PolskaPoznańWielkopolskie

Poszukiwanie meteorytów

 

Rezerwat przyrody Meteoryt Morasko jest unikalnym miejscem w skali europejskiej. Jednak turystów dociera tutaj niewielu. Szacuje się, że rocznie rezerwat odwiedza 6 tysięcy osób, ale są to głównie studenci poznańskich uczelni, którzy pojawiają się tutaj w ramach prowadzonych zajęć.

Naukowcy oceniają, że deszcz meteorytów spadł w okolice Poznania około 5 tysięcy lat temu. Do naszych czasów dotrwało siedem kraterów. Pierwszy meteoryt przez przypadek w roku 1914 odkrył niemiecki żołnierz podczas kopania umocnień. Następny o wadze 78 kg roku odkopano w 1956 roku. W kolejnych latach znajdowano kolejne meteoryty, trwał swoisty wyścig o znalezienie jak największego meteorytu. Spacerując po rezerwacie w wielu miejscach można natrafić na świeże ślady po prowadzonych wykopaliskach.

W tym roku dwóch poszukiwaczy ogłosiło, że latem w 2017 roku odnaleźli meteoryt o wadze 271 kg, otrzymał on nazwę „Kruszynka”. W momencie znalezienia „Kruszynka” ważyła 315 kg. Po kilku miesiącach czyszczenia z tzw. zwietrzeliny, czyli naleciałości, które narosły już na Ziemi, waga meteorytu spadła do 271 kg, mimo to jest to największy dotąd meteoryt znaleziony w Polsce. Co ciekawe poszukiwacze odkryli go poza granicami rezerwatu.

 

 

Okres późna jesień- zima- wczesna wiosna to najlepszy czas do odwiedzenia rezerwatu. Na drzewach nie ma liści, nic nie przesłania widoku i możemy z daleka podziwiać kratery powstałe po upadku meteorytów. Są doskonale widoczne. Największy ma średnicę 60 metrów i jest głęboki na 12 metrów. Większość z nich wypełniona jest wodą, która utrzymuje się przez cały rok.

Przez rezerwat biegnie dobrze oznaczona ścieżka dydaktyczna, obok kraterów umieszczono tablice poglądowe, z których możemy dowiedzieć się ciekawych informacji związanych z meteorytami. Dla naszych dzieci to doskonała lekcja geografii, biologii i astronomii. Zapewniam was, że dorośli również nauczą się czegoś nowego. Nasz Maks na takie atrakcje jest jeszcze trochę za mały. Ubrany w kurtkę smoka doskonale bawił się biegając między drzewami.

 

 

Rezerwat znajduje się na północ od centrum Poznania i graniczy z Suchem  Lasem.  Najdogodniejszy dojazd jest ulicą Meteorytową, gdzie czeka na was bezpłatny parking.