Europa

Internet w podróży

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić podróże bez dostępu do internetu. O ile w Polsce nikt nie powinien już mieć problemu z dostępem do sieci, to wojaże zagraniczne pod tym względem mogą okazać się problematyczne. Szukamy dobrego i w miarę taniego mobilnego internetu.

Na co warto zwracać uwagę wybierając Mobilny Internet za granicę?

Sami już to przerabialiśmy. Trzy lata temu mieliśmy duże problemy na Węgrzech. Niby transmisja danych w komórce powinna działać, ale rzeczywistość okazała się, mniej wyrozumiała. Mieliśmy olbrzymie trudności w chodzeniu na strony polskie. Końcówka adresu z “pl” powodowała zawieszenie strony. Dziwne i wkurzające to było, dlatego w tym roku przed kolejną podróżą zagraniczną postanowiliśmy problem rozwiązać.

Internet na podróż – możliwe rozwiązania

Dostęp do internetu za granicą jest możliwy na kilka sposobów. Najtańszy to kupno karty prepaid. Niestety nie jest to rozwiązanie idealne. Z góry trzeba określić limit i w czasie podróży kontrolować wykorzystanie przyznanego pakietu. Po jego przekroczeniu wracamy na cenę zgodną z taryfą i po powrocie do domu wysokość rachunku może nas zaskoczyć.

Dla osób, które nie są maniakami stałego dostępu do internetu, dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z darmowych stref wi-fi. Mają je restauracje, hotele, galerie handlowe. Coraz częściej darmowy internet dla turystów oferowany jest w centrum miasta. W takim połączeniu nie mamy co liczyć na szybkie łącze. Wysłanie dużych plików (np. fotek albo filmu) zajmie dużo czasu.

Przenośny router WiFi

Kolejna opcja to wynajem przenośnego routera. Firma XOXO WiFi wypożycza przenośne routery wielkości telefonu z możliwością obsługi kilku urządzeń. Płacimy z góry za określony dzienny limit, po jego wyczerpaniu spada szybkość transmisji. To bardzo wygodne rozwiązanie zwłaszcza do krajów poza Unią Europejską. Nie jest to tanie rozwiązanie, ale nie zostaniemy zaskoczeni rachunkiem po powrocie do domu. Do tego prosta obsługa i możliwość korzystania z kilku telefonów oraz laptopów przekonuje nas do tej opcji. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.xoxowifi.com Tam też możecie w szybki sposób, obliczyć, ile was będzie kosztowała usługa w zależności od wybranego kraju.

W sieci

Te nasze rozważania na temat sieci przypomniały nam niesamowite widoki z Rumunii. Poniżej mała galeria fotograficzna. Oglądaliśmy te kable, zwoje, pętelki i zastanawialiśmy się, jak fachowcy to ogarniają? Kto nad tym panuje? 

I jeszcze na koniec mała uwaga. Dostęp do internetu przez komórkę w ramach naszego stałego abonamentu może nas zaskoczyć również w Polsce. Podczas podróży po Podlasiu, tuż przy granicy bardzo często gubiliśmy polską sieć i logowaliśmy się do białoruskiej. Ceny za transmisję danych były szokująco wysokie. Aż strach pomyśleć, jaki rachunek można nabić przez nieuwagę.

Jeśli szukacie pomocy i inspiracji w podróży po Polsce, to zapraszamy do naszej Interaktywnej Mapy. Każde zaznaczone miejsce to link do obszernego tekstu na naszej stronie. Fotki, opis, historia i przydatne informacje.