CzechyEuropa

Tiskie Steny – monumentalne skalne miasto w Czechach

Tiskie steny monumentalne skalne miasto

Tiskie Steny to grupa wysokich skał z piaskowca tworzących widowiskowe skalne miasto, które są mało znane polskim turystom, choć do granicy wcale nie jest daleko. W opiniach czeskich turystów często pojawia się informacja, że jest to najpiękniejszych fragment Łabskich Piaskowców. Nie jesteśmy fanami stopniowania przymiotnika piękny, ale potwierdzamy spacer w skalnym labiryncie, przeciskanie przez wąskie szczeliny w wysokich pionowych ścianach i spacer tuż przy krawędzi wielkiej przepaści to przepis na wspaniałą wycieczkę.

Spis treści

Tiskie steny monumentalne skalne miasto
Widoki sąwspaniałe

Informacje praktyczne

  • Skalne miasto znajduje się w miejscowości Tisa,
  • wejście jest płatne, bilet normalny kosztuje 50 koron, ulgowy 25,
  • przy głównej drodze znajduje się płatny parking (100 CZK za cały dzień),
  • przejście całej trasy zajmie od 2 do 3 godzin,
  • skalne miasto dzieli się na dwie części: małą trasę i wielką trasę – polecamy zwiedzić obie,
  • na szlaku jest bardzo dużo niebezpiecznych miejsc, które nie są zabezpieczone barierkami,
  • do skalnego miasta można wejść z psem.
wąskie szczeliny między skałami
I znowu wąskie szczeliny między skałami

Gdzie znajdują się Tiské stěny

Tiske Steny leżą w północno zachodniej  części Czech, blisko granicy z Niemcami i w bliskim sąsiedztwie Parku Narodowego Czeska Szwajcaria, Jeśli szukacie odniesienia do dużego miasta to należy wskazać oddalone o 10 km miasto Decin. Piaskowcowe skały dochodzą do wysokości 613 m n.p.m., a następnie opadają pionową 70-metrową   ścianą w kierunku południowym. Ten charakterystyczny układ skał wypatrzycie z daleka podczas jazdy samochodem.

schody w skalnym mieście
Mnóstwo schodów

Najdogodniejszy parking

Dość duży parking znajduje się przy głównej drodze tuż obok kościoła św. Anny. Za cały dzień zapłacicie 100 koron. Parkomat obsługuje karty, ale przygotujcie się na małą łamigłówkę. Automat wydaje komendy tylko w języku czeskim, a przebrnięcie od opcji numer rejestracyjny po opcję zapłać to dość skomplikowana operacja. Widzieliśmy, że wielu turystów odchodziło z kwitkiem, mówiąc o awarii. Cierpliwość jest wskazana. Tu dokładny namiar na parking.

parking na tiskich stenach
Najbliższy parking
Tiskie steny monumentalne skalne miasto
Wspaniałe formacje skalne

Szlak na Tiskie Steny

W tym skalnym mieście wędrować będziemy szlakiem zielonym. Z parkingu przechodzimy na drugą stronę ulicy tuż obok kościoła i kierujemy się w stronę cmentarza. Teraz czeka nas najbardziej strome podejście. Kiedy pojawimy się przed drewnianym budynkiem kasy, możemy być spokojni. Najgorsze za nami. Teraz zaczyna się łatwa i widowiskowa trasa, która w naturalny sposób podzielona na dwie odrębne pętle. Po lewej stronie mamy Malé tiské stěny natomiast po prawej Velké tiské steny. Którą wybrać? Najlepiej obie. Lewa jest krótsza i chyba bardziej widowiskowa, prawa dłuższa, ale poprowadzi nas tuż przy krawędzi wielkiej przepaści.

przepaść na tiskich stenach
Pod nogami przepaść
Tiskie steny monumentalne skalne miasto
Zachowajcie ostrożność

Mapa naszego szlaku w Tiskich Stenach

Mapa turystyczna obliczyła nasz szlak na 3,4 km i 1,17 godz. Jednak to bardzo optymistyczna wersja. Nam zajęła prawie 3 godziny, ale ze względu na wspaniałe widoki i częste przerwy w podróży przeznaczone na fotografowanie, czas ten na pewno będzie dłuższy.

Tiskie steny monumentalne skalne miasto
Bajkowe widoki

Ceny biletów i godziny otwarcia

Kasa biletowa działa w godzinach od 09.00 do 17.00, a bilet normalny kosztuje 50 CZK, natomiast ulgowy 25 CZK. Płacimy niestety tylko gotówką. Ale mamy dobrą wiadomość – nie trzeba dostosować się do godzin otwarcia. Jeśli kasa jest nieczynna, wchodzimy za darmo i jest to zupełnie legalne rozwiązanie. Co ciekawe, my zastaliśmy kasę zamkniętą już o godzinie 15. Kupując bilet, podobno otrzymuje się małą mapkę szlaku, ale nie jest to rozwiązanie konieczne. Szlak jest doskonale oznakowany. I przecież jeszcze jest mapa turystyczna w telefonie.

Tiskie steny monumentalne skalne miasto
Schody, szczeliny, pionowe skały – widowiskowe skalne miasto

Długa tradycja turystyki w Tiskich Stenach

Tiské Stěny należą do najstarszych rejonów turystycznych Łabskich Piaskowców. Turystyka zaczęła się tu świetnie rozwijać już na początku XIX wieku. To skalne miasto skrywa kilka bardzo niebezpiecznych miejsc. Nawet dzisiaj nie są one zabezpieczone żadnymi barierkami. O niebezpieczeństwie niech świadczy fakt, że w przeszłości obowiązywał tu nakaz wędrowania tylko z przewodnikiem. Kiedy staniecie nad 70-metrową przepaścią z widokiem na okolicę w dole, to zrozumiecie tą ostrożność. Uważajcie na siebie, a zwłaszcza dzieci. W XIX wieku panowała również moda na wykuwanie napisów w skale. Na szlaku możecie wypatrzeć kilka takich wiekowych dzieł.

Reliefy w skale z XIX wieku
Reliefy w skale z XIX wieku
Tiskie steny monumentalne skalne miasto
Tiskie Steny

Nazwy własne skał

W tym skalnym mieście znajduje się wyjątkowo dużo skał o oryginalnych kształtach. Wielkość też robi swoje, dlatego nie dziwi nas informacja, że wiele skał ma swoje własne nazwy. Tradycja nazywania skał sięga tu XIX wieku. Spotkamy Jaskiniowego Potwora, Stopę Słonia, Tańczącego Niedźwiedzia, But Napoleona i wiele innych skał o fantazyjnych kształtach i nazwach. Możecie wymyślać swoje – to świetna zabawa.

Tiskie Steny

Wspinaczka skałkowa w Tiskich Stenach

Obszar Tiskich Sten jest rajem dla fanów wspinaczki skałkowej. Pierwszego sportowego wejścia na szczyty skał w Tiskich Stenach dokonano na początku XX wieku. 10 sierpnia 1907 roku zdobyty został „Sloní sloup”, a 23 sierpnia 1907 wieża „Mumia”. W Tiskich Stenach wyznaczono wiele tras wspinaczkowych o różnym stopniu trudności. Trasy wspinaczkowe mają również swoje własne nazwy i numerację. Skały oznaczone są czarnymi numerami w białych kwadratach. W Malých stěnách jest 19, a w Velkých stěnách 56 skalnych formacji.

Tiskie Steny
Pomysł na nazwę skały?

Trochę geologii

Tiské stěny zbudowane są ze skał osadowych: piaskowców i margli – skał ilasto-wapiennych, które tworzą wyraźne odrębne warstwy, różniące się odpornością. Piaskowce są odporniejsze na erozję, margle ulegają erozji szybciej. W ten sposób powstają fantazyjne kształty skał. Tiské stěny powstały w mezozoiku, prawie 100 mln lat temu. Wtedy na terenach tych znajdowało się morze, na którego dnie osadzały się warstwy piasku. Z nich powstał piaskowiec. W trzeciorzędzie, po ustąpieniu morza i pod wpływem działalności tektonicznej i wulkanicznej układ warstw został zaburzony. Procesy wietrzenia i erozji doprowadziły do powstania krajobrazu z głębokimi kanionami i pionowymi ścianami skalnymi.

Tiskie Steny

Polecamy nasze artykuły o innych skalnych miastach w Czechach

W poszczególnych artykułach znajdziecie opisy szlaków, mapy, namiary na dogodne parkingi i mnóstwo przydatnych informacji podczas wędrówki po górach.

Po Tiskie Steny wędrujemy szlakiem zielonym
Cały czas wędrujemy szlakiem zielonym
Tiskie Steny