PolskaKujawsko-pomorskie

Ratusz Staromiejski w Toruniu

Ratusz Staromiejski w Toruniu

Średniowieczny zespół miejski Torunia został w roku  1997 wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To perła gotyckiej architektury. W mieście znajdziemy ponad 1100 zabytkowych budynków w tym stylu, ale najważniejszym i najokazalszym jest Ratusz Staromiejski. To tu przez wieki koncentrował się handel oraz życie publiczne i polityczne miasta.

Kiedy zbudowano Ratusz w Toruniu?

Pierwsze budynki na miejscu ratusza powstały w XIII i XIV wieku. Wtedy powstał Dom Kupiecki z sukiennicami. W roku 1274 dobudowano wieżę, kramy i ławy chlebowe. Obecny kształt ratusza pojawił się podczas przebudowy w roku 1391. Niestety nie znamy nazwiska budowniczego. Arthur Semrau, niemiecki historyk wskazuje mistrza Andrisa, budowniczego miejskiego Torunia w latach 1393-1419. Nie znamy też dokładnej daty ukończenia budowy. Gotycki ratusz otrzymał formę czteroskrzydłowego budynku na planie prostokąta, z wewnętrznym dziedzińcem i czterema bramami.

Herb Torunia nad wejściem do ratusza

Anioł w herbie miasta pojawił się w roku 1470 i zagościł w nim na długie wieki. Po rozbiorze Polski w roku 1793 zastąpił go orzeł pruski. Po odzyskaniu niepodległości anioł powrócił. Warto wspomnieć, że anielska ochrona jest skuteczna. Miasto z wielu kłopotów wyszło obronną ręką i nie zostało zniszczone, dlatego możemy podziwiać tak dużo zabytków. Herb miasta najlepiej podziwiać nad głównym wejściem do Ratusza Staromiejskiego.

Z herbem związana jest legenda. Warto ją poznać. Dawno temu żył sobie pewien zakonnik. Wiódł spokojne i bogobojne życie, ale pewnego dnia wszystko się zmieniło. Objawił mu się anioł i zapowiedział straszne wydarzenia. Za grzeszne życie na mieszkańców Torunia miały spaść nieszczęścia. Zakonnik szybko poinformował mieszkańców o zbliżającej się katastrofie, lecz nikt mu nie uwierzył. Wszyscy drwili z niego, a dzień katastrofy się zbliżał. Biedak cierpiał straszne katusze, a wszyscy doskonale się bawili.

Anioł zlitował się nad nim i pokazał ludziom przerażające znaki wielkiej katastrofy. Z miasta miał nie zostać kamień na kamieniu. Poskutkowało. Mieszkańcy nawrócili się, wskoczyli w worki pokutne i każdego dnia odprawiali mszę świętą. Bóg był niewzruszony i grzmiał – za późno! Torunianie postanowili ufundować dzwon, który miał im przypominać o grzechach, których się dopuszczali. Wielki dzwon zawisł na kościele farnym. Bóg się zlitował i klęski odwołał. Zesłał też anioła, który miał bronić miasta. Toruń ma mnóstwo ciekawych legend. Zapraszamy do naszego tekstu – „Toruńskie legendy- sposób na zwiedzanie z dzieckiem”.

herb Torunia na ratuszu

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Dzisiaj w Staromiejskim Ratuszu znajduje się Muzeum Okręgowe w Toruniu. Fani zabytków i malarstwa mogą spędzić tutaj długie godziny. Jest co podziwiać. Duże wrażenie robi Galeria Sztuki Gotyckiej: witraże, rzeźby, obrazy, płaskorzeźby, monety, biżuteria, ekspozycja prezentującą historię i rzemiosło artystyczne lat 1233–1793.

I jeszcze galeria malarstwa polskiego od XVIIi wieku do współczesności. Znajdziemy tu mnóstwo sławnych nazwisk: Matejko, Witkiewicz, Malczewski, Chełmoński, Beksiński, Dwurnik… oj można długo wymieniać. Niezła lekcja historii sztuki.

To dodatkowa atrakcja. Wspinamy się na 40-metrową wieżę. Miejscami jest bardzo wąsko. Pokonujemy ceglane schody, potem drewniane, mijamy olbrzymią tarczę zegara i przechodzimy pod dzwonem.

Wychodzimy na taras z widokiem na cztery kierunku. Stąd doskonale widać starówkę, most na Wiśle i wiele zabytkowych budynków.

Ratusz Staromiejski w Toruniu. Rynek Staromiejski 1. Godziny otwarcia: od 1 maja do 30 września – od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00: w poniedziałek nieczynne. Od 1 października do 30 kwietnia w godzinach 10.00-16.00. Godziny wejścia na Wieżę Ratuszową: czynne codziennie. Od 1 stycznia do 31 marca oraz od 1 listopada do 31 grudnia w godzinach 10.00-16.00. Od 1 do 31 października w godzinach od 10.00-18.00. Od 1 maja do 30 września w godzinach 10.00-20.00. Ceny biletów do muzeum: bilet normalny22,50 zł, bilet ulgowy 17,50 zł. Ceny biletów na wieżę: bilet normalny22,50 zł, bilet ulgowy 17,50 zł. Bilet łączony: normalny35,50 zł, ulgowy 28,50 zł. UWAGA – w środy wstęp na wystawy stałe bezpłatny

Toruń zwiedzaliśmy na zaproszenie Lokalnej Organizacji Turystycznej Toruń oraz organizacji Mój Toruń.

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.