PolskaWielkopolskie

Kórnik

 

 

W tym roku trafiliśmy idealnie, większość magnolii w kórnickim arboretum jest w pełni rozkwitu. Jest co podziwiać i fotografować. W weekend Kórnik przeżywa prawdziwy najazd turystów. Choć tę atrakcję znamy doskonale, to nie mogliśmy się powstrzymać i zdecydowaliśmy się na spacer po zamkowym ogrodzie.

 

Najstarsze arboretum w Polsce

Kórnickie arboretum powstało w pierwszej połowie XIX wieku, początkowo jako ogród w stylu francuskim. Jest to najstarsze arboretum w Polsce, ale też i najbogatsze w gatunki. Pod względem wielkości i atrakcyjności wymieniane jest jako czwarte w Europie. Zajmuje powierzchnię 50 ha i rośnie tutaj ponad 3500 drzew i krzewów.

Ostatnie ciepłe dni znacznie przyspieszyły rozkwit magnolii. Na ogół najlepszy okres na podziwianie tych pięknych kwiatów to początek maja. Tym razem trafiliśmy idealnie, największe drzewa magnolii są właśnie u szczytu kwitnienia. Gubią już nawet płatki i na ziemi powstaje kolorowy dywan. Najstarsze magnolie w Kórniku mają nawet 100 lat. Drzewa całe obsypane są kwiatami i wyglądają pięknie.

 

 

Cypryśnik i trzystuletni jałowiec

 

Ogród w Kórniku warto także odwiedzić w innym terminie. Egzotycznych drzew i krzewów znajdziemy mnóstwo. Jednym z ciekawszych jest cypryśnik błotny, gatunek ten występuje na błotnistych terenach Florydy. Często rośnie na okresowo zalewanych bądź trwale podmokłych obszarach. Tworzy wtedy tak zwane korzenie oddechowe (pneumatofory). Są to zgrubienia na korzeniach wyrastające ponad poziom gleby, które mają za zadanie dostarczyć odpowiednią ilość tlenu roślinie. Okaz kórnicki ma je doskonale wykształcone.

Drugim ciekawym eksponatem jest pień trzystuletniego jałowca, który rósł w parku pałacowym w Neplach koło Białej Podlaskiej. W roku 1957 podczas burzy drzewo przewróciło się i tak niezwykle  trafiło do Kórnika.

 

 

Zamek

 

Największą atrakcją Kórnika jest zamek. Pierwsza budowla obronna w tym miejscu powstała w średniowieczu. Tak jak dzisiaj zamek znajdował się na wyspie otoczonej fosą. Wjazd możliwy był tylko przez most zwodzony, a wejścia do środka broniła potężna metalowa krata. Dzisiaj z tego okresu zachowały się tylko piwnice. Przez lata zamek był rezydencją rodu Górków, potem Czartoryskich i w końcu trafił w posiadanie rodziny Działyńskich. To Tytus Działyński przebudował zamek i nadał mu obecny kształt. Dzisiaj możemy podziwiać zamek w klasycznym neogotyku angielskim.

Odwiedzając zamek w Kórniku nie można zapomnieć o jednym z najsłynniejszych duchów w Polsce.  I co ciekawe nie są to tylko legendy- portret Białej Damy, która w nocy straszy na zamku i w ogrodzie, możemy podziwiać w sali jadalnej zamku. W dzień nie ma czego się bać, ale nocą kobieta schodzi z obrazu i wtedy lepiej nie wchodzić jej w drogę.

 

 

Kościół jak budowla obronna

 

Przyjeżdżając do Kórnika najlepiej samochód zostawić na rynku. Znajduje się tutaj bardzo duży parking, gdzie na pewno zawsze znajdziemy wolne miejsce. Pod zamkiem jest na ogół ciasno i dodatkowo parking jest płatny. Na rynku auto zaparkujemy za darmo. Stąd do zamku to tylko krótki pięciominutowy spacer. Przy okazji możemy zwiedzić Kościół Wszystkich Świętych. Pierwsza budowla powstała w roku 1437. Obecny kształt uzyskał po odbudowie wcześniejszej świątyni, rozpoczętej w 1837 roku. Nowa fasada została zamknięta dwoma dzwonnicami w formie baszt, co powoduje, że kościół przypomina budowlę obronną. Wystrój wnętrza utrzymany jest w stylu gotyku romantycznego.

 

 

Arboretum czynne jest przez cały rok.

Bilet wstępu kosztuje: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł.

dni robocze niedziele i święta
maj – czerwiec 10-19 9-19
kwiecień, lipiec – wrzesień 10-18 10-18
październik 10-17 10-17
listopad – marzec 10-16 10-16

Godziny otwarcia zamku w Kórniku

od 1 kwietnia do 30 kwietnia: od wtorku do niedzieli: 10.00-16.00 (ostatnie wejście 15.30)
od 1 maja do 30 września: od wtorku do niedzieli: 10.00-17.00 (ostatnie wejście 16.30)
od 1 października do 15 grudnia: od wtorku do niedzieli: 10.00-16.00 (ostatnie wejście 15.30)
Ceny biletów: normalny – 7 zł, ulgowy 5 zł