Prachowskie Skały w Czeskim Raju
Zaledwie 60 kilometrów od polskiej granicy w Czechach znajduje się niesamowite miejsce. Prachowskie Skały od dziesiątków lat przyciągają turystów. Chodzą słuchy, że przepiękne widok w roku 1804 podziwiał Cesarz Franciszek I. Podobno był noszony w lektyce, ale to już pewnie legenda, ponieważ zwiedzanie Prachowskich Skał nie jest męczące. Każdy sobie tutaj poradzi i dotrze do wszystkich najpiękniejszych punktów widokowych. To idealne miejsce na wycieczkę z dziećmi.
Spis treści
- Informacje praktyczne (aktualizacja lipiec 2024)
- Jak dotrzeć samochodem do Prachowskich Skał
- Dojazd komunikacją publiczną
- Bilety wstępu do Prachowskich Skał
- Mapa wszystkich szlaków na Prachowskich Skałach
- Szlak żółty na Prachowskich Skałach (1,5 km)
- Szlak Czerwony (2,5 km)
- Szlak Zielony (3,5 km)
- Trasa dla wózków dziecięcych i osób niepełnosprawnych
- Polecamy kolejne widowiskowe skalne miasta w Czechach
- Nasz darmowy przewodnik po Polsce
Informacje praktyczne (aktualizacja lipiec 2024)
- Prachowskie Skały znajdują się zaledwie 60 km do polskiej granicy,
- od niedawna w Czechach można kupić winietę na jeden dzień (niestety tylko przez internet),
- Bilet wstępu kosztuje 100 CZK, parking 100 CZK- można płacić kartą,
- Sezon turystyczny trwa od 1 kwietnia do 31 października, przy dobrej pogodzie często jest przedłużany,
- godziny otwarcia od 8:00 do 18:00,
- poza sezonem bramy nie są zamykane, można wchodzić, ale zimą uważajcie na oblodzenia,
- Czas zwiedzania to minimum 2 godziny,
- Jeśli nie planujecie kupić mapki terenu, to zróbcie zdjęcie schematów szlaków przy kasach biletowych,
- przygotujcie się na strome podejścia, schody i wąskie szczeliny,
- w sezonie letnim będzie tu tłoczno,
- na trasie nie ma toalety, płatna toaleta znajduje się przy centrum informacji turystycznej,
- możliwe jest zwiedzanie na wózku inwalidzkim,, polecamy przejazd z dolnej kasy biletowej do skrzyżowania Zadní točenice, skąd można zobaczyć również centralną część Prachowskich
- Skał,
- można wchodzić z psami, bilet kosztuje 30 CZK i muszą być na smyczy.
Jak dotrzeć samochodem do Prachowskich Skał
Cel naszej podróży znajduje się około 10 kilometrów od sławnego rumcajsowego Jičína. My jechaliśmy z Poznania autem, kierując się właśnie na Jicin. Jeśli planujecie zwiedzić miasto i zamki w okolicy, to jest to najwygodniejszy sposób. Pamiętajcie tylko o winietach. Mamy dobrą wiadomość – w ostatnim czasie wprowadzono winietę jednodniową. Kosztuje 200 CZK (około 34 zł). Niestety można ją kupić tylko przez internet. Przy okazji podpowiadamy, że winiety na Czechy bez dodatkowej prowizji kupicie w oficjalnym sklepie operatora. Strona jest również w języku polskim.
Dojazd komunikacją publiczną
Możliwy jest również dojazd pociągiem. Korzystamy z linii Jičín – Turnov. Wysiadamy na stacji Jinolice, skąd czeka nas wędrówka 3,5 km szlakiem niebieskim.Kursują również autobusy. Szukamy linii 630077 Jičín-Podkost i wysiadamy w miejscowości Prachowa, gdzie znajduje się górne wejście do Prachowskich Skał. W sezonie letnim dodatkowo kursuje autobus turystyczny (linia 670591 Jičín-Semily). Kursuje tylko w wybrane dni tygodnia, więc dobrze przygotujcie podróż.
Bilety wstępu do Prachowskich Skał
W sezonie biletowanym wejścia znajdują się dwóch miejscach. Jedno przy Turystycznej Chacie, drugie od Prachova. Jeśli planujecie wędrówkę z wózkiem dziecięcym polecamy wejście górne w Prachovie. Bilety wstępu nie są drogie. Bilet normalny kosztuje 100 CZK, ulgowy 70 CZK. Podczas wędrówki nie ogranicza nas czas. Bilet obowiązuje na cały dzień. Jest także bilet dla rodzin 2+2 w cenie 250 CZK. Wejście z psem jest dozwolone, ale płatne (bilet kosztuje 30 CZK). Przy kasach znajdują się również parkingi. Bez problemu znajdziecie tu wolne miejsce. Parking za auto i motocykl kosztuje 100 CZK, a za kampera 300 CZK. To opłata za cały dzień. UWAGA – w kasach biletowych na parkingu można już płacić kartą kredytową.
