WielkopolskiePolska

Pałac w Nieszawie – odkrywamy ruiny kolejnego zabytku

Pałac w Nieszawie
PALACA W NIESZAWIE

Pałac w Nieszawie koło Murowanej Gośliny to kolejne zabytkowe ruiny, które odkrywamy podczas naszych wypraw. Z zabytkowego pałacu już niewiele pozostało. Smutny to widok. Tym bardziej że z każdym rokiem pałac zamienia się w coraz większą ruinę.

Spis treści

Pałac w Nieszawie
Pałac w Nieszawie

Gdzie znajduje się Pałac w Nieszawie

Nieszawa to wieś położona województwie wielkopolskim w odległości 32 km od Poznania i 9 km od Murowanej Gośliny. Miejscowość położona jest nad rzeką Wełną. Najdogodniej dojechać tutaj samochodem, ale to też świetny plan na wycieczkę rowerową. Tereny wokół są piękne. Dla ułatwienia publikujemy pinezkę z mapy Google z dokładną lokalizacją pałacu i współrzędne – 52.643786, 16.979678.

Pałac w Nieszawie
Pałac w Nieszawie

Historia małej Nieszawy

Nazwa wsi wywodzi się od imienia Niegosław. Najstarsze wzmianki o Nieszawie pochodzą z XIV wieku. Pierwszy dwór w tym miejscu powstał w XVII wieku i należał do rodziny Grudzińskim. Później wieś kilkakrotnie zmieniała właściciela. Pałac, którego ruiny podziwiamy powstał dla rodziny Mielęckich w drugiej połowie XIX wieku. To neoklasycystyczny budynek, do którego nowy właściciel dobudował kolejne skrzydła. Zaskoczenia nie będzie- była to rodzina von Treskow. To kolejny pałac znajdujący się w rękach tej znanej niemieckiej rodziny w tym regionie. W roku 1935 Edward von Treskow popadł w kłopoty finansowe i musiał pałac sprzedać.

Pałac w Nieszawie
Pałac w Nieszawie

Pałac po II wojnie

Zespół pałacowo-folwarczny składa się z pałacu z pierwszej połowy XIX wieku, który został rozbudowany w końcu stulecia, zabudowań gospodarczych folwarku, domu ogrodnika oraz parku krajobrazowego. Po II wojnie znajdowała się tu Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna specjalizująca się w hodowli bydła. Potem działał ośrodek szkoleniowo- kolonijny, którego działalność zakończył pożar. Odtąd budynek stoi opuszczony i zamienia się w ruinę.

Pałac w Nieszawie
Pałac w Nieszawie

Pałac w Nieszawie – stan obecny

Pałac stoi na wzniesieniu otoczony 7 hektarowym parkiem z licznymi stawami i sadzawkami. On również jest w opłakanym stanie. Przyroda jeszcze się nie obudziła i tylko dlatego jakoś można się tutaj poruszać. Od wiosny będzie panował zielony gąszcz trudny do pokonania. Tylko główna aleja jest ciągle dostępna. Na wzgórze wspinamy się po starych obrośniętych mchem i zasypanych liśćmi schodach. Z tej perspektywy budynek prezentuje się najlepiej.

Teren jest ogrodzony tylko częściowo. Od strony ulicy znajdziemy resztki oryginalnego muru. Ruiny pałacu zabezpieczono drucianym płotem, ale miłośników odkrywania tajemnic opuszczonych domów jest tak dużo, że w wielu miejscach pojawiły się wielkie dziury. Zaglądamy do środka. Jeśli ktoś podąży naszym śladem, zalecamy wielką ostrożność. Łatwo o wypadek. Dla miłośników fotografowania opuszczonych miejsc to doskonały plener.

Pałac w Nieszawie
Pałac w Nieszawie

Dom ogrodnika

Obok pałacu stoi budynek o bardzo ciekawej architekturze. To prawdopodobnie dawny dom ogrodnika i pomieszczenia gospodarskie. Jest w o wiele lepszym stanie niż pałac, ale jeśli nikt nie zabierze się do roboty, to pewnie za moment również zostaną tylko ruiny. Obok stoi zapomniany wóz cyrkowy lub fragment wesołego miasteczka. Klimat prosto z horroru. Za chwilę może wyskoczyć Laleczka Chucky albo inne straszydło.

Pałac w Nieszawie
Dom ogrodnika – Pałac w Nieszawie
Pałac w Nieszawie

Wielkie plany, czyli Centrum Kultury Romskiej

Gmina w roku 2007 sprzedała pałac osobie prywatnej. Miało powstać tu Centrum Kultury Romskiej, ale na planach się skończyło. Właścicielka obwinia gminę, tłumacząc, że wieczyste użytkowanie ziemi to za mało, żeby znaleźć sponsorów i przeprowadzić remont. Czyli jak zwykle poszło o pieniądze. Kupić łatwo wyremontować trudniej. Czy pałac uda się uratować?

Pałac w Nieszawie
Pałac w Nieszawie

Inne ciekawe miejsca w okolicy opisane przez nas

Pałac w Nieszawie

Internetowy przewodnik po Polsce

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To ponad 400 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.

Pałac w Nieszawie