WielkopolskiePolskaPoznań

Strzelnica dla piechoty – Twierdza Poznań

Strzelnica dla piechoty

Strzelnica dla piechoty to element Twierdzy Poznań. Mamy dla was kolejną wycieczkę związaną z poznawaniem tego zabytkowego kompleksu obiektów. Zabieramy was na tereny prawobrzeżnego Poznania. Tuż przy rzece Warcie, znajduje się poniemiecka strzelnica dla piechoty, która powstawała w latach 60. XIX wieku. Nie jest to klasyczne włóczenie się po bunkrach. Betonowych budowli tu mało. Strzelnica położona jest w lesie, więc to znakomity pretekst do spaceru. Nawet osoby mało zainteresowane fortyfikacjami będą zadowolone.

Spis treści

Strzelnica dla piechoty

Jak odnaleźć strzelnicę i opuszczone bunkry

Na miejsce trafić łatwo. Musimy dotrzeć do ulicy Chemicznej. Na wysokość jedynego zakrętu odnajdziemy leśny parking. Miejsce jest oznaczone tablicą informacyjną z planem terenu i krótkim opisem. Idziemy w głąb lasu. Już po kilku krokach zauważamy wysokie nasypy. To znak, że dotarliśmy to jednego z torów strzeleckich. Było ich 7 i do naszych czasów zachowały się w dobrym stanie. Drzewa rosną tylko na nasypach, środek jest wolny, więc możemy wygodnie wędrować aż po sam koniec toru. Dla ułatwienia podajemy pinezkę z mapy Google na dokładną lokalizację strzelnicy.

Strzelnica dla piechoty
Tor strzelecki jest dobrze zachowany

Betonowe kulołapy

Każdy z tor strzelecki kończył się wysokim nasypem, na którego szczycie ustawiono betonowy mur osłonowy.
W sumie to idealne miejsce dla graficiarzy, ale rysunków tutaj prawie nie ma. Bardzo to nas zaskoczyło. Z drugiej strony to dobrze- surowe betonowe konstrukcje tworzą fajny klimat.

Strzelnica dla piechoty
Strzelnica dla piechoty – betonowe kulołapy
Strzelnica dla piechoty
Strzelnica dla piechoty

Kilka betonowych ścian jest już mocno zniszczonych. Wybite w nich olbrzymie dziury tworzą ciekawe przejścia. Może dlatego to miejsce często staje się polem paintballowych bitew, a młodzi ludzie nazywają go małpim gajem.

Strzelnica dla piechoty
Strzelnica dla piechoty

Niezabezpieczone bunkry

Pokonując jedną z takich bram, wychodzimy wprost na bunkier. Nie jest zabezpieczony, można zerknąć do środka. Znajdziemy tam kilka małych pomieszczeń połączonych długim korytarzem. Wszędzie pełno śmieci, więc lepiej ograniczyć się tylko do szybkiego zerknięcia w półmrok.

Strzelnica dla piechoty
Strzelnica dla piechoty

Bezimienna estakada o długości prawie 2 km

To nie koniec wycieczki. Idziemy dalej główną drogą przez las. Zbliżamy się do Warty. Za moment mijamy wał przeciwpowodziowy i jesteśmy tuż przy moście kolejowym. To ciekawa konstrukcja. Biegnie nią kolejowa obwodnica, która umożliwia ominięcie Dworca Głównego. Co ciekawe most jest bezimienny. Nie doczekał się nazwy ani patrona. Tuż obok przez Wartę prowadzi kładka z miejskim cieplikiem. Po drugiej stronie rzeki most kolejowy przechodzi w estakadę. Linia kolejowa biegnie przez grząskie tereny zalewowe Warty, dlatego tory umieszczono na wysokich betonowych podporach. Estakada ma długość 1956 metrów i powstała w roku 1970, ale budowę dokończono dopiero 1987, uruchamiając drugi tor.

Strzelnica dla piechoty
Strzelnica dla piechoty

Zobacz pozostałe nasze artykuły o fortach w Poznaniu

Strzelnica dla piechoty
Strzelnica dla piechoty

Internetowy przewodnik po Polsce

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.

Strzelnica dla piechoty
Strzelnica dla piechoty