Mapa wszystkich szlaków na Prachowskich Skałach
Szlak żółty na Prachowskich Skałach (1,5 km)
Najkrótsza trasa, która pozwoli poczuć klimat i przetestować, czy jest to odpowiednie dla nas miejsce na wędrówkę. Rozpoczyna się przy Domku Turystycznym, skąd za kasą biletową idziemy w lewo wzdłuż żółtego znaku turystycznego w kierunku skrzyżowania Zadní točenice. Tu skręcamy w prawo i zaczynamy wchodzić po schodach przez Mysią Dziurę – najwęższe miejsce w Prachowskich Skałach, do punktu widokowego Czeskiego Raju. Potem kierujemy się na skrzyżowanie U buku, a stamtąd odwiedzamy Punkt Widokowy Pokoju, z którego widać centralną część Prachowskich Skał Następnie kontynuujemy do skrzyżowania Above the Emperor’s Corridor, skąd zaczynamy schodzić przez Emperor’s Corridor. Po pokonaniu kilkudziesięciu schodów docieramy ponownie do skrzyżowania Zadní točenice. Teraz wracamy do Chaty Turystycznej.
Szlak Czerwony (2,5 km)
Trasa dłuższa i trochę bardziej wymagająca, ale rodziny z dziećmi poradzą sobie. Również aktywni seniorzy dadzą radę. Szlak czerwony rozpoczynamy przy Domku Turystycznym. Za kasą biletową po prawej stronie podążaj za czerwonym znakiem turystycznym wokół słupa totemowego, od którego zaczyna się wejście przez Zielony Wąwóz. Po wejściu skręcamy w lewo do punktu widokowego Czeski Raj. Przed nami rozpościera się piękny widok na Czeski Raj, stąd nazwa tego punktu widokowego. Z punktu widokowego kierujemy się teraz w stronę skrzyżowania U buku, a następnie w lewo w kierunku punktu widokowego Pokój, z którego widać centralną część Prachowskich Skał, Trosky, Ještěd i przy dobrej widoczności zamek Bezděz. Dalej w lewo wzdłuż czerwonego znaku do skrzyżowania Nad Císařskou chodbou i dalej do punktu widokowego Křížkovského. teraz nie schodzimy po schodach, tylko wracamy czerwonym szlakiem w stronę punktu widokowego Hlahol. Dochodzimy do skrzyżowania z miejscowością Zadní točenice i wracamy czerwonym znakiem z powrotem do Chaty Turystycznej.
Szlak Zielony (3,5 km)
Trasa najbardziej rozbudowana. Idealna dla turystów, chcących dobrze poznać Prachowskie Skały. Ten szlak też zaczyna się przy Domku Turystycznym. Za kasą biletową po prawej stronie idziemy szlakiem zielonym w kierunku Pechova vyhlídka. Na tym odcinku przebiega również szlak czerwony. Po około 200 metrach znaki rozdzielają się od siebie. Teraz zaczyna się trochę trudniejsza wspinaczka. Po stromych schodach wchodzimy na punkt widokowy Pecha. Stąd rozpościera się widok na Zielony Wąwóz. Chwilę podziwiamy piękny widok i ruszamy dalej. Zagłębiamy się w skalny labirynt przy kolejnym punkcie widokowym Krzywa Wieża. Stąd rozpościera widok na południe na Ostružno i Veliš oraz dalej na wzgórza Jičín i Zebín. Z Krzywej Wieży zielony znak prowadzi nas przez skalny labirynt wokół tablicy pamiątkowej V. Náprstka między skałami aż do skrzyżowania U buku. Teraz dochodzimy do szlaku żółtego i idziemy do następnego punktu widokowego. Potem schodzimy w dół wśród skalnych olbrzymów tzw. Drogą Masaryka. Teraz zaliczamy ostatnie punkty widokowe Všetečkova i Šlik. Na koniec wędrujemy do wylotu Korytarza Cesarskiego. To koniec wspaniałych widoków.
Trasa dla wózków dziecięcych i osób niepełnosprawnych
Skały Prachowskie nie należą do obszarów, do których możemy dostać się we wszystkie miejsca z wózkiem, ale została wytyczona specjalna trasa z myślą o rodzicach z małymi dziećmi i osobach poruszających się na wózku inwalidzkim. Wszystkich fajnych miejsc nie zaliczycie, ale kilka super widoków będzie w waszym zasięgu.
Polecamy kolejne widowiskowe skalne miasta w Czechach
- Ostas – skalne miasto w Czechach bez biletów i blisko polskiej granicy
- Besedickie Skały – mniej znane skalne miasto w Czeskim Raju
- Tiskie Steny – monumentalne skalne miasto w Czechach
- Skalny Zamek Sloup – twierdza wykuta w skale
Nasz darmowy przewodnik po Polsce
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.