DolnośląskiePolska

100 Ton – niezwykła rzeźba w nieczynnym kamieniołomie w Szklarskiej Porębie

100 Ton

100 Ton to olbrzymi granitowy blok skalny wsparty na czterech kamiennych stopach. Taką dziwną rzeźbę można podziwiać w nieczynnym kamieniołomie Wiciarka między Szklarską Porębą i Jakuszycami. To znakomity pretekst, żeby ruszyć na pieszą wycieczkę i poznać historię wydobycia unikatowe granitu karkonoskiego.

Spis treści

100 Ton

Jak dotrzeć do kamieniołomu i gdzie zaparkować

Nieczynny kamieniołom, „Wiciarka” znajduje się pomiędzy Szklarską Porębą a Jakuszycami. Można dojechać pociągiem do stacji Szklarska Poręba Huta. Niestety kursuje tu mało pociągów. Najdogodniej dojechać samochodem. Ze Szklarskiej Poręby kierujemy się drogą nr 3 w stronę Jakuszyc. Tuż przed mostem nad Kamienną wjeżdżamy w ulicę Osiedle Huty. Wąską, ale asfaltową drogą jedziemy prawie do końca. Uwaga w sezonie zimowym parkowanie na poboczu drogi objęte jest zakazem parkowania. Mały darmowy parking znajduje się tuż przed zakazem jazdy po tej drodze. Dalej idziemy pieszo. Darmowy parking jest również przy stacji kolejowej Szklarska Poręba Huta.

100 Ton

Mapa szlaku na 100 Ton

Trasa początkowo prowadzi drogą asfaltową wzdłuż torów kolejowych. Idziemy przez malowniczy las. w połowie drogi odbijamy w lewo w drogę przez las. Cała trasa ma długość 2,1 km.

    100 Ton

    Szlak rowerowy Czarny Kamień

    Duży odcinek poruszamy się wzdłuż szlaku rowerowego Czarny Kamień. Cała trasa ma długość 8 kilometrów i jest stosunkowa łatwa. Szlak zaczyna się przy kopalni granitu Izer Granit na Osiedlu Huty. Trasa Czarny Kamień świetnie nadaje się na spacer z dzieckiem. To doskonały sposób na poznanie Doliny Kamiennej.

    100 Ton

    Historia powstania rzeźby 100 Ton

    W kamieniołomie Wiciarka wydobywano granit średniokrystaliczny, porfirowaty, z żyłami aplitowymi, który nazywany jest karkonoskim. W starym wyrobisku pozostała odstrzelona olbrzymia bryła granitu, która w latach 50. XX wieku miał trafić do Warszawy jako materiał na rzeźby ustawione przed budowanym Pałacem Kultury i Nauki. Nie wiadomo, dlaczego olbrzymi głaz pozostał w niewielkim kamieniołomie. Może przesadzono z wielkością? Olbrzymim kamieniem zainteresował się lokalny artysta Zbigniew Frączkiewicz, który w roku 2018 wraz z innymi artystami podczas pleneru stworzył rzeźbę 100 Ton. Co ważne kamień przygotowany do transportu przed laty nie został zmieniony. Został on jedynie osadzony na czterech granitowych stopach. Surowy charakter granitu z widocznymi skutkami pracy górniczej wygląda niesamowicie. Rzeźbione podstawy od razu nazwaliśmy stopami trolla.

    100 Ton
    100 Ton
    100 Ton – wielka stopa

    Informacje praktyczne

    • Rzeźba znajduje się poza teren Karkonoskiego Parku Narodowego, więc nie musimy kupować biletu wstępu,
    • osoby na wózkach inwalidzkich z niewielką pomocą na ostatnim odcinku mogą wybrać się oglądanie rzeźby
    • można zabrać ze sobą psa.
    100 Ton
    100 Ton – fascynująca rzeźba w nieczynnym kamieniołomie

    Nieczynny kamieniołom Wiciarka ukryty w lesie koło Szklarskiej Poręby nie jest duży. Fani zwiedzania takich obiektów mogą być rozczarowani. Na miejscu znajdujemy fragment starego wyrobiska i metalowe pozostałości jakiejś maszyny.

    100 Ton
    100 Ton – fascynująca rzeźba w nieczynnym kamieniołomie

    Inne ciekawe miejsca w regionie opisane przez nas

    100 Ton
    100 Ton – fascynująca rzeźba w nieczynnym kamieniołomie

    Internetowy przewodnik po Polsce

    Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.