PolskaZachodniopomorskie

Hotel Bałtyk w Międzyzdrojach

 

Podczas naszej zimowej wycieczki nad Bałtyk nie mogliśmy się powstrzymać, żeby na chwilę nie zajrzeć do Międzyzdrojów. Jak ta miejscowość wygląda w sezonie wiedzą wszyscy. Ma chyba tyle samo zwolenników co przeciwników. Po krótkim rekonesansie w zimowej i miejscami śnieżnej scenerii możemy śmiało stwierdzić – Grafy dały radę i miło wspominają Międzyzdroje – chyba pierwszy raz.

 

Za oknem  wiosna i kwiaty zaczynają kwitnąć jak szalone, my jednak cofamy się kilka tygodni wstecz. Przede wszystkim za sprawą informacji o Hotelu Bałtyk. Ten piękny budynek przez ostanie lata straszył turystów. Nieczynny od wielu lat popadał w ruinę. Ostatni właściciel nie płacił podatków i miasto próbowało zlicytować nieruchomość. Niestety bezskutecznie. W tamtym roku w końcu udało się budynek sprzedać. Lada dzień ma ruszyć remont. W Międzyzdrojach pojawiły się plotki, że za nowym inwestorem stoi Magda Geissler, która zamierza otworzyć tu swoją restaurację i hotel. Chyba musimy poczekać, żeby dowiedzieć się ile w tej wiadomości jest prawdy.

Hotel Bałtyk dzisiaj wygląda tak:

 

 

Historia

Hotel Bałtyk kiedyś był wizytówką Międzyzdrojów, pierwsza drewniana cześć powstała około 1870 roku, w późniejszych latach powstała cześć murowana. Przed wojną nazywał się „Seeblick”, co po niemiecku oznacza – spojrzenie na morze.

 

 

Nowa nazwa

Fakt, że Hotel Bałtyk zostanie uratowany bardzo cieszy chyba wszystkich. Inwestor pokazał wizualizację, na której widać jak budynek będzie wyglądał. Niestety zapowiedział też zmianę nazwy na Baltic Residence i to już nam się nie podoba. Po pierwsze wpisuje się w manię stosowania na siłę nazw angielskich, po drugie stara nazwa Hotel Bałtyk wpisała się w historię miejscowości. Jedno trzeba przyznać przedwojenna nazwa miała najwięcej uroku.

 

 

 

Kawcza Góra

W Międzyzdrojach wybraliśmy się też na trochę dłuższy spacer. Na wschód od centrum miejscowości znajduje się Kawcza Góra. Ścieżka prowadząca na wzniesienie rozpoczyna się obok charakterystycznej bramy do Wolińskiego Parku w kształcie dziobu rybackiego.
Kawcza Góra osiąga wysokość 61 m.n.p.m. Prawie na samej górze, tuż nad klifem znajduje się punkt widokowy. Stamtąd po drewnianych schodach zeszliśmy na plażę.