PolskaWielkopolskie

Śnieżycowy Jar

 

Wiosna u Grafów zaczyna się od wizyty w „Śnieżycowym Jarze” koło Murowanej Gośliny. To wyjątkowe miejsce, rośnie tu Śnieżyca wiosenna. Jest to jedna z najwcześniejszych kwitnących na wiosnę roślin w Polsce. Kwitnie nawet w lutym, wśród śniegu, ale najczęściej białe kwiatki pojawiają się masowo w marcu tworząc prawdziwy śnieżny dywan w poszyciu lasu. Wygląda to niesamowicie.

Śnieżyca wiosenna występuje w stanie dzikim w środkowej i południowej  Europie z wyjątkiem obszaru śródziemnomorskiego. W Polsce rośnie głównie w Sudetach i Karpatach szczególnie obficie występuje w Bieszczadach,  na wysokości 530–1180 m n.p.m. To roślina typowo reglowa.

W Wielkopolsce roślina musiała zostać przeniesiona przez człowieka i świadomie zasadzona. W lasach łęgowych w okolicy Staczanowa znalazła wyjątkowo dogodne dla siebie warunki. Od lat obserwujemy jej ekspansję. Obszar występowania Śnieżycy wiosennej objęty został częściową  ochroną i tworzy Rezerwat przyrody Śnieżycowy Jar.

Oziębienie w ostatnich dniach zahamowało rozwój roślin. Gdzieniegdzie widać pojedyncze kwiatki, drobne i mocno ukryte pod liśćmi. Na kulminację rozkwitu białego dywanu musimy jeszcze poczekać kilka dni. Publikowane zdjęcia pochodzą z tamtego roku, pokazujemy je, żeby przekonać niezdecydowanych do małej wyprawy.

Niestety nie mamy dobrych wiadomości. Ze względu na odbywające się do 30 marca ćwiczenia na poligonie Biedrusko wstęp do rezerwatu możliwy jest tylko w weekendy. Wszystko wskazuje, że w Rezerwacie warto pojawić się 24 albo 25 marca. Dla ułatwienia pokazujemy mapkę z dwoma alternatywnymi trasami i parkingami.