Kujawsko-pomorskieKujawy

Strzelno

 

Wędrując „Szlakiem Piastowskim” koniecznie trzeba odwiedzić Strzelno. Tutaj znajduje się jeden z najważniejszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce, czyli Rotunda św. Prokopa. Niestety turyści często omijają to niewielkie miasto.

 

Najważniejsze zabytki znajdują się na wzgórzu św. Wojciecha. Kto w jednym dniu zamierza odwiedzić kilka atrakcji na Szlaku Piastowskim może ograniczyć się tylko do zwiedzenia tego zakątka. My naszą jednodniową wycieczkę poświęciliśmy na dokładne poznanie całego miasta.

 

Rynek

Rynek jest trochę zaniedbany. Jeśli zdecydujecie się na krótki spacer możecie być zawiedzeni. Na uwagę zasługuje na pewno kamienica z nietypową rzeźbą na wysokości okien. Wygląda to tak jakby antyczny heros z maczugą w dłoni pilnował lokatorów kamienicy.

Miasto liczy prawie 6 tysięcy mieszkańców, ale wiele ulic odchodzących od rynku ma charakter typowo wiejski. Brukowane i wąskie uliczki mogą się podobać. Nam mieszczuchom przywykłym do zgiełku i tłumów na ulicy taki klimat bardzo się spodobał. Za drewnianymi płotami kryły się zielone ogródki i drzewa owocowe.

 

 

Sławny fizyk

 

Na rynku warto zwrócić uwagę na kamienicę, w której urodził się Albert Michelson, fizyk amerykański nagrodzony Nagrodą Nobla w roku 1907. Spędził tutaj tylko cztery lata, ale mieszkańcy postanowili pochwalić się sławnym naukowcem i ufundowali tablicę pamiątkowa.

 

 

Kamień niczym guma

 

Obok  wejścia do kościoła Świętej Trójcy możemy podziwiać kamień, z którym związana jest legenda. Otóż św. Wojciech jadąc na wyprawę do Prus przejeżdżał przez Strzelno. Zaskoczyła go bardzo silna burza z deszczem i piorunami. Przerażony woźnica nie zauważył wielkiego głazu na drodze. Wydawało się, że jazda skończy się katastrofa, ale wtedy nastąpił cud. Kamień stał się miękki jak guma i wóz mógł jechać dalej. Na kamieniu pozostał charakterystyczny ślad po kołach.

 

 

Odzież używana

 

Strzelno to wyjątkowe miejsce na Szlaku Piastowskim. Koniecznie trzeba zobaczyć prawie niezmienioną przez wieki Rotundę św. Prokopa i kościół Świętej Trójcy z unikatowymi kolumnami. Jednak naszą uwagę przykuł jeszcze jeden obrazek. Powstała bardzo klimatyczna fotka.