PolskaWielkopolskie

Rezerwat Śnieżycowy Jar i atrakcje w okolicy

Rezerwat Śnieżycowy Jar

Rezerwat Śnieżycowy Jar co roku na wiosnę przyciąga tysiące turystów. Na przełomie lutego i marca w rezerwacie przyrody koło Murowanej Gośliny w Wielkopolsce można podziwiać niesamowite zjawisko. Masowo kwitnąca śnieżyca wiosenna zamienia rezerwat w zaczarowany las. Widoki są wspaniałe, ale w okolicy warto zobaczyć jeszcze kilka ciekawych miejsc. Warto tu przyjechać o każdej porze roku.

Spis treści (aktualizacja marzec 2025)

Rezerwat Śnieżycowy Jar
Rezerwat Śnieżycowy Jar

Gdzie znajduje się Rezerwat Śnieżycowy Jar

Rezerwat znajduje się w województwie wielkopolskim w odległości 7 km od Murowanej Gośliny i 30 km od Poznania. Jadąc od strony stolicy stolicy Wielkopolski poruszamy się drogą nr 196. Dla ułatwienia nawigacji publikujemy pinezkę z mapy Google z dokładną lokalizacją rezerwatu.

Rezerwat Śnieżycowy Jar
Rezerwat Śnieżycowy Jar
Rezerwat Śnieżycowy Jar
Rezerwat Śnieżycowy Jar

Dywan z kwiatów w lesie

Śnieżyca wiosenna występuje w stanie dzikim w środkowej i południowej Europie z wyjątkiem obszaru śródziemnomorskiego. W Polsce rośnie głównie w Sudetach i Karpatach, szczególnie obficie występuje w Bieszczadach, na wysokości 530–1180 m n.p.m. To roślina typowo reglowa. W Wielkopolsce roślina musiała zostać przeniesiona przez człowieka i świadomie zasadzona. W lasach łęgowych w okolicy Starczanowa znalazła wyjątkowo dogodne dla siebie warunki. Od lat obserwujemy jej ekspansję. Obszar występowania Śnieżycy wiosennej objęty został częściową ochroną i tworzy Rezerwat przyrody Śnieżycowy Jar.

Rezerwat Śnieżycowy Jar
Rezerwat Śnieżycowy Jar
Rezerwat Śnieżycowy Jar
Rezerwat Śnieżycowy Jar
Rezerwat Śnieżycowy Jar
Rezerwat Śnieżycowy Jar
Rezerwat Śnieżycowy Jar
Rezerwat Śnieżycowy Jar
Rezerwat Śnieżycowy Jar

Uwaga – to teren wojskowego poligonu

Rezerwat znajduje się na terenie wojskowego poligonu, więc przed wycieczką należy sprawdzić, czy nie odbywają się ćwiczenia i wstęp jest dozwolony. Informacje znajdziecie na stronie Nadleśnictwa Łopuchówko.

Rezerwat Śnieżycowy Jar

Mapa dwóch dostępnych parkingów

Dla ułatwienia publikujemy mapkę z dwoma alternatywnymi trasami i parkingami. Kiedy kwitnie śnieżyca, drogi w okolicy są dodatkowo oznakowane. Porządku pilnują pracownicy nadleśnictwa i zawsze służą pomocą.

trasy i parkingi w rezewacie sniezycowy jar

Potrzebne odpowiednie obuwie

Teren w rezerwacie jest podmokły. Często na drogach pojawia się straszne błoto. Warto o tym pamiętać i wybrać odpowiednie obuwie. W dolince, gdzie kwiatów jest najwięcej, kilka lat temu zbudowano drewniany pomosty. Są też ławeczki. Tylko siadać i podziwiać kwiaty.

Rezerwat w dużej części składa się z lasów grądowych. Ciekawych tras spacerowych jest mnóstwo. To jest świetne miejsce do obserwacji przyrody. Miłośnicy fotografii krajobrazowej będą zadowoleni i wrócą z udanymi fotkami. Prowadzi tędy Wilczy Szlak, trasa turystyczna dla miłośników jazdy konnej. Oznakowany szlak konny z dobrą bazą noclegową ma długość 240 kilometrów. Prowadzi przez dwa województwa (lubuskie i wielkopolskie) z miejscowości Lubniewice do Stęszewska. To jeden z najdłuższych szlaków konnych w Europie.

Kasztelania Radzimska

W okolicy warto pospacerować ścieżkami w poszukiwaniu dawnego grodu. Dzisiaj  to królestwo bobrów, kiedyś bardzo ważny gród kontrolujący rzekę Wartę i szlak handlowy między Gnieznem i Pomorzem Zachodnim. Ostrów Radzimski położony kilka kilometrów od Murowanej Gośliny był kiedyś wyspą. Po regulacji rzeki w XIX wieku stał się półwyspem. Po grodzie pozostało spłaszczone grodzisko stożkowe otoczone kopcami i pagórkami. Resztki fosy to kilka rozrzuconych po okolicy stawów. Kasztelania Radzimska największy rozkwit przechodziła na przełomie XIII i XIV wieku. Później gród powoli podupada i się wyludnia. Gwoździem do trumny osady była epidemia cholery w roku 1831, którą przeżył tylko proboszcz i karczmarz. Starorzecze, błotniste drogi, pagórki, las i historia. Czego więcej potrzeba, żeby ruszyć w drogę?

Pałac w Uchorowie

Kolejną zaniedbaną perełkę z Wielkopolski znaleźliśmy tuż przy jednym z zalecanych parkingów Rezerwatu Śnieżycowy Jar. To pałac w Uchorowie wybudowany w latach 1840-1870 dla właścicieli majątku rodziny von Jagow, która przybyła z Berlina. Pałac wzorowany na renesansowych włoskich willach. Po I wojnie światowej dwór kupił Zdzisław  Drozda, polski przemysłowiec z Poznania. W rękach poprzedniego właściciela została tylko ewangelicka kaplica znajdująca się na terenie majątku. Niemiec zapomniał jednak w umowie sprzedaży zawrzeć odpowiedniej klauzuli i nie mógł dostać się do kaplicy. W końcu ją sprzedał. Po II wojnie majątek należał do PGR. Potem było przedszkole i hotel. Dzisiaj stoi pusty i zamienia się w  ruinę.

Na koniec film, który wyprodukowaliśmy dwa lata temu. Chyba lepiej pokazuje piękno rezerwatu niż fotografie.

Inne atrakcje w okolicy opisane przez nas

Internetowy przewodnik po Polsce

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To ponad 400 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.