ŚwiętokrzyskieMałopolska

Zamek w Chęcinach

 

Po wizycie w zamku Krzyżtopór inaczej patrzymy na kolejne ruiny. Porównania trudno uniknąć, wynik pojedynku też z góry przesądzony. Jednak zwiedzać trzeba dalej. Zamek w Chęcinach godnie stanął do pojedynku i musimy przyznać bardzo nam się podobał.

 

Największym atutem zamku w Chęcinach jest jego położenie. Wzniesiony na skalistym wzgórzu o wysokości 367m.n.p.m. dzisiaj przyciąga turystów, kiedyś był twierdzą trudną do zdobycia i na pewno zniechęcał rycerzy do takich prób.

Na samym początku wycieczki miła niespodzianka- parking u podnóża wzgórza jest darmowy, miejsca mnóstwo. Stąd wychodzimy wprost  na stragany z pamiątkami i wszelkiego rodzaju rycerskimi gadżetami. Maks jeszcze trochę za mały, ale pewnie za rok takie miejsce będzie dla nas prawdziwym torem przeszkód.

 

 

Niezdobyta warownia

Szeroką aleją, wzdłuż której rosną drzewa zaczynamy wspinać się na wzgórze. Drogi są dwie, krótka i stroma oraz dłuższa, ale za to łagodnie pochylona. Wybrać można dowolną. Nic nie stracimy ponieważ w drodze powrotnej czeka drugi szlak.

Zamek zbudowano na przełomie XIII i XIV wieku. Rozbudował go Kazimierz Wielki. W latach swojej świetności budowla uchodziła za jedną z najpotężniejszych polskich  warowni. Przez długi okres była niezdobyta. W późniejszym okresie obce wojska wdarły się do niej, ale to za sprawą podstępu.

Załogę zamku stanowił oddział liczący 150 osób. To wystarczyło do obrony oraz kontrolowania szlaków przebiegających przez Chęciny.

Kłopoty zamku zaczęły się w roku 1588. Wtedy sejm zezwolił na przeniesienie ksiąg ziemskich powiatu chęcińskiego z zamku do kościoła w Chęcinach. W czasie rokoszu Zebrzydowskiego w 1607 r. zamek został zdobyty podstępem przez zbuntowane oddziały, podpalono zabudowania, wywieziono zbrojownię, znacznemu zniszczeniu uległy fortyfikacje.

Warownię jeszcze dwukrotnie niszczono i odbudowywano. W roku 1707 wojska szwedzkie spaliły zamek, odtąd na wzgórzu przez lata pozostały już tylko ruiny. Do znacznego zniszczenia zamku przyczyniła się okoliczna ludność, która rozbierała mury obronne w celu pozyskania kamienia do budowy.

 

 

Więzienie

W zamku przez krótki czas przebywała Adelajda, żona Kazimierza Wielkiego. Para królewska była w separacji, król biorąc drugą żonę popadł w konflikt z papieżem. Adelajda mieszkała w komnatach, ale w zamkowych lochach przebywali także znamienici więźniowie. Tutaj osadzono Andrzeja Wingolda, przyrodniego brata Władysława Jagiełły. Do chęcińskiego więzienia trafili również rycerze po bitwie pod Grunwaldem,  był wśród nich Michał Kuchmeister, późniejszy wielki mistrz zakonu krzyżackiego.

Do podziemi zamku nie można wejść, ale za to na turystów czeka specjalna atrakcja. Przemek wraz z Maksem skusili się i wskoczyli do metalowej klatki przeznaczonej dla więźniów

 

 

Wozy ze złotem

W Chęcinach mieszkała również królowa Bona. Kiedy opuszczała zamek jej majątek wywieziono na 24 wozach, ciągnionych przez 140 koni. Legenda głosi, że nie zabrała wszystkich skarbów. Część spoczywa ukryta w podziemiach do dziś. Takie opowieści rozbudzają wyobraźnię. Na zamku możemy obejrzeć jeden ze skarbców. Olbrzymia skrzynia już dawno nie mieści pieniążków wrzucanych z góry przez turystów.

 

 

Wieża

W doskonałym stanie zachowały się dwie wieże. Dzisiaj pełnią rolę punktu widokowego. Z góry mamy doskonały widok na całą okolicę. Widać nawet pobliskie Kielce.

Zamek w Chęcinach pojawił się w kilku książkach i filmach. Chyba najpopularniejszy to „Pan Wołodyjowski”. Tutaj kręcono sceny batalistyczne, powstała makieta udająca zamek w Kamieńcu Podolskim.

 

 

Godziny otwarcia i ceny biletów

Zamek można zwiedzać przez cały rok, w każdy dzień tygodnia. W zależności od miesiąca zmieniają się godziny otwarcia.

Miesiąc Dzień Godziny
Styczeń codziennie 9:00 – 15:00
Luty codziennie 9:00 – 16:00
Marzec codziennie 9:00 – 17:00
Kwiecień codziennie 9:00 – 19:00
Maj codziennie 9:00 – 19:00
Czerwiec codziennie 9:00 – 19:00
Lipiec codziennie 9:00 – 19:00
Sierpień codziennie 9:00 – 19:00
Wrzesień codziennie 9:00 – 18:00
Październik codziennie 9:00 – 17:00
Listopad codziennie 9:00 – 16:00
Grudzień codziennie 9:00 – 15:00

 

Dyrekcja zastrzega sobie, że w razie niepogody( śnieg, silne oblodzenia) zamek może być nieczynny.

Bilet normalny kosztuje 12 złotych, ulgowy 9 zł, rodzinny( dla 4 osób) 35 zł.