PolskaŁódzkie

OFF Piotrkowska, czyli trochę sztuki w wielkim mieście

OFF Piotrkowska, czyli trochę sztuki w wielkim mieście

Łódź ma swój niepowtarzalny klimat. Każdy turysta to zauważy, pewnie nie każdy doceni. My jesteśmy zachwyceni. Pobyt w Łodzi to była świetna przygoda. Jest kilka miejsc, które wpływają na obraz miasta. Jednym z nich na pewno jest OFF Piotrkowska. Co to jest? Gdzie się znajduje? Co tam można zobaczyć? W krótkiej relacji spróbujemy odpowiedzieć na pytania.

Jesteśmy na terenach dawnej fabryki Franciszka Ramischa przy ulicy Piotrkowskiej 138/140. Na przełomie XIX wieku i XX wieku działa tu przędzalnia i tkalnia. Po II wojnie fabryka funkcjonowała pod nazwą  Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. gen. Waltera. Transformacje ustrojowe i gospodarcze, jak dla całej branży włókienniczej w Łodzi, okazały się zabójcze. Pozostały klimatyczne budynki z czerwonej cegły w samym sercu miasta. W latach 90. XX wieku na podwórku pojawiły się budki z azjatyckim jedzeniem. Łodzianie żartobliwie mówili “China Town”.

W roku 2011 prywatny inwestor rozpoczął projekt OFF Piotrkowska. Powstało miejsce przyjazne dla twórców artystycznych z różnych dziedzin. Pojawiły się pracownie projektantów mody, designu, architektów, ale również kluby muzyczne, sale wystawowe i restauracje. OFF Piotrkowska podbiła serca mieszkańców i turystów. Projekt został doceniony przez czytelników National Geographic Travel i w roku 2014 dopisany do listy siedmiu nowych cudów Polski. Niestety pandemia i kryzys mocno zmieniły to miejsce. Zaglądaliśmy tu cztery lata temu, byliśmy też w roku 2023. Jest trochę skromniej. Pewnie zima to też nie jest dobry czas. Od wiosny życie zaczyna się w ogródkach na zewnątrz. Jest gwarno i tłoczno.

Teatr Komedii Impro

Co robić w Łodzi w długie zimowe wieczory? Mamy propozycję dla mieszkańców, ale również dla turystów. Jesteście w Łodzi, to koniecznie wybierzcie się do tego teatru. Nie jest to tradycyjny teatr. Bliżej mu do kabaretu, ale klimat sceny teatralnej zachowany. Aktorzy na naszych oczach tworzą spektakl. Za każdym razem inny i choć tytuł sztuki ciągle ten sam, to na scenie trwa wielka improwizacja. Również widzowie mają wpływ na przebieg wydarzeń. Razem z aktorami wybierają sceny do wykreowania na scenie. Głos z widowni jest bardzo ważny. Do tego każda osoba przed wejściem na salę na kartce wypisuje jedno zdanie opisujące pierwszą myśl po przebudzeniu w tym dniu. Oj, czasami robi się ostro i niecenzuralnie, ale w tym teatrze cenzury nie ma.

To świetny pomysł, prawdziwe życie wdziera się na scenę. Teatr ma w repertuarze również spektakl dedykowany dla dzieci – “Wymyślanka”. Tu również rządzi improwizacja i szalone pomysły podrzucane przez najmłodszych widzów. My oglądaliśmy “IMPRO atak” i choć to spektakl dla widzów dorosłych nasz Maks bawił się świetnie. Uwielbiamy oglądać jego reakcje, pod tym względem teatr bije kino na głowę. Po tygodniu spędzonym w Łodzi poprosiliśmy Maksa, żeby ułożył swoją listę najlepszych atrakcji w mieście. Teatr Komedii Impro znalazł się na trzecim miejscu.

Fotki fotkami, tekst tekstem, ale niech przez kilka sekund przemówią aktorzy. Obejrzyjcie bardzo krótki fragment spektaklu “IMPRO atak”.

Murale w Łodzi

OFF Piotrkowska i znajdujący się tam Teatr Komedii Impro wprowadził nas na artystyczny szlak. Podróże to znakomita okazja, żeby również od tej strony poznać odwiedzane regiony. Łódź to także miasto murali. W sieci od dawna pojawiają się tysiące fotek z tej działki. Dorzucamy też kilka naszych.

W Łodzi nawet rozmowy kibiców na murze wyglądają trochę inaczej. To dużo lepsze niż te piłkarskie wulgaryzmy, których pełno w całej Polsce.

OFF Piotrkowska, czyli trochę sztuki w wielkim mieście

Podczas naszego pobytu w Łodzi korzystaliśmy z apartamentu w samym centrum miasta. Do ulicy Piotrkowskiej mieliśmy kilka kroków. Wątki filmowe nie pozwalały nam zapomnieć, że Łódź to nie tylko przemysł włókienniczy. Polecamy świetne apartamenty oferowane przez MYE Apartments .  Tu nasza recenzja Loft Łódzka Filmówka.

Od Grafów dla dzieci

Mały fragment naszej książki przygodowej dla dzieci. Posłuchajcie, a może historia Was wciągnie. Ten audiobook doskonale się słucha w aucie podczas wakacyjnych wypadów. Dzieci nie będą się nudzić. Kindze udało się przemycić do książki trochę zadań i łamigłówek. Może pomoże to oswoić matematykę. Całość do kupienia w kilku księgarniach, między innymi tu – Virtualo – https://virtualo.pl/audiobook/wakacje… i Empik- https://www.empik.com/wakacje-poza-si….

Jeśli szukacie pomocy i inspiracji w podróży po Polsce, to zapraszamy do naszej Interaktywnej Mapy. Każde zaznaczone miejsce to link do obszernego tekstu na naszej stronie. Fotki, opis, historia i przydatne informacje.