1898 r. wybudowano na szczycie Przedniej Kopy kamienną wieżę widokową nazywaną Hohenzollernwarte. Stylizowana była na średniowieczną warownię. 16-metrowa wieża cieszyła się olbrzymią popularnością wśród turystów. Już w pierwszym roku odwiedziło ją 7 tysięcy osób. Początkowo obok niej działał prowizoryczny bufet. W roku 1926 rozpoczęto budowę schroniska turystycznego. W środku mieści się bufet, sala zabaw na 300 osób i 5 pokoi noclegowych. Po II wojnie schronisko działało z przerwami i z różnym skutkiem. Pożar sprawił, że od kilku lat stoi opuszczone i zamienia się w ruinę. Niby trwają jakieś prace remontowe, ale końca ich nie widać.

Góry Opawskie
Nieczynne schronisko na Przedniej Kopie – Najciekawsze szlaki w Górach Opawskich

Kaplica św. Anny i Wiszące Skały

Szlak żółty Głuchołazów prowadzi nas na szczyt Przedniej Kopy, ale najpierw dotrzemy do starego kamieniołomu. Wysokie na 10 metrów urwisko nazywane jest Wiszącymi Skałami. Zbudowane jest z łupków fyllitowych. W roku 1908 właśnie na tym urwisku Johann Hoy z Głuchołaz, budowniczy szpitala św. Józefa w mieście, ufundował neogotycki kościół. Świątynia zbudowana jest z kamienia. Wygląda bardzo malowniczo.

Góry Opawskie
Kaplica św. Anny – Najciekawsze szlaki w Górach Opawskich

Startujemy z darmowego parkingu przy ulicy Generała Władysława Andersa. Zaczynamy od obejrzenia dwóch sztolni. W okolicy na stromych zboczach góry sprawne oko wypatrzy kilka hałd kopalnianych. Trzeba być uważnym, ponieważ po tak długim czasie to w zasadzie nic niewyróżniające się pagórki.   Potem wędrujemy szlakiem żółtym aż do kaplicy św. Anny, schroniska i szczytu Przednia Kopa.

Potem cofamy się około 200 metrów do skrzyżowania ze szlakiem niebieskim, zwanym też Świńską Drogą i trzymając się tego oznakowania, idziemy aż do parkingu. Łącznie pokonujemy trasę o długości 6,3 km. Jestesmy na terenie Parku Krajobrazowego Góry Opawskie i wędrujemy przez Rezerwat Przyrody nad Białką i Rezerwat Przyrody Las Bukowy. Więcej informacji o Przedniej Kopie i Kaplicy św. Anny znajdziecie w artykule – Przednia Kopa w Głuchołazach – opis i mapa szlaku – Góry Opawskie

Zlatý chlum (891 m n.p.m.) – szlak na szczyt z zabytkową wieżą widokową

Zlatý chlum (891 m n.p.m.) to popularny szczyt w czeskich Górach Opawskich z XIX-wieczną wieżą widokową, z której rozciąga się znakomity widok. Większość turystów wybiera szlak prowadzący z miasta Jesionik (Jesenik) . My proponujemy o wiele ciekawszy szlak z miejscowości Ceska Ves, prowadzący obok widowiskowej formacji skalnej Wieża Skalna Piekielnik ( Skalní věž Pekelník) i punktu widokowego na Diabelskich Kamieniach (Čertovy kameny).

Góry Opawskie
Zlaty chlum – Najciekawsze szlaki w Górach Opawskich

Wieża widokowa na Zlatým Chlumie (czes. Frývaldovská stráž, niem. Freiwaldauer Warte) została oddana do użytku w roku 1899. Budowa wieży obarczona była małymi problemami. Teren należał do biskupstwa wrocławskiego, które nie wyrażało zgody na budowę. Negocjacje trochę trwały, Potem wywiązała się mała kłótnia o nazwę. Na szczęście wszystkie problemy zostały pokonane. Powstała 26-metrowa wieża widokowa według projektu Eduarda Zelenka. W 1902 obok wieży otworzono schronisko nazwane imieniem Adolfa Medritzera, leśniczego w dobrach biskupich, który  przyczynił się do wydania zgody na budowę.

Obiekt był całoroczny, dzięki czemu ruch turystyczny na Zlatým Chlumie nie zamierał w miesiącach zimowych. Po II wojnie światowej schronisko i wieża zostały trochę zapomniane. Schronisko było nieczynne i zamieniało się w ruinę. W roku 1955 opuszczony budynek został doszczętnie zniszczony przez pożar. Drewniany budynek z bufetem, który oglądamy dzisiaj, powstał niedawno. Powstała też wiata turystyczne i miejsce ognisko. Podczas naszej wizyty turyści mieli okazję upiec sobie na ogniu kiełbasę. Wejście na punkt widokowy jest płatny (50 CZK), ale już lornetka na górze jest za darmo. Najwyższy punkt wzniesienia Zlatý chlum znajduje się 200 metrów dalej.

Góry Opawskie
Najciekawsze szlaki w Górach Opawskich

Startujemy z darmowego parkingu w miejscowości  Česká Ves przy Auto moto veterán muzeum – Česká Ves. Dla ułatwienia nawigacji publikujemy pinezkę z mapy Google z dokładną lokalizacją parkingu. Mały odcinek idziemy przez wzdłuż głównej ulicy. W zasadzie zaraz po przejściu przez most wejdziemy w teren górzysty. Startujemy z wysokości około 400 m n.n.p. i morza i dość szybko dojedziemy prawie do 700 m n.p.m. Zlatý chlum ma wysokość 891 m n.p.m. Przedstawiliśmy szlak tylko w jedną stronę, ponieważ wyjątkowo wróciliśmy tą samą drogą, ale można wybrać zejście szlakiem zielonym. Więcej informacji w naszym artykule – Zlatý chlum (891 m n.p.m.) – szlak na szczyt z zabytkową wieżą widokową

Taborskie Skały i najdziwniejsza platforma widokowa

W drodze na Příčný vrch na wysokości 800 m n.p.m. wchodzimy na tereny, które wyglądają, jak po przejściu huraganu. Z lasu porastającego kiedyś zbocza powstały tylko pnie drzew. Wycinka była potrzebna ze względu na inwazję kornika. Dla turystów zaowocowało to znakomitym widokiem na góry. Trochę przypomina to nasz Bieszczady. Niestety widzieliśmy te panoramy górskie tylko na zdjęciach w internecie. Mgła nie podniosła się i z trudem mogliśmy podziwiać widowiskowe formacje skalne na Taborskich Skałach.

Podobnie było na nietypowej platformie widokowej zbudowanej z kamieni. Ta konstrukcja powstała w latach 60. XIX wieku. Nie wygląda zachęcająco, ale po przełamaniu strachu i pokonaniu pierwszych schodów, stwierdzamy, że jest bardzo stabilna. Kamienie pod stopami nie chyboczą się. Jedynie metalowa barierka wygląda nieciekawie. Wdrapali się na górę, żeby zobaczyć mleko zamiast pięknych widoków. Trzeba zaznaczyć, że punkt widokowy jest położony ponad czubkami drzew i gdyby nie mgła byłoby cudownie. Táborské skály znjaduja się na wysokości 900 m n.p.m.

Góry Opawskie
Najdziwniejszy punkt widokowy – Najciekawsze szlaki w Górach Opawskich

Polecane przez nas noclegi w Górach Opawskich

Góry Opawskie
Najciekawsze szlaki w Górach Opawskich

Internetowy przewodnik po Polsce

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To pomad 400 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.