Pałac w Drogoszach – monumentalna budowla rodu von Dönhoff
Pałac w Drogoszach można podziwiać tylko z zewnątrz, ale warto pospacerować wokół tego cennego zabytku i po pałacowym parku. To jeden z największych pałaców na terenie dawnych Prus Wschodnich. Dzisiaj stoi opuszczony, ale na szczęście teren jest zabezpieczony i może niedługo doczekamy się remontu. Ta perełka zasługuje na ratunek i naszą uwagę. Zabytek można podziwiać z zewnątrz. Jeśli szczęście dopisze, to osoba pilnująca terenu wpuści nas na teren i umożliwi spacer wokół budynku i po malowniczym parku.
Spis treści
- Gdzie leżą Drogosze – jak dojechać i gdzie zaparkować
- Historia pałacu w Drogoszach
- Symbolika ukaryta w architekturze pałacu
- Pałac po II wojnie światowej
- Zwiedzanie pałacu w Drogoszach – czy można obejrzeć pałac
- Ciekawostki
- Inne ciekawe miejsca w okolicy opisane przez nas
- internetowy przewodnik po Polsce
Gdzie leżą Drogosze – jak dojechać i gdzie zaparkować
Drogosze (niem. Dönhoffstädt) leżą w województwie warmińsko- mazurskim, powiecie kętrzyńskim, w gminie Barciany. Pierwsza wzmianka na temat wsi pochodzi z roku 1361. Pierwszym właścicielem był Konrad von Wolsdorf, potem ród Rautterów. Jednak wieś prawdziwy rozkwit zawdzięcza rodzinie Dönhoffow. To oni postawili okazały pałac i przez lata zgromadzili pokaźną kolekcję sztuki. Drogosze leżę odległości około 100 km od Olsztyna i 45 km od Mrągowa. Kierujemy się na północ drogami lokalnymi w kierunku rosyjskiej granicy. Dla ułatwienia podajemy pinezkę z mapy Google z dokładną lokalizacją pałacu. Przed bramą pałacu bez problemy zaparkujecie auto. Tu współrzędne geograficzne – 54.207756, 21.233519
Historia pałacu w Drogoszach
Pierwszą rezydencję w Drogoszach zbudował Ludwik von Rautter. Wokół powstał park krajobrazowy, w którym znajdowała się hodowla danieli. Jednak w roku 1690 pałac spłonął od uderzenia pioruna. Na początku XVIII wieku nowy właściciel rodzina Dönhoff zbudowała nowy pałac. Przypuszcza się, że projekt budowli opracował John von Collas, który realizował również rezydencję Denhofów w Friedrichstein koło Królewca. Jest to chyba największy pałac na Mazurach. W późniejszym okresie dobudowano podjazd dla pojazdów, kaplicę, ogród zimowy i teatr.
Symbolika
W wielu opracowaniach o pałacu w Drogoszach znajdziemy informację o symbolice architektury budynku: 4 kolumny – symbolizują cztery pory roku, 12 kominów – tyle ile jest miesięcy, 52 pokoje – tyle ile tygodni w ciągu roku, 365 okien – tyle ile dni w roku, 7 balkonów – tyle ile dni w tygodniu. W tej kwestii mamy duże wątpliwości. Coś nam się te liczby nie wszędzie zgadzały.
Pałac po II wojnie światowej
Rodzina Dönhoffow zgromadziła w pałacu w Drogoszach pokaźną kolekcję dzieł sztuki. Były tu między innymi flamandzkie arrasy, obrazy słynnych malarzy, cenne meble, bogaty księgozbiór, chińska porcelana, kolekcja egzotycznych motyli. Po II wojnie okazałe zbiory biblioteczne przekazano toruńskiemu uniwersytetowi oraz Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Niestety nie wszystkie dzieła sztuki miały tyle szczęścia. Wojska radzieckie rozkradły i zdewastowały wnętrze pałacu. Przez krotki okres w budynku urzędowało NKWD. Potem aż do lat 90. XX wieku działał tu ośrodek szkolenia rolników ze specjalnością – kierowca traktora. Dzisiaj pałac należy do prywatnego inwestora.
Zwiedzanie pałacu w Drogoszach
Teren jest ogrodzony i zabezpieczony. Nie polecamy wchodzenia bez pozwolenia. W sezonie często przy bramie przebywa stróż i przy odrobinie szczęścia uda się załatwić prośbę o możliwość wejścia na teren pałacu. Nam się udało. Budynek krążyliśmy, byliśmy na podjeździe, oglądaliśmy do środka przez okna i spacerowaliśmy po ogrodzie.
Ciekawostki
Król Prus Fryderyk Wilhelm IV przyjaźnił się z hrabiną Angeliką Dohną i kilka razy był w Pałacu w Drogoszach. W prezencie przywiózł swój portret. Niestety zniszczył go sowiecki żołnierz.
W roku 1816 śmierć w pojedynku odniósł dziedzic Stanisław, ostatni męski przedstawiciel drogoskiej linii Dönhofów.
Inne ciekawe miejsca w okolicy opisane przez nas
- Śluza Leśniewo Górne na Kanale Mazurskim
- Mamerki- opuszczone bunkry ukryte w lesie
- Reszel najpiękniejsze miasto Warmii
- Święta Lipka – Sanktuarium Maryjne, które zachwyca turystów i przyciąga pielgrzymów z całej Polski
- Mniej znane zamki krzyżackie w Polsce
Internetowy przewodnik po Polsce
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.