PomorskiePolska

Zamek w Kwidzynie – twierdza znana ze słynnej toalety średniowiecznej

Zamek w Kwidzynie

Zamek w Kwidzynie to jeden z najpiękniejszych zabytków na Powiślu. Zamek razem z katedrą tworzy jeden obronny zespół. To bardzo fascynujące połączenie twierdzy i kościoła. Zamek w  Kwidzynie powstał jako rezydencja Kapituły Pomezańskiej  i kanoników opiekujących się katedrą. Najbardziej charakterystycznym elementem tej warowni jest wieża sanitarna gdanisko z ceglanym gankiem wspartym na pięciu monumentalnych arkadach. To chyba najsłynniejsza średniowieczna toaleta w Polsce. Zapraszamy do zwiedzenia zamku i mieszczącego się w nim muzeum.

Spis treści

Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie

Dojazd i parking – Zamek w Kwidzynie

Kwidzyn znajduje się w województwie pomorskim w odległości 100 km od Gdańska i 45 od Malborka. Pod względem historycznym to Prusy Górne i obszar dawnej Pomezanii. W pobliżu przebiega autostrada A1, więc dojazd  głębi kraju jest ułatwiony. Mamy też dobrą wiadomość w temacie parking – bezpośrednio przy Zamku w Kwidzynie znajduje się darmowy parking. Dla ułatwienia nawigacji publikujemy pinezkę z mapy Google z dokładną lokalizacją i współrzędne – 53.736295, 18.922351.

Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie

Godziny otwarcia i ceny biletów

Zamek w Kwidzynie, ul. Katedralna 1. Godziny otwarcia: w sezonie letnim (27.04-30.09) od wtorku do niedzieli w godzinach 09.00-17.00, w sezonie zimowym (01.10.-26.04) od wtorku do niedzieli w godzinach 09.00-15.00. Ceny biletów: bilet normalny a audioprzewodnikiem – 31 zł, ulgowy 25 zł, rodzinny (2+1) – 28 zl. Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo. Uwaga – w każdy wtorek jest darmowe wejście.

Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie

Początki chrześcijaństwa na terenie Prus

To nie jest łatwy temat. Poznając go, usłyszymy o krwawych wyprawach i przemocy. Ten etap rozpoczął się od misji św. Wojciecha w roku 997. To była nieudana wyprawa zakończona męczeńską śmiercią. W XII wieku próby działalności misyjnej podejmowali Bolesław Krzywousty i jego synowie, nie przynosiły one jednak zadowalających rezultatów. Dopiero w XIII stuleciu zorganizowana działalność cysterskiego opata Gotfryda z Łękna, przy wsparciu papieża Innocentego III, zaczęła przynosić widoczne efekty.

Akcję nawracania pogan kontynuował cysters Chrystian, który został pierwszym biskupem misyjnym w Prusach, a wkrótce niekwestionowanym władcą Prus. Sytuacja zmieniła się po sprowadzeniu Zakonu Krzyżackiego, który wykorzystując fakt, iż biskup Chrystian, działając na Sambii, został uwięziony przez pogan, uzyskał od Grzegorza IX nadanie Prus, pod warunkiem uposażenia mających tam powstać biskupstw.

Zamek w Kwidzynie
Średniowieczne malowidła przedstawiające św. Jana Ewangelistę, św. Jakuba Starszego, św. Dorotę z Cezarei
Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie

Budowa Zamku w Kwidzynie

Do budowy zamku kapituły pomezańskiej przystąpiono na przełomie XIII i XIV wieku. Po pracach mających na celu przygotowanie terenu rozpoczęto wznoszenie skrzydeł zamkowych i zabudowań przedzamcza. Zamek wzniesiono z kamieni i cegieł w formie czteroskrzydłowej budowli na planie zbliżonym do kwadratu, z wieżami w narożach, dwukondygnacyjnym krużgankiem na dziedzińcu i wjazdem od strony północnej, gdzie znajdowało się gospodarcze przedzamcze. Większość prac budowlanych przy zamku zakończono w latach 1340 – 1350, w latach 80 XIV wieku ukończono Gdanisko. Pierwotnie zamek stanowił samodzielne założenie, dopiero później został połączony z katedrą, a jego narożną wieżę południowo-wschodnią przekształcono w dzwonnicę.

Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie

Walki o zamek

Na mocy ustaleń drugiego pokoju toruńskiego Kwidzyn, wraz z dominium biskupim, przyznany został Zakonowi Krzyżackiemu. Jednak w 1478 roku wojska polskie zdobyły Kwidzyn. Mieszczanie schronili się w zamku kapituły i podpalili miasto. W trakcie działań wojennych zamek został poważnie uszkodzony – podczas prac remontowych przeprowadzonych w roku 1487, rozebrano uszkodzone wieże narożne. W roku 1520 w wyniku kolejnych działań wojennych, wojska polskie zniszczyły całkowicie zamek biskupi i najprawdopodobniej uszkodziły zamek kapituły.

W roku 1526 biskupi pomezańscy przeszli na protestantyzm. W latach 30 XVI wieku pierwszy biskup protestancki Paulus Speratus, przeprowadził na własny koszt remont zamku kapitulnego. Po jego śmierci, w roku 1551 zamek został przejęty przez urzędników księcia Albrechta Hohenzollerna, stając się budynkiem rządowym i rezydencją, w której , w 1709 roku, zatrzymał się car Rosji Piotr I, w czasie swojego pobytu w Kwidzynie, na zaproszenie króla pruskiego Fryderyka I.

Zamek w Kwidzynie

Sąd, więzienie i szkoła Hitlerjugend w Zamku w Kwidzynie

Po pierwszym rozbiorze Polski zamek stał się siedzibą sądu. W związku ze zmianą funkcji przeprowadzono prace adaptacyjne. W salach I piętra wprowadzono podział na szereg małych pomieszczeń. Rozebrano częściowo zachodni krużganek, budując schody prowadzące z dziedzińca na I piętro. Część zamku zaadaptowano na cele więzienne. W roku 1798 podjęto decyzję o rozbiórce dwóch skrzydeł zamkowych: wschodniego i najbardziej reprezentacyjnego południowego, by z pozyskanego materiału wybudować osobny budynek.

Zamek pełnił funkcje sądu i więzienia do roku 1935. W roku 1936 po przeprowadzeniu szeregu prac adaptacyjnych zamek stał się siedzibą hitlerowskiej szkoły Hitlerjugend HJ-Ostlandführerschule, i tę funkcję pełnił do roku 1945. Po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną, zamek – w odróżnieniu od Starego Miasta – szczęśliwie uniknął poważniejszych zniszczeń, splądrowano jedynie jego wnętrza. W grudniu 1949 roku zamek został przejęty przez Ministerstwo Kultury i Sztuki.

Zamek w Kwidzynie
Historyczny napis z czasów, kiedy na Zamku w Kwidzynie był sąd i więzienie

Gdanisko, czyli średniowieczna toaleta na zamku

To największa terenie państwa krzyżackiego wieża obronno-sanitarna. W skrócie możemy powiedzieć, że to średniowieczna toaleta, ale miejsce to pełniło o wiele ważniejszą funkcję. Wieża była ostatnim punktem obronnym i była samowystarczalna. Na górnych piętrach gdaniska gromadzono zapasy żywności na wypadek oblężenia. W Zamku w Kwidzynie było kilka wykuszy pełniących rolę WC. Widowiskowa toaleta w Gdańsku była tylko dodatkową, która przydawała się podczas oblężenia. Do wieży prowadzi liczący prawie 55 metrów i wysoki na kilkanaście metrów, wsparty na pięciu wysokich filarach ganek, który jest wizytówką zamku. Z daleka przypomina średniowieczny akwedukt. W tym miejscu znajdowały się cele więzienne, kiedy Zamek w Kwidzynie był budynkiem sądowym. Dzisiaj obejrzymy tu wystawę etnograficzną.

Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie
Otwór średniowiecznej toalety
Zamek w Kwidzynie
55-metrowy ganek – Zamek w Kwidzynie

Inne ciekawe miejsca w okolicy opisane przez nas

Zamek w Kwidzynie

Internetowy przewodnik po Polsce

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To ponad 400 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